SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

2015 League of Legends World Championship D Grubu

2015 Worlds

2015 League of Legends World Championship yazı dizimizin son bölümüne geldik. Bugün size turnuvanın son grubu olan D Grubunu tanıtacağız. D grubu da oldukça zorlu takımlardan oluşmakta.

D Grubunu oluşturan takımlar şu şekilde; LPL Yaz Sezonu Şampiyonu LGD, NA LCS Puan Lideri TSM, LCK Regional Final Şampiyonu KT Rolster ve son olarak EU LCS Regional Final Şampiyonu Origen.

no images were found

Yaz sezonuyla birlikte harika bir çıkış yapan LGD, Bahar sezonunda yaşadığı uyumsuzluk sorununu halletmiş durumda. Kore’den transfer ettiği yıldızlar imp ve Acorn’un katkısıyla birlikte LGD, Çin’in favori takımı EDG’i saf dışı bırakarak şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Güçlü takımların yer aldığı D grubu için sıralama oluşturmaya kalktığımızda tereddüt etmeden sırasını yazabileceğimiz tek takım şuan için LGD.

Şüphesiz ki tüm otoriteler LGD’yi ilk sıraya yazacaktır. D grubunun asıl merak edilen sorusu ikinci takımın hangi takım olacağı. Çünkü Amerika ekibi TSM, Avrupa ekibi Origen ve Kore ekibi KT Rolster birbirlerine denk güçte takımlar. İkincilik için bu üç takım arasında kıyasıya bir mücadele yaşanacak. TSM yıllardır Worlds’e katılan ve ilk sezonundan beridir bu turnuvada yer almayı başaran iki takımdan biri. Diğer takım ise Fnatic. Origen’in kadrosuna baktığımızda ise xPeke her ne kadar artık Origen forması altında yarışıyor olsa da bu turnuvaya sürekli katılım sağlayan bir oyuncu.

Geçtiğimiz sene Fnatic ile yaşanan hayal kırıklığı sonrasında SoaZ ile birlikte takımdan ayrılık kararı alarak, kendi patronu olduğu Origen’i kurdu. Bahar sezonunu Challengers serisinde geçiren ekip, tecrübelerinin yardımıyla ve sağlanan takım oyunu ile birlikte LCS’e hemen yükselmeyi başardılar. Oyuncular her ne kadar biraz dönemlerinin sonunda da olsalar, LCS seviyesinde olduklarını gösterdiler ve yaz sezonunu Fnatic’in ardından ikinci sırada tamamlamayı başardılar.

TSM ile Origen arasındaki mücadeleyi ilginç kılacak bir diğer durum ise geçen sezon TSM ile Worlds’e katılma tecrübesi yaşayan ormancı Amazing, bu sene Origen ile eski takımına karşı mücadele edecek. Geçen sene Worlds’te sergilediği performansı eleştirilen ve takımdan gönderilen Amazing için intikam vakti.

KT Rolster takımı ise yaz sezonunu SKT T1’nın ardından ikinci sırada bitirse de, Puan sıralamasında KOO Tigers’ın arkasında kaldığı için Regional Final oynamak zorunda kaldı. Güçlü ekip için kolay geçen aşama onları Worlds’e getirdi. Bu üçlü arasında ikinci sıraya en yakın ekip olarak göze çarpıyor.

Takımların oyun stillerine baktığımızda, LGD’nin tipik bir Çin takımı stiline sahip olduğunu görüyoruz. LGD’nin maçlarında fazlaca skora tanıklık edebiliriz. Özellikle takımlarında yer alan imp, bulduğu her fırsatta top yekun saldırıya geçecek ve skoru almak için elinde ne varsa kullanacak bir oyuncu. Geçtiğimiz sene Worlds’te gösterdiği performans hala hafızalarda. LGD’yi diğer agresif takımlardan ayıran özellik, daha çok kontrollü bir agresiflik sergilediklerindendir. Takım her ne kadar agresif olursa olsun, harita ve koridor kontrollerinden asla taviz vermiyor. Bu sebep dolayısıyla grubun liderliği için en net favori LGD.

KT Rolster ile Origen’in sahip olduğu şampiyon havuzu birbirlerine çok yakın. Sürekli koridor aşamalarında bir avantaj yakalama üzerine yoğunlaşıyorlar. Özellikle KT Rolster’ın destek rolü oyuncusu Piccaboo, kendi koridorundan çok ikinci bir ormancı gibi diğer koridorları ziyaret ederek takımına avantaj sağlamaya çalışıyor. TSM’in durumu Dyrus ya da Bjergsen’i beslemekten geçiyor. Genellikle bu iki oyuncudan biri yem oluyor. Bu kişi genellikle Dyrus oluyor.

Dyrus rakibi kendi üzerine yoğunlaşmasını sağlayarak diğer takım arkadaşlarının rahat bir oyun geçirmesini sağlıyor. Eğer Dyrus, taşıyabileceğin bir üst koridor şampiyonuna sahipse de arkasına bakmadan o koridoru sonuna kadar ittirmeyi de tercih ediyor. Böylece rakibin bir ya da iki oyuncusunu sürekli takımından eksik bırakmayı sağlıyor. Wildturtle’ın sürpriz oyunları ve Bjergsen’in inanılmaz yeteneği TSM’i zafere götüren koşulları oluşturuyor.

Tüm bu stratejilerin ışığında D grubunda en dikkat edilmesi gereken oyuncular ise; LGD’den saldırı gücü taşıyıcısı imp ve üst koridor oyuncusu Acorn, TSM’den üst koridor oyuncusu Dyrus ve orta koridor oyuncusu Bjergsen, KT Rolster’dan üst koridor oyuncusu Ssumday ve destek rolü oyuncusu Piccaboo, Origen’den orta koridor oyuncusu xPeke ve saldırı gücü taşıyıcısı Niels.

Bonuslar ise, LGD’den destek rolü oyuncusu Pyl, TSM’den saldırı gücü taşıyıcısı Wildturtle, KT Rolster’dan ormancı Score ve son olarak Origen’den ormancı Amazing.

D grubu için sıralama tahmin etmek çok zor. Ancak son performansları ele alacak olursak öngördüğüm sıralama şu şekilde;

  1. LGD- Gaming
  2. KT Rolster
  3. Origen
  4. Team Solo Mid
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.