SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

ActionMAKALELER

ALGILARI YIKAN TYCOON OYUNU

                                         

Bu yazımda bahsedeceğim oyunun adı: Jurrasic World Evolution. Peki, nedir bu oyun, neden algıları yıkan tycoon oyunu olarak adlandırıyorum? Öncelikle bilmeyenler için Tycoon oyunları, hayvanat bahçesi ya da eğlence parkları gibi yapıları inşa ettiğimiz ve yapmış olduğumuz bu tesisleri geliştirip daha çok insanın gelmesini, daha fazla çeşitlilik sağlamayı amaçlayan bir oyun türü. Lakin Jurrasic World Evolution bu tycoon yapısının üzerine eklediği merak uyandırıcı unsurlar ile bu türe yepyeni bir soluk getirmekte.

 

Jurrasic World Evolution, bir Dinozortycoon oyunu. Bilim yapımızda, dinozorların fosillerini DNA’larını analiz edip, yeni dinozorlar çıkarıp, bu dinozorları tıpkı bir hayvanat bahçesinde sergiler gibi Jurrasıc World Evolution evreninde sergiliyoruz. Buraya kadar çok bir farklılık yok gibi. Ancak oyun farklı bir şey denemeye karar vermiş. O da dinozorların lojistiğini sağlamak (fps açıda helikopter kullanmak) ve yeni keşfettiğimiz dinozorları fps bakış açısı ile vurmak(uyuşturucu silah ile). Dolayısıyla kendi türündeki oyunlardan farklılaşan bir yapı sunuyor olması merak uyandırıcı. Oyunda yeni keşfettiğimiz dinozorları bir alana salıyoruz, daha sonrasında helikopter ile o alana gidiyor ve dinozorlara ateş ederek onları uyuşturmaya çalışıyoruz. Dinozorları vurma ve uyutma işlemi tamamlandıktan sonra, yük helikopterini kullanarak dinozoru bulunduğu noktadan alıyor, daha önceden belirlediğimiz ve insanlara sergilenecek olan noktaya taşıyor ve bırakıyoruz.

Tüm bunların dışında dinozor familyasının neredeyse tamamına sahip olan bu oyun, bilgi edinme açısından da oldukça faydalı. Bazı ülkelerde kimi oyunlar eğitim amaçlı kullanılmakta. Hatta Asassin’s creed gibi serilerin okullar için tasarlanmış eğitim versiyonları bulunmakta. Dolayısı ile dinozorlar hakkında oldukça detaylı ve geniş bir yelpazeye sahip olan Jurrasic World Evolution oyununun da, eğitime katkı sağlayacağı kestirilebilir bir gerçek.