E-SporHABERLER

AVRUPA ESPOR FEDERASYONU KURULUYOR

1. yılını dolduran Türkiye E-Spor Federasyonu‘nunda kuruluşunda yer aldığı Avrupa Espor Federasyonu önümüzdeki dönemde faaliyetlerine başlayacak. 

The Esports Observer‘ın haberine göre, Paris’te, Lozan’da ve son olarak Berlin’de yapılan toplantıların ardından, 12 ulusal federasyon, bu yılın sonunda bir Avrupa Espor Federasyonu‘nu kurmayı kabul etti. Kurucu federasyonların desteklediği Berlin Deklarasyonu‘nda, kar amacı gütmeyecek federasyonun, üçüncü şahıs ve  özel kuruluşlardan bağımsız olacağını belirtildi.  Türkiye E-Spor Federasyonu kurucu başkanı Alper Afşin Özdemir‘in Twitter‘dan yaptığı açıklamada “Bu yapının espor ekosistemine ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi. 

Büyük Britanya, Belçika, Almanya, Avusturta, Macaristan, Fransa, Rusya, Slovenya, Sırbistan, İsveç ve Türkiye‘nin kurucu federasyonlar olarak yer aldığı organizasyona, ileride başka federasyonlarında katılması olası gözüküyor. Ayrıca, Berlin‘deki toplantıda, Avrupa İnteraktif Yazılım Federasyonu, Alman Oyun Endüstrisi Derneği, ESI, StarLadder ve Freaks 4U Gaming’de temsil edildi.  

Kendi bünyesinde de turnuvalar düzenleyeceği belirtilen Avrupa Espor Federasyonu hakkındaki yeni bilgilere, 28 Mayıs‘ta Lozan‘da düzenlenecek bir sonraki toplantının ardından ulaşabileceğiz.