SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Bakanlıktan Minecraft’e İnceleme

Minecraft

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Minecraft’i mercek altına alacak.

Habertürk‘ün haberine göre Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’a dün ilginç bir soru yöneltildi. “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklindeki bu şaşırtıcı soruya bakanımız oyunu inceleyeceklerini, gençlerin ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek durumlar olması halinde engellenmesi yönünde hukuki yollara başvurulabileceğini belirtti.

Neresinden baksak elimizde kalacak bu haberde ilk dikkat çeken nokta, oyunun ham halinde olmayan bir öğe yüzünden oyunun tehdit altında olması. Muhtemelen garip bir moda denk gelen gazeteci, değişik bir soru sorup bir de sansür temalı haber üretmek için sormuş ve başarılı da olmuş. Yorumlar da birbirinden enteresan. Oyunu oynamadığı açık olan bir öğretim üyesi, yine muhtemelen sadece Hunger Games gibi modlara bakarak oyunu “hükmetmeye dayalı ve saldırganlığı pekiştiren” olarak tanımlıyor. Bir pedagog ise “Oyunlarda şiddet işleyince gerçek hayatta da acı çekilmeyeceğini zannediyorlar. Gerçekle karıştırıyorlar, arkadaşlarına vurmaya başlıyorlar.” şeklinde bir yorum yapmış. Bunlara karşılık olarak tabii ki olumlu yorumlar da var, içimizden biri olarak Sinan Akkol da hemen oyunu savunmuş ve Twitter’da yazılanlar yüzünden Twitter’ı suçlayamacakları gibi Minecraft modları için Minecraft’ı suçlayamayacaklarını belirtmiş.

Ülkemizde oyunlar konusundaki yanlış algıların korkunç boyutlarda olduğunu gözler önüne seren bu olayın en korkutucu yanı bir Minecraft modu yüzünden ortaya çıkmış olması. Kazayla GTA V oynasalar ülkemizde oyunlar da toptan yasaklanır mı dersiniz? Umarız unutulup giden bir hadise olarak tarihe kazınır…

Minecraft
Minecraft
Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.