SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

ActionAdventure

Batman: Arkham Origins İnceleme

Dostum Bu Adam Çok Kızgın…

Batman, çizgi roman ve sinema dünyasının soğukkanlı ve mesafeli kahraman abisi oldu her zaman. Superman’in sit-com tadındaki iyilik timsali, ders veren, ailemizin dostu yapısından çok çok uzakta; kendi gizemiyle ve The Penguin, Joker gibi efsane düşmanlarıyla gönüllere taht kurdu.

Arkham City ve Arkham Asylum‘la süregelen son dönem başarılı video-oyun serilerine Arkham Origins‘le devam ediyoruz. Serinin diğer iki oyununa göre geliştirmeler yapılsa da göze çarptan asıl nokta şehir de süzülmenin verdiği keyif. Ciddi anlamda Gotham şehrinde oradan oraya süzülürken buluyorsunuz kendinizi. Oldukça keyifli…
Diğer geliştirme dövüş sistemine yapılan ekleme ve upgradeler. Ona yeri geldiğinde değineceğiz. Gotham bizi bekliyor, yalnız baştan belirtmek lazım, Batman çok kızgın…

original

Gotham’da Noel Başkadır...

Kar yağıyor, Gotham geceleri rengarenk ışıklarla -artık ne kadar olabiliyorsa- donanmış, görenin içi açılıyor demek isterdik ama yalan olurdu. Çünkü Gotham’da değişmeyen tek şey sokaklardaki suç.

Oyun, Arkham Asylum‘un 5 sene öncesine götürüyor bizi. Batman henüz adamakıllı tanınmıyor bile. Kariyerinin henüz başında, sokaktaki suçlularla savaşan, cinayetleri çözüp dedektiflik yapan iyi bir kahraman sadece. Birçok düşman için tehdit olarak bile algılanmıyor. Sokaktaki serserinin bize posta koymasından net biçimde anlayabiliyoruz 🙂

Taa ki Black Mask başımıza 50 milyon dolarlık ödül koyana kadar… Tabi ki ışığı gören geliyor, Deadshot, DeadStroke, Bane, Electrocutioner başta olmak üzere 8 manyak suikastçı yetmezmiş gibi şerefli (!) Gotham Polisi de pastadan kendini payını almak istiyor. Sokaklarda ise Joker ve Anarky şehri domine etme sevdasında. Buyurun cenaze namazına. Gotham asayişini sizden sorulacak.

Şehir ayaklarımız altında, radyo frekansları, polis telsizleri suçlu anonslarıyla inliyor. ATM’ler soyuluyor, çeteler birbirine giriyor, cinayet desen dört bir yanı sarmış. Ve Batman olarak siz kayıtsız kalamıyorsunuz tabi ki. Ayrıca ekstra XP den zarar gelmez.

 

Batman-Arkham-Origins_Sept-18_5

Tecrübe Yaşta Değil, Hacklediğin Frekanstadır Yeğen…

XP (Tecrübe Puanları) sizin için çok kritik. WayneTech silah ve teknolojilerine ulaşmak için olabildiğince fazla toplamanız gerekecek. Ki bunun çok farklı yolları var…

Oyun tecrübe kazanmak için size 4 dalda achievement sistemi sunuyor; Shadow Vigilante, Gotham Protector, Worst Nightmare ve Worlds Best Detective

Tabi ki düşmanı indirdiğinizde tecrübe gelecek ama ne kadar alırsanız ve ne kadar sağlam combolar yaparsanız o kadar yüksek olacak. Cinayet dosyalarını çzömek, Radyo frekansları hackleme, Enigma‘ya ait dosyalar bulmak, Sokaklardaki suçları durdurmak size tecrübe puanları olarak geri dönecektir.
Kazandığınız tecrübelerle level atlayacak ve bunları 3 alanda kullanacaksınız.
Close Combat ( Yakın Dövüş) ile zırh dayanıklılığı, özel takedownlar’ı alacak ve geliştirecek; Invisible Predator (Suikast / Gizlilik) ile batarang, Gel ve Claw gibi suikast aletlerini geliştirecek ve çok daha tehlikeli olacaksınız. Auxiliary Upgrades (Genel / Hareket) ise verdiğiniz hasarı, süratinizi, havada süzülmenizi etkileyecek.

batman-arkham-origins-combat

15 Kişiye Saldırdım. Vurdum Vurdum Saymadım !!!

Zaten serinin önceki oyunlarında da kullanılan başarılı yakın dövüş mekanikleri geliştirilmiş, combo’ların önemi arttırılmış ve animasyonlar cilalanmış. Bir noktadan sonra sokaklarda ağzınızda salyalarla 10-15 kişiye pataküte dalıp 20+ kombolarla çıkmaya başlayacaksınız ki oyunun tadını alasınız.

Ancak aynı şey ana görevler için geçerli değil tabi ki… Sessizlik ve gizlilik ön planda. Kapalı alanlarda bir suikastçi gibi hareket etmelisiniz. Pelerin, batclaw, batarang ve duman bombası sadık yariniz olacak. Aksi takdirde sağ çıkma şansınız yok denecek kadar az.

Detektif modu hem bir cinayeti çözerken hem de suikast planlarınız sırasında ön planda. Nereden, hangi açıdan ve ilk olarak kime saldıracağınızı ince ince hesaplamanız gerekecek. Origins’te serinin önceki oyunlarından olmayan bir özellik getirilmiş. Artık bir suç mahalini araştırırken işlenmiş olan suçu holografik olarak oluşturup, ileri geri sararak detaylı araştırma yapabiliyorsunuz. Mesela bir patlama esnasında arkaya savrulan maktulun cebinden fırlayan bir anahtarı bu sayede tespit edebiliyorsunuz.

Batman’in olmazsa olmaz gadgetlarına gelirsek, tabi ki öne çıkan fovariler arasına girenler oyun başlar başlamaz yanımızda. Çok daha fazlası siz ilerledikçe envanterinize geçecek. Batarang, batclaw, explosive gel, smoke pellet gibi daha önceki oyunlardan bildiklerimizin yanında bütün defansları kırmanızı sağlayacak Shock Gloves gibi yeni oyuncaklar da bulunuyor.

Batman Arkham Origins ile Gotham City’de elbette biraz değişikliğe uğramış. Oyun alanı bir önceki oyuna göre daha büyük, ayrıca artık bölgeler arasında hızlı yolculuk seçeneği de eklenmiş durumda. Bir önceki oyundaki şehrin her yerine dağılmış bulunan Riddler bulmacalarının yerini bu sefer Enigma bulmacaları almış durumda ama genel olarak bulmacaların yapısında bir değişiklik yok.

Batman__Arkham_Origins_13756674343327

Multiplayer…

Olmaz mı, hem de 3 farklı takım var… Joker, Bane ve Batman.
Joker ve Bane alanın kontrolü için birbirine girerken, siz Batman ya da Robin olarak bunu engellemenin derdinde olacaksınız. Rastgele 3 takımdan birine gönderiliyor ve üzerinize düşen görevi yapıyorsunuz.
Tabi ki son dönemdeki popüler Level Sistemi burada da mevcut. Silahlarınız, özellikleriniz siz kademe atladıkça kullanıma giriyor. Dolayısıyla başta eziyet çekmeniz olası.

Batman-Arkham-Origins

Sadede Gel Bakalım…

Yapımcılığı Rocksteady Studios‘tan alınınca serinin fanları endişeli beklediler bu seriyi. Genelde 70-80 aralığında puanlar onları haksız da çıkarmadı. Serinin fanları senaryo için mutlaka alacaktır. Ancak bu karanlık dünyaya ilk defa adım atacak oyuncular, adapte olmakta zorluk çekecekler.

Oyun 8 gb ram, 6 çekirdek işlemci ve 256 bit ekran kartında yağ gibi akıyor. Hatta genel kanı PC versiyonun konsollardan daha iyi olduğu yönünde. Ki bu çok az yaşanan bir durum 🙂

Benim başıma gelmese de, buglar ve takılmalar raporlandı. Yama çalışmaları devam ediyor. Yine de Gotham üzerinde süzülmek paha biçilemez. Genel olarak Origins bir önceki oyunun mekaniklerini aynen kullanmış ama üzerine yeni bir şeyler eklemek için de pek bir çaba harcamamış gibi görünüyor.

Şahsen 15 kişiye saldırdım, vurdum vurdum saymadım. Yumruk yedim yılmadım, yere düştüm caymadım. Hepsini tek tek patakladım. Üzerine dama çıkıp manzaraya daldım ^^

10 yorum

  • enigma ile riddler ayni kisi! yuh diyorum! bu hata disinda eglenceli bir inceleme olmus…pc versiyonu konsollara oranla kat be kat iyi!

  • böyle inceleme yerine video inceleme yapsanız cok daha güzel olur bu konuda çok tecrübeli Murat Sönmez de var o yapabilir.

  • Bence gayet iyi bi inceleme olmuş genelde bu tarz oyunlar oynamam ama ilgimi cekti batman arkham origins

  • Bir solukta okunacak ve bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olacak güzel bir makale olmuş kalemine (ya da klavyene 😀 ) sağlık

  • Bu oyun için puanların biraz düşük kaldığını düşüyorum bana göre bu oyun en az 8.5 puan, bu arada güzel inceleme olmuş, teşekkürler.

  • Ekran kartını 256 bit deyip geçiştirmişsiniz bu bir hata 100 tl yede 256 bit var 400 tl olanıda var serideki oyunlarda physx detayı gpu ları çok zorluyor hatta çift kart şart bence kartın birini physx gpu olarak atıyıp oynamak lazım tabi çok üst seviye bir gpu yok ise 😀 .

Comments are closed.