SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

BİR NİNJAYI KONTROL ETTİĞİMİZ 10 OYUN

Ninjalar televizyonların, animasyonların ve oyunların büyük bir parçasıdır. Zaman içerisinde bir çok ninja temalı oyun piyasaya sürüldü. Bunların içinden kimisi ikonik oyunlar olurken kimisi unutuldu. Bizse bugün ikonikleşmiş ninja konseptine sahip oyunları sıraladık.

 

Ninja Gaiden

Ninja Gaiden tarihen çok eskidir. İlk kez 1988 yılında Avrupa’da arcade salonlarında ortaya çıkan Ninja Gaiden, Double Dragon benzeri stiliyle dikkat çekmişti. Oyun esnasında kehanetleri kendi lehine bir şekilde kullanmaya çalışan baş düşmanla mücadele halindeyiz. Ninja Gaiden’da, mavi giysili, isimsiz karakterimiz bu yolculuğun üstesinden gelirken mizah ögeleriyle de sıkıcı ciddiyeti kırıyor. Yapım sunduğu eğlence faktörü ile o kadar tutulmuştu ki, üçleme olarak devamı geldi ve tüm dünyada kendine bir hayran kitlesi kazandı.

 

Shinobi

Shinobi 80’li yılların efsaneleri arasında yer alan 2D bir ninja oyunudur. Shinobi kelimesi japonca da ninja anlamına gelir. Bu kadar genel bilginin arından nedir bu Shinobi: O yılların her kesime hitap eden birbirinden zor bölümlere sahip oyun. Sesler zamanına göre oldukça başarılı ayrıca bir o kadar da kafada kalıcı.

 

Nightshade

Nightshade, Shinobi’den oyun yapısı olarak fazla farklı değil. Hinaba adındaki güzel bir kadın yönetiyoruz. Hinaba, Shinobi’deki ninjamız ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Bildiğimiz gibi yine duvarlarda yürüyor, oraya buraya zıplıyor, kılıcını aynı şekilde kullanıyor. Oyun arcade tadını oldukça güzel bir şekilde veriyor. Ayrıca anime tarzı grafikleriyle de anime sevenlerin ilgisini çekebileceği aşikar. Bunların yanı sıra Nightshade oldukça başarılı sinematik ara sahnelere de sahip.

 

Aragami

Aragami 2016 çıkış senesiyle listedeki en yakın zamanda çıkmış oyunlardan birisidir. Bu oyun grafik tasarımı ve bölüm dizaynı olarak çok farklı bir yol izlemiş ve yenilikçi bir yapım olmayı başarmıştır. Oyunun kısaca hikayesinden bahsetmek gerekirse; intikamcı bir ruha ve gölgeleri kontrol edebilme gücüne sahip karakterimiz Aragami, Kyuryu şehrinin kalesinde hapsedilmiş olan Yamiko tarafından yardıma çağrılıyor. Aragami hakkındaki gerçeği öğrenmek ve Yamiko’yu kurtarmak için kanla dolu, zorlu bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

The LEGO Ninjago Movie Video Game

The LEGO NINJAGO Movie oyununu geçmişteki lego oyunlarından oldukça farklı şeyleri içerisinde barındırıyor. Bunlardan en önemlisi dövüş yetenekleri ve ninjaların farklı ve havalı görselleri olması. Oyun içi grafikler tek kelime ile yeterli diyebileceğimiz tarzda. NinjaGo zaten televizyonlarda filmi ve çizgi dizisi ile duyulmuştu. Eğlenceyi bir de oyun dünyasına taşımak bambaşka bir tat vermiş durumda. Kötü Lord Garmadon gezegenimizi ele geçirmeye çalışıyor ancak siz ninjalar yeteneklerinizi günden güne görevden göreve geliştirerek onu durdurmaya bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz.

 

Tenchu

Clipping efektleriyle ve bazen öldürülmesi imkansız hale gelen kurtlarıyla unutulmazlar arasına girmiş bir oyun: Tenchu. Oyundaki en unutulmaz özelliklerden bir kaçı ise ninja rope özelliği ile çatıdan çatıya gezmemiz, kılıç ile yapabildiğimiz estetik hareketler ve etkileyici diyaloglar denebilir.

 

Shadow Blade

Shadow Blade oyunu Android ve iOS için üretilmiş bir 2D aksiyon oyunudur. Genç savaşçı Kuro’nun kontrolünü elinize alacağınız oyunda amacınız, Shadow Blade ünvanını alabilmek için size bu tekniği öğretecek olan son ninja ustasını bulmaktır. Tabi ki bunu y+apmak hiç kolay olmayacak bir çok dişli düşmana baş edip rakiplerinizi avlamanız gerekecektir.

 

Mini Ninjas

Mini Ninjas 2009 tarihinde bir çok platforma çıkış yapmış bir aksiyon-macera oyunudur. Hepimiz duymuşuzdur ki ninjalar ve samuraylar arasında asla bitmeyen bir sürtüşme vardır. Mini Ninjas oyunu da samuraylar ve ninjalar üzerine kurulmuş bir oyun. Çok uzun yıllar önce Şeytani Samuray Lordu yenilerek sürgün edilir ve imparatorlukta 300 yılı aşkın bir barış ortamı hüküm sürer ama bu sonsuza dek sürmez ve bir gün sakinlik bozulur ve birinin onu geri getirmesi gerekir işte biz de tam bu noktada devreye biz giriyoruz.

 

Ninja Blade

Ninja Blade, 2009 tarihinde çıkış yapmış bir oyundur fakat diğer oyunlardan farkı olarak daha hızlı bir oynanışı vardır. Oyun tür olarak aksiyon temalı bir hack and slash oyunudur. Oyun sıklıkla Devil May Cry‘a benzetilmiştir. Oyun grafikten ziyade hızlı oynanış ve boss sayısı ile dizaynının üstünde durmuş. Oyunda bosstan göz gözü görmüyor denebilir.

 

Mark of The Ninja

Mark of The Ninja çıkmış olan nadir kaliteli gizlilik oyunlarından birisidir. Oyun 2012 senesinde çıkış yapmış ve yılın en iyi bağımsız oyunu ödülüne de aday gösterilmiştir. Oyun tür olarak gizlilik-aksiyon oyunudur. 2D bir oyunun nasıl başarılı grafiklere sahip olabileceğini ve ne kadar kaliteli bir oynanış sunabileceğine dair sağlam bir örnek olmuştur.