SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Cities: Skylines’a Tüneller ve Avrupa Evleri Eklendi

Avrupa tipi evler her haritada kullanılamıyor.

Cities: Skylines’a ücretsiz güncelleme ile yeni özellikler eklendi.

Uzun süredir istenen Avrupa tipi evler ve tünellerin eklendiği güncelleme genel olarak oyuncuları memnun etse de, ufak bir detay bu güncellemenin güzelliğine gölge düşürüyor. Avrupa tipi birbirine yapışık apartmanlar oyuna eklendi, ancak sadece Avrupa temasına sahip şehirlerde ve kendi kendine belirecekler. Eklenen 3 adet Avrupa temalı haritada kuracağınız şehirlerde geçerli olacak. Bu şehirlerde bitişik olmayan evler yapıp, sadece bazı mahalleleri bitişik yapmak istiyorsanız, sokaklarınıza yaşam alanı belirlerken birer kare boşluk bırakmanız gerekecek ki bu da oldukça uzun bir uğraş demek. Avrupa temasına sahip olmayan haritalarda kullanılamayacak olması da ayrı bir problem. Amerikan tipi şehrinize bir “Little Italy” mahallesi kuramayacaksınız, hiçbir şekilde bitişik binalar çıkmayacak.

Bunun asıl enteresan yanı, inanılmaz mod desteği sayesinde hayallerinin ötesinde bir başarı yakalayan stüdyonun bu tip ihtiyaçları öngörememesi. Oyunun kendi içindeki terraforming araçlarıyla yapılmış özel haritalarda şehir kurmak, oyunun hazır haritalarından çok daha güzel manzaralar sunan şehirlere olanak tanıyor. Ancak bu haritaları yapan mod yapımcıları da doğal olarak o haritayı “Amerikan tipi ev” veya “Avrupa tipi ev” diye zorlamak istemeyeceklerdir. Avrupa tipi bitişik evleri bir mahalle kuralı olarak ekleselerdi hiçbir sorun olmazdı, ki pek çok kişi de bu konuda geribildirim verdi. Stüdyo buna el atana kadar en azından bu konuda bir mod çıkması garanti diyebiliriz.

Avrupa tipi evler dışında tünel seçeneği de oyuna eklendi. Böylece aşamadığınız dağların yanından yol çekmek yerine dağın içinden kamyonları otobana bağlayan bir yol çekip, yanında geçireceğiniz yolu yamaçta manzaralı evlere ayırabilirsiniz. Ayrıca Avrupa teması çerçevesinde residential, industrial, commercial ve office tipi alanlarda otomatik çıkan binalar arasına 50’nin üzerinde Avrupa tipi bina da eklendi. Geri kalan değişiklikler ise kozmetik menü değişiklikleri ve bug çözümlerinden oluşuyor.

Son olarak belirtmeliyiz ki, Cities: Skylines’ın marka yöneticisi, oyunun diğer Paradox oyunları gibi hem ücretsiz içerik ve mekanik güncellemeleri, hem de büyük genişleme paketleriyle hayatına devam edeceğini belirtti. O oyunlardan farkı, küçük DLC’ler şeklinde fazla ve sık güncelleme olmayacağı. Bu da mod geliştiricilerinin her ay modlarını güncellemekten kurtulması anlamına geliyor. Ancak bu derece bir simülasyon oyununa gelince “bazı oyun mekanikleri çevresinde şekillenmiş genişleme paketleri” lafı çok düşündürücü oluyor. Şu an modlarla sağlayabildiğimiz şerit değiştirme, trafik lambası ekleme veya koyma gibi basit özellikleri “yeni mekanik” diye genişleme paketiyle satmaları gerçekten hoş olmaz. Simülasyon oyununda herhangi bir mekaniği ayrı satmak zaten hoş olmaz. Football Manager’da duran top taktiği yapmanın ayrıca satıldığını düşünebiliyor musunuz? Umarız bu şekilde agresif bir genişleme paketi stratejisi izlemek yerine bu Avrupa teması gibi kozmetik temalar üzerinden genişleme paketi çıkarırlar…

Avrupa tipi evler her haritada kullanılamıyor.
Avrupa tipi evler her haritada kullanılamıyor.
Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.