SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

DayZ Geliştiricisi Dean Hall, Kickstarter Sistemlerinde Sorumluluk İstiyor

DayZ yaratıcısı Dean Hall, Kickstarter ve benzeri sistemlerle topluluk tarafından bütçesi karşılanan oyunlarda yapımcıyı sorumlu tutmamız gerektiğini belirtti.

DayZ’nin tek başına çıkan sürümü de kısmen de olsa Steam Erken Erişim’de hayranlar tarafından desteklendiği için Dean Hall, bu konuda yorum yapma hakkına sahip biri. Ancak 2014’te, bu sene DayZ geliştirmesinden ayrılacağını ve ayrı şirket kuracağını açıklayan Dean Hall, DayZ ile vadettiklerini veremeden şirketten ayrılırsa çuvaldızı kendisine batırır mı bilemiyoruz. Çok tartışılan bu yeni ödeme sistemiyle ilgili olarak aşağıdaki tweet’i atan Hall, “Erken Erişim ve Kickstarter’ın iyi birer bütçe çıkarma yöntemi olmasını istiyorsak, yapımcılar sorumlu da tutulmalı. Medyaya ve oyunculara bu konuda büyük iş düşüyor.” dedi.

Büyük isimlerin bile, örneğin Godus oyunuyla Peter Molyneux, vadettiklerini başaramaması ve The Stomping Land gibi oyunlarda direkt yapımcının ortadan kaybolması gibi durumlar Kickstarter’ı bir kez daha hedef tahtasına koydu. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da var ki Obsidian ve inXile gibi firmalar harika oyunlar çıkararak aldıkları paranın hakkını verdi. Yine Kickstarter’dan para toplayarak proje bütçesini çıkaran Oculus’un da başarısı ortada. Dean Hall’a hak vermemek elde değil, yapımcıların bir şekilde sorumlu tutulması lazım. Ama olup bitenler için Kickstarter veya Erken Erişim sistemlerini suçlamak oyunculuğa ve özgür oyun üretimine zarar verecek bir tutum olur. Kickstarter’ın ve Valve’in bu konuda orta yolu bulmalarını umuyoruz.kickstarter

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.