SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Dünya Basınının Türkiye’deki Minecraft Yasağına Tepkileri

Minecraft

Türkiye’de hükümetin Minecraft’ı yasaklamak üzere oluşu, sadece ülkemizde değil, uluslararası oyun basınında da yankı uyandırdı. Ben de üşenmedim “Acaba yeteri kadar rezil olduk mu?” sorusuna yanıt aramak üzere yabancı basının Minecraft yasağıyla ilgili yaptıkları haberlere göz attım. Durum şöyle:

VG247 yaptığı haberde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın diğer oyuncuları öldürerek puan kazanıldığı sanrısına yer verilmiş. Bunun gerçeği yansıtmadığının altı çizilmiş. Ayrıca bir takım “uzman”ların bu yasağı desteklediği de belirtilirken bu yasağa karşı çıkan uzmanların da görüşlerinin göz ardı edildiğinden bahsedilmiş.

IGN ise konuyu “Görünüşe bakılırsa Minecraft çok şiddet içeriyor” şeklinde dalga geçerek ele almış. Bakanlığın soruşturmasının tamamlanmak üzere oluşu ve bir yasaklamanın yakında yürürlüğe girebileceği belirtilmiş. Ayrıca raporda “Oyunda her ne kadar oyuncuların yaratıcılığını tetikleyen yanlar varsa da, oyundaki yaratıklara karşı binaları korurken şiddet uygulanıyor” şeklinde bir ibarenin olduğu da belirtilmiş.

Minecraft
Minecraft

Gamespot ise konuya daha geniş bir yaklaşım ile ele almış ve konunun ilk gündeme geldiğinden bu yana tüm süreci özetlemiş. Yazı tamamlanırken “Türkiye’deki sansürün günden güne arttığı” belirtilmiş ve Game of Thrones’un askeri okullarda yasaklanması ile genelde Twitter, Facebook ve YouTube gibi sitelere yönelik yasaklamalardan bahsedilmiş.

Kotaku da Bakanlığın pek de mantıklı olmayan açıklamalarına genişçe yer vermiş ve ayrıca Ankara İnternet Kafeler odasından Önder Kaplan’ın “Minecraft’ı yasaklayan tek bir ülke bile yok” sözlerinin ardından “Tabiki yok, çünkü bu oldukça aptalca” şeklinde yorumda bulunuyor.

Yabancı basının bu söylediklerinin eksiği yok fazlası var… Basının nezaketen söyleyemediği şeyleri ise kullanıcılar haberlerin yorumlarında söylemişler… Benim favori yorumlarımdan birkaçı şöyle:

  • Pacman’i de yasaklamalılar çünkü çocuklara çiğnemeden hızlı yemeyi öğretiyor ve bu da boğulmalarına sebep olabilir. Mario’yu da yasaklamalılar, çünkü tuğlalara kafa atmayı öğretiyor. Sonic’i de unutmayın! Eğer çok hızlı koşarsanız ayakkabı bağlarınız çözülür!
  • Fakat Tom ve Jerry ne olacak? 🙁
  • 1 Nisan Türkiye’de öne mi alındı?
  • Baloon Fight ne zaman yasaklanıyor?
  • Mario aslında seri katildi…
  • Sanırım sırada Tearaway var… O kağıttan düşmanları vahşice katlediyoruz!
  • Eğer Minecraft Türkiye için fazla şiddet içeriyorsa, genel olarak bilgisayar oyunlarının o ülke için iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum…
  • Görünüşe göre Türkiye Suriye’de savaşması için insanlara geçiş veriyor ama Minecraft’ı fazla vahşi buluyor…

Görünüşe bakılırsa hem bakanın hem de bakanlığın giriştiği bu boş iş, Türkiye’nin prestijine sanıldığından çok daha fazla zarar veriyor. Peki yetkililer bundan ne öğrenmeli? Bilip bilmeden, araştırıp öğrenmeden, hiçbir temeli olmayan saçma sapan sebeplerle herhangi bir şeyi yasaklamaya kalkmamak gerek…

Söylenmesi gerekenleri söylediğime göre, Minecraft “Tehlikesi”ne karşı Oyun Doktoru’nun uyardığını da gururla hatırlatmak isterim! 🙂

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.