0
19 Mart 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Dijital Analiz # Beşiktaş.OyunHizmetleri – HWA Gaming

League of Legends'ın resmi liglerinde Mevsim Finalleri ve PlayOfflarındaki karşılaşmaları sizin için analiz etmeye devam ediyoruz. Yazı dizimizin bugünkü konusu Beşiktaş.OyunHizmetleri - HWA Gaming arasındaki Kış Mevsim Finalleri'ndeki Çeyrek Final karşılaşması olacak. Kazanan takım Yarı Final'de Dark Passage'ın rakibi olacak.

Bu iki takım normal sezon içerisinde SuperMassive ile birlikte aynı sırada tamamlamış ve Tiebreak eşleşmelerinde yer almıştı. SuperMassive'in üstün geldiği Tiebreak karşılaşmaları sonrasında HWA ile Beşiktaş birbirleriyle eşleşmek durumunda kaldı.

Sezon içerisinde iki takım birbirlerine üstünlük kurmayı başaramadı. Tiebreak döneminde ise Beşiktaş, HWA'yı yenmeyi başarmıştı. 20 Mart'ta yapılacak olan Çeyrek Final karşılaşması saat 14.00'da başlayacak ve iki takım beş maçlık seri üzerinden birbirine üstünlük kurmaya başlayacak.

Beşiktaş.Oyun Hizmetleri:

Beşiktaş.OyunHizmetleri'nin normal sezon istatistikleri

Beşiktaş.OyunHizmetleri'nin normal sezon istatistikleri

BJK.OHM aslında geçen sezon Türkiye Şampiyonluk Ligi'nde iki farklı takım olarak bulunuyordu. Beşiktaş'ın sezon başında Aces High E-Sports takımını bünyesine katmasıyla ilk defa bir spor kulübü ülkemizde eSpor'a yatırım yapmıştı. Oyun Hizmetleri takımı da Yükselme Ligi'ni şampiyonlukla tamamlayıp, yaz sezonunda Türkiye Şampiyonluk Ligi'ne yükselmeyi başarmış ve sezon boyunca iyi bir performans gösterip, sezon sonunda bir düşüş yaşamış ancak ligde kalmayı başarmıştı.

Bu sene başında kadrosu ile yollarını ayıran Beşiktaş, aynı zamanda Türkiye Şampiyonluk Ligi'nde yer alma hakkını SuperMassive takımına satmıştı. E-Spor'dan uzaklaşmayı düşünmeyen Beşiktaş, Oyun.Hizmetleri takımı ile anlaşmış ve onlarla birleşme yoluna girmişti. Bu anlaşmadan sonra Team Turquality'den üst koridor ve orman oyuncularını Xyraz ve Rawbin'i transfer ederek sezona giriş yapmıştı.

Sezon boyunca inişli, çıkışlı bir performans sergileyen BJK.OHM takımı ligin üst sıra takımları arasında adını sokmayı başardı. Özellikle orta koridor oyuncuları Immortoru ve nişancıları Ruvelius çaylak sezonlarında gösterdiği performansları bir tık ilereye taşıyacak ikinci sezonlarında oldukça başarılı oyunlar sergilediler. Xyraz ve Rawbin uyumu da bunlara eklenince BJK.OHM takımı dikkat edilmesi gereken bir takım oldu. Beşiktaş takımı maça Xyraz, Rawbin, Immortoru, Ruvelius ve hibiki beşlisi ile çıkacak.

HWA Gaming:

HWA Gaming

HWA Gaming'in normal sezon performansları

HWA Gaming, on yıldır eSpor arenasında yer alan bir takım. Geçen sezon oldukça güçlü isimleri kadrosuna katan ve şampiyonluk kovalayan ekip son iki sezondur olduğu gibi yine hayal kırıklığı yarattı. Bir çok ünlü oyuncuya forma giydirmeyi başaran HWA, sezon başında radikal bir kararla yeni bir yapılanmaya girdi. Kadrosundaki tüm oyuncularla yollarını ayıran HWA, genç yeteneklere şans vererek şaşırtıcı bir karara imza attı.

Sezon başında bir çok kesim, HWA'nın bırakın şampiyonluğu, ligde kalmasına bile şüpheyle yaklaşılıyordu. Ancak HWA, sezon içerisinde gösterdiği performans ile birlikte bu düşünceyi ortadan kaldırmayı başardı ve acaba mı sorusunu akıllara soktu. Özellikle Trixucator'ın geçen sezondaki vasat performansını ve genellikle yaptığı hataları düzeltmesi, Revanche'ın daha tecrübeli oyunları ve Marshall'ın bir yıldız oyuncu seviyesine çıkmasının yanı sıra yabancı transferleri olan Hatrixx ve Visdom'un da takımla sinerji yakalaması HWA'nın başarılı sonuçlar almasında etkili oldu.

Sezon başında alınan kararların ne kadar doğru olduğunu vadide gösterilen performans ile pekiştiren HWA, son haftalarda biraz düşüş yaşadı. Beşinci haftada aldıkları yenilgi sonrasında altıncı hafta da galibiyet yüzü görememesi, bir anda onları geriye düşürdü ve Beşiktaş ve SuperMassive ile aynı puana getirdi. Tiebreak sonrasında da Beşiktaş.OyunHizmetleri ile eşleşti. HWA Gaming karşılaşmaya Marshall, Trixucator, Hatrixx, Revanche ve Visdom beşlisi ile çıkacak.

Beşiktaş.OyunHizmetleri - HWA Gaming:

İki takımı karşılaştırdığımızda HWA'nın takım oyunlarda daha üstün olduğunu, Beşiktaş.OyunHizmetleri'nin de oyunun koridor aşamasını çok iyi oynadığını belirtebilirim. Üç kere karşılaşan iki takım arasındaki karşılaşmalarda Beşiktaş'ın 2-1 üstünlüğü bulunmakta. Beşiktaş takımın başarısı biraz bireysel performanslara göre de şekilleniyor. Üst koridor ve orman oyuncularının aynı milliyetten olmasının getirdiği sinerji, aşağı koridor ikilisi Ruvelius ile Hibiki'nin arasındaki muazzam uyum ve son olarak da Immortoru'nun inanılmaz yetenekleri sayesinde, Beşiktaş takımı koridor aşamasını çok güzel geçirebilmekte.

HWA'ya baktığımızda bireysel performanslardan çok takım oyuncularının birbirleri ile olan uyumu göz önüne çıkıyor. Her ne kadar Marshall bu sezon bireysel performansı ile sezonun en iyi üst koridor oyuncusu olarak gözükse de takım arkadaşları onu desteklemeyi başardı. Marshall'ın önderliğinde iyi bir sezon geçiren HWA, kimsenin şans vermemesine rağmen üst sıralara tırmandı.

İki takımın eksikliklerine gelelim şimdi de. Beşiktaş'la başlarsak Beşiktaş takımı bireysel performansları ve yetenekleri sayesinde bazen gereksiz agresifliklere kalkışabiliyor. Özellikle Ruvelius'un en çok eleştirilen yönü de bu. Yetenekleri konusunda şüphe bırakmayan Ruvelius'un aldığı bazı kararlar gerçekten sorgulatıcı. Bu da bazı maçların kaybedilmesinde etkin oldu.

Beşiktaş'ın bir diğer zayıf noktası üst koridor ile ormancı arasındaki uyum. Evet bu uyum onlara bir çok maç kazandırabildi gibi, bir çok maçta da geri düşürdü. Çünkü bu uyum rakip takımların Beşiktaş'a karşı oynadıklarında ilk önlem aldıkları bir şey. Geçen sezondan beridir beraber oynayan bu ikili arasındaki uyumu artık bilmeyen kalmadı. Bu yüzden üst düzey takımlar bu ikili arasındaki uyumu bozmak konusunda daha başarılı olabiliyor.

Rawbin'in istiyatif aldığı konularda genellikle hep üst koridoru seçmesi nedeniyle Immortoru, bazı maçlarda orta koridorda yalnız kalıyor. Bu da rakip takımın Immortoru'nun oyuna ağırlığını koymasını engellemek için rakip ormancının orta koridora baskınları attırması anlamına geliyor. Immortoru'da sürekli ikiye karşı tek kaldığı için koridorunda geriye düşüyor.

Dijital Analiz # BJK.OHM vs HWA

Dijital Analiz # BJK.OHM vs HWA

HWA'nın eksik olduğu konulardan biri Trixcutar ve Revanche'ın performanslarının süreklilik gösterememesi. Bu iki oyuncu da geçen sezon yaptığı hataları tekrarladıkları maçları genelde HWA kaybetti. Bu yüzden HWA'nın bir maçta üstünlük kurabilmesi bu ikilinin hata yapmaması üzerinden geçiyor. Üst seviye takımlar da bu durumu bildikleri için genellikle bu ikili üzerine yoğunlaşıyor. Ormancılar sürekli rakip ormana baskı kurup, Trixucator'ı hata yapmayı zorlarken, diğer yandan da orta koridor oyuncuları, sürekli alt koridora attığı baskınlarla Revanche'ı yanlış pozisyon almasına zorluyor.

HWA'nın eksikliklerinden biri de geriye düşüğü maçlarda pek geri dönmeyi başarabilen bir ekip olamaması. Özellikle Revanche'ın oyundan düştüğü bir karşılaşmadan umudu kesmek gerek. Çünkü Revanche karakteri bakımından geri düştüğünde pek odağını koruyamayı başarabilen bir yapıda değil henüz. Marshall her ne kadar takımını öne geçirebilecek hamleler yapsa da, takımın gösterdiği tereddütler onu yalnız bırakıyor. Yeterli desteği alamayan Marshall, maalesef tek başına yapabilecek bir şeyi kalmıyor. HWA'nın son dönemlerdeki düşüsü de aslında biraz da bu yüzden.

Tahminime gelecek olursam, ilk maç bu serinin gidişatı açısından çok önemli. İlk maçı alan takım büyük bir avantaja sahip olacak. İlk maçı alan takım Beşiktaş olursa bence 3-0 bitebilir. Eğer ilk maçtan HWA Gaming galip ayrılırsa beş maça uzayan bir seri izleyeceğimizi düşünüyorum. Bu bölümümüzün sonuna geldik. Tahminlerizi ve yorumlarınızı bırakmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın...
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.