0
18 Mart 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Dijital Analiz # SuperMassive – Team Turquality

Yeni yazı dizimiz Dijital Analiz ile karşınızdayız. Bu dizimizde, League of Legends'ın resmi liglerinde Mevsim Finalleri ve PlayOfflarındaki karşılaşmaları sizin için analiz edeceğiz. Böylece karşılaşmalar öncesinde bir fikir sahibi olacak, turnuvanın seyri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Yazı dizimizin ilk yazısında SuperMassive ile Team Turquality arasında oynanacak olan karşılaşmayı ele alacağız. Bildiğiniz gibi 2016 Türkiye Şampiyonluk Ligi'ne son hafta tamamlandıktan sonra üç takım arasında eşitlik yaşanmış, takip eden hafta içerisinde yapılan Tiebreak karşılaşmaları sonrasında sıralama netletmişti.

Bu Tiebreak serisinden iyi sonuçlar alarak ayrılan SuperMassive, üçüncü olmuş ve ligi altıncı sırada tamamlayan Team Turquality ile Kış Mevsim Finalleri, Çeyrek Finali'nde eşleşmişti. 19 Mart günü saat 14.00'da karşılaşacak bu iki takım beş maçlık bir seriye çıkacak ve galip gelen SuperMassive olursa Yarı Final'de Team Aurora'nın rakibi olacak. Eğer Team Turquality kazanırsa Dark Passage ile eşleşecek.

SuperMassive:

SuperMassive'in normal sezon istatistikleri

SuperMassive'in normal sezon istatistikleri

Beşiktaş'tan Thaldrin, Dumbledoge, HWA'dan Stomaged ve Dark Passage'dan Naru transferi ile rüya takım olarak lanse edilen SuperMassive, ligde gösterdiği performans ile rüyadan çok kabus yaşadı. Sekiz galibiyet, altı yenilgi alan takım sezonu Beşiktaş.OHM ve HWA ile aynı sırada tamamladı ve Tiebreak oynamak zorunda kaldı. Tiebreak serisinde, ligde gösteremediği beklenen potansiyeline ulaşan SuperMassive, kabus gibi başlayan sezonda en azından üçüncü sırada almayı başardı ve avantajlı bir pozisyon elde etti.

Takımın koçluğuna getirilen Adrian "hatchy" Widera, ligin tek karşılaşma üzerinden yürütülmemesi gerektiğini, bunun takımların gerçek potansiyellerini ortaya koymasında sıkıntı oluşturduğunu söylemişti. SuperMassive'in Tiebreak serisinde üst üste maçlar oynaması ve ritmini bulmasını buna bağlayan hatchy, bu yüzden ligde tek karşılaşmalarda bazen yapılan hataların telafisinin olmadığını ve oyuncuların maçlara ısınamadığı için hata yapmaya müsait olduğunu belirtti.

Team Turquality:

Team Turquality normal sezon istatistikleri

Team Turquality'nin normal sezon istatistikleri

Türkiye Şampiyonluk Ligi'nin başarılı takımlarından olan Team Turquality, ilginç kadro seçimleri ile birlikte, bazı kesimler tarafından şans verilmeyen bir takım olarak gözükse de bu tür turnuvaları iyi oynamayı bilen bir takım. Bunun en büyük nedeni geçen sene hariç önceki iki sene finale yükselmeyi başardı. Her defasında Dark Passage'a kaybeden ekip, geçen sezonda ligde kötü bir performans sergileyip, Çeyrek Final'de rakiplerine sürprizler yaşatmıştı.

Bu sezona Koreli transferle başlayan Team Turquality tam bir kapalı kutuydu. Kimileri tanınmamış Koreli oyuncuların lige uyum sağlayamayacağını ve elde patlayacağını düşünürken, kimi kesim de Koreli olmalarının yeterli olacağı görüşündeydi. Ancak ilk kesimin dediği olay yaşandı gibi. Özellikle üst koridor oyuncuları Fencer'ın anlam veremediğimiz pozisyon hataları sonrasında bir çok oyun kaybedildi. Ancak ormancıları Reach de bir o kadar başarılı bir performans sergiledi. Team Turquality aldığı sürpriz galibiyetlerle birlikte Kış Mevsim Finalleri'ne kalmayı başardı.

SuperMassive - Team Turquality:

İki takım arasında normal sezonda oynanan karşılaşmalarda SuperMassive'in 2-0 üstünlüğü bulunmakta. İlk karşılaşmaya üst koridorda yedekleri Fabfabulous ile çıkan SuperMassive, Kore liginden alışık olduğumuz tarzda, skor almadan objektiflere ağırlık vererek, az bir skorla karşılaşmadan galip ayrılmayı başarmıştı. İkinci karşılaşmada ise Team Turquality, oyunun erken aşamasında oldukça agresif oynaması sonucu oyunu eline geçirmeyi başarsa da, sonunu getirmeyi başaramadı ve karşılaşmadan boynu bükük ayrıldı.

Kış Mevsim Finalleri Çeyrek Finallerindeki eşleşmelerine bakacak olursak; SuperMassive'in koçu hatchy'nin açıklamalarını dikkate aldığımızda SuperMassive'in uzun seriler için geliştirdiği taktikler ve rotasyonların bulunduğuna dair bir izlenim veriyor. Sezon içinde verdiği röportajlarda da özellikle sezon maçlarından çok bu finalleri önemsediklerini belirtmişlerdi zaten. Bu yüzden sezon içerisinde karşılaştığımız SuperMassive'den farklı bir SuperMassive izleyebiliriz.

Sezon içerisinde Stomaged ile Naru arasında bir uyum yakalanamaması, Thaldrin'in ve Dumbledoge'nin geçtiğimiz sezon sergilediği performanstan oldukça uzak olması, nişancı rolündeki Achuu'nun sorumluluk almaktan kaçınması SuperMassive'in en çok eleştirilen yönleri oldu. Fabfabulous'un oynadığı maçlarda Stomaged'ın daha rahat hareket ettiği gözlemlese de SuperMassive'in zayıf karnı olarak orman oyuncusu görülmekte.

Son dönemlerde takım görüntüsü vermeye başlayan SuperMassive'in Tiebreak maçlarında göstermiş olduğu görüntü taraftarların sezon başından beri beklediği bir görüntüydü. Eğer bu performansı bu seride de gösterirse SuperMassive'in üst tura çıkmasına ışık tutabilir. Maç için kitlenen kadrolara baktığımızda Super Massive; Thaldrin, Stomaged, Naru, Achuu ve Dumbledoge beşlisi ile maça çıkacak.

Dijital Analiz SUP vs TT

Dijital Analiz #SUP vs TT

Team Turquality, Korelileri ile merak edilen bir takımdı. Ancak Fencer'ın takımdan çok ayrı bir frekansta oynaması, önde olunan bazı maçların kaybedilmesine bile olanak sağladı. Orman rolündeki oyuncuları Reach'ın korkusuz bir şekilde rakip ormanı talan etmesi Team Turquality'nin hem en güçlü özelliği olabilirken hem de en kötü pozisyona sokmasına sebep olabiliyor. Buna önlem almayı başarabilen takımlar genelde Team Turquality'i erken aşamada oyundan düşürebiliyor. Çünkü Reach, önde de olsa, geride de olsa sürekli rakip ormanı gezmeyi seviyor.

Team Turquality'nin bu sezon en başarılı koridoru genellikle alt koridor oldu. Un1tback'in sergilemiş olduğu performans ile birlikte bu koridorda pek sıkıntı yaşamayan TT, her sezon olduğu gibi bu sezon da bir sürprize imza atarak, formda olan oyuncusu un1tback'i yedek konumuna çekerek, nişancı rolündeki oyuncuları kazze'yi destek rolüne atadı ve eski nişancıları KillerEs'i yeniden nişancı olarak kadroya kattı.

Kazze'nin nasıl bir destek tarzına sahip olduğunu bilinmemesi SuperMassive karşısında TT'ye avantaj sağlayabilir. Daha önce YellowStar'ın böyle bir değişim yaşadığını hatırlatalım. Eğer aynı performansı destek rolünde sağlayabilirse SuperMassive'in alt koridoruna zor anlar yaşatabilirler. Takımın orta koridoruna baktığımızda iki sezondur orta koridor oynayan LongB'nin hala istenilen seviyede bir şampiyon havuzuna sahip olmaması takımın eksiği. Oyun bilgisinin iyi olmasına rağmen, şampiyon havuzunun kısıtlı olması, LongB'nin de imkanlarını ve yeteneklerini kısıtlayabiliyor.

Karşısında da Türkiye'nin en başarılı orta koridor oyuncusunun bulunduğunu da unutmamak gerek. Gerçi bu sezon geçmiş dönemlerdeki performansından uzak da olsa Naru'nun ne yapacağı belli olmaz. O yüzden Team Turquality'nin ormancısı Reach ve yeni alt koridorunun göstereceği performansa göre serideki kaderi belli olacak. Maç öncesi kitlenen kadroda Fencer, Reach, LongB, KillerEs ve kazze beşlisi yer alıyor.

Benim tahminime göre Team Turquality, bu sürpriz hamleler sayesinde bir karşılaşma almayı başarabilir ama serinin kazanı 3-1 ile SuperMassive olur. Sizce serinin sonucu ne olur? Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

GÜNCELLEME: Team Turquality, son dakika sürprizi gerçekleştirerek, orta koridorda LongB'yi yedeğe çekerek yerine Crossman'i dahil etti. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.