0
16 Mayıs 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Fransa Meclisi, eSpor Yasasını Onayladı!

Geçtiğimiz aylarda Fransa hükümetinin eSpora özel bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Yapılan çalışmalar sonunda hazırlanan yasa tasarısı, meclise sunuldu.

Mecliste yapılan oylama sonucunda eSpor yasası bir oya karşılık üç yüz yirmi iki oyla kabul edildi ve meclisten onay aldı. Bu onay ile birlikte Fransa'da eSpor resmiyet kazanmış oldu. Bu yasanın sağladıkları ise şu şekilde;

Ülkede düzenlenecek olan eSpor organizasyonları artık resmileştirilecek ve belli bir disiplin içerisinde düzenlenecek. Yani Fransa'da düzenlenecek olan etkinliklerde organizatörlerin belli başlı kriterleri yerine getirmesi gerekmekte. Tabi bu zorlukların yanında devlet desteğini alacak olmak büyük bir olay.

Reşit olmayan oyuncular için kesinlikle ebeveyn bilgilendirme ve yetkilendirme sistemi getirilecek. Yani reşit olmayan oyuncunun ailesi çocuklarının böyle bir etkinlikte mücadele ettiğini bilecek ve buna izin vermiş olacak. Ayrıca reşit olmayan oyuncuların elde ettiği tüm gelirler devlet garantisi altında özel bir fonda tutulacak. Ancak reşit oldukları zaman bu kazançları alabilecekler.

Turnuvalarda yer alan gizli reklam ve yayıncılık konusu da devlet kontrolünde olacak. Böylelikle turnuvalardaki yasa dışı sponsorlukların önüne geçilmiş olacak. Ayrıca para akışı da devlet tarafından kontrol edilmiş olacak.

Bunların yanı sıra oyuncular artık devlet tarafından resmi olarak tanınacakları için vizeler konusunda kolaylık sağlanacak, verilen ödüllerin adaletli ve eşit ilkeler neticesinde dağılımı sağlanacak ve oyuncuların takımlarda yer alabilmesi için resmi sözleşme zorunluluğu getirelecek. Böylece oyuncuların hakları da korunmuş olacak.

League of Legends eSpor Sahnesi

League of Legends eSpor Sahnesi
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.