0
25 Şubat 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

IEM 2016 Katowice: CS GO Takımları Tanıyalım #10

2-5 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan, ESL'in organize ettiği IEM 2016 Katowice CS:GO turnuvasındaki yer alacak olan takımları sizler için tanıtmaya devam ediyoruz. Takımlara yakından bakacağımız bu yazı dizisinde, turnuvaya katılacak olan takımları daha iyi tanıyacak, hikayelerine göre belki de favoriler edineceksiniz. Bugünkü konuğumuz, davetiye ile turnuvaya katılan Fransız oyunculardan oluşan Natus Vincere.

Valve destekli yapımlarda oldukça başarılı bir takım olan Natus Vincere, Dota 2'den sonra Counter Strike: Global Offensive'de de başarılı profil çiziyor. İki Rus, İki Ukraynalı ve bir Slovak oyuncunun oluşturduğu takımın kadrosunda, Denis "seized" Kostin, Ioann "Edward" Sukhariev, Ladislav "GuardiaN" Kovács, Egor "flamie" Vasilyev ve Daniil "Zeus" Teslenko yer alıyor.

Natus Vincere, bu sezon göstermiş olduğu performans ile birlikte bu alandaki başarısını kanıtlıyor. Taktikleri ile ünlenen takımın bu sezon elde ettiği başarılara bakacak olursak; Intel Extreme Masters San Jose ve DreamHack Leipzig'de şampiyonluk, DreamHack Cluj-Napoca, ESL ESEA Pro League Season II ve Starladder StarSeries Finals ikincilik elde etti.

Na'Vi'nin karşılaşmalarda sergiledikleri yavaş oyun, metodik yöntemler sergilemesi sebebiyle rakipleri tarafından saygı görülmeye başlandı ve korkulan ekiplerin arasına girdi. Karşılaşmalarında genellikle rakiplerinin yapacğaı hareketleri tahmin etme üzerine oyunu yavaş oynayıp, hem zaman hem de silah maliyeti olarak fazla harcama yapma üzerine oyun oynuyorlar. Bu diğer takımlara karşı yararlı bir strateji olarak sergilenebiliyor ancak Fnatic'e karşı bu taktik pek etkili olmadı.

Takımın dezavantajlı konularından biri takımın AWP oyuncusu GuardiaN'a bağımlı olması. Aynı Virtus.PRO'nun Snax'a bağımlı oynaması gibi. 2015 yılında yapılan anketlerde genellikle en iyi AWPer seçilen GuardiaN'ın sergileyeceği performans takım için çok önemli. GuardiaN'ın gününde olduğu zaman Na'Vi oldukça güçlü bir rakip oluyor. Yavaş oynamalarındaki etken de bu zaten. GuardiaN'ın oyuna ısınmasını sağlamak. Bu çoğu zaman Fnatic karşılarında ağır yenilgiler almalarına da sebep oluyor. Bazen de Fnatic'i devirmelerine. Bu yüzden GuardiaN'ın çok çalışıp kusursuz bir performans sergilemesi gerekiyor.

Na'Vi'nin bu denli taktiksel oyunu en çok da Luminosity Gaming'e yaradı. Aynı şekilde Brezilyalı ekip de oldukça taktiksel oyunlar sergileyen bir takım. Son üç aylık dönemde fazlaca karşılaşacan bu iki ekibin karşılaşmalar tam bir santranç mücadelesi havasında geçmekte. Bu iki takım arasındaki mücadelelerde kimi önde olduğunu söylemek gerçekten çok zor.

Turnuvanın en zor grubu olarak görülen A grubunda yer alan Na'Vi, Fnatic, NiP, Limunosity, Mousesport ve The MongolZ'a karşı mücadele edecek. Na'Vi, eğer düşüncelerindeki olumsuzlukları engeller, GuardiaN'a olan bağlılıklarını daha düşük seviyeye getirip, takım halinde oynayabilirlerse gerçekten durdurulmaz bir takım olabilirler. Beş yüze yakın karşılaşmaya çıkan Natus Vincere son yıllardaki yükselişleri ile %58 kazanma oranına yükseldi. Ocak ayında %80'a ulaşan takım, Şubat ayını %50 ile geçti.

Sizce Natus Vincere, taktiksel oyunlarını daha güçlendirip Fnatic'in hegomanyasına son verir mi? Yoksa aynı sonla mı yüzleşir? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Natus Vincere

Natus Vincere
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.