0
07 Nisan 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

İngiltere Hükümeti’nden, eSporlar Olimpiyatları’na Destek!

İngiltere hükümeti, ülkelerin birbirlerine karşı olimpik tarzda rekabet edebilmesi için  uluslararası bir komite kurulmasına destek verdi. Görüşülen bir eSpor zirvesinde konuşan İngiltere Kültür Bakanlığı sekreteri Ed Vaizey, kar gütmeyen bir kuruluş olarak Uluslararası e-Oyunlar Komitesi'ni, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin tavsiyesi ile kurduklarını duyurdu.

Bu yaz düzenlenecek olan olimpiyat oyunları, Rio De Janerio 2016'da e-Oyunlar Olimpiyatları düzenlenmesi planlanmakta. Bunun sonraki etkinlikler gelecek yıllarda ev sahipliği yapacak ülkelerede olacak şekilde, Olimpiyat oyunlarının sonlanmasından bir ay sonra e-Oyunlar Olimpiyatları düzenlenebilir. Brezilya'daki ilk olimpiyatlarda dört e-Takım'ın yer alacağı bunların Kanada, Büyük Britanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya olacağı ama ilerleyen dönemlerde diğer ülkelerin de katılımıyla küresel bir etki etmesi umuluyor.

Takımların on sekiz yaşın üstündeki erkek ve kadın oyuncularla yarışabilmeleri sağlanırken, sonuçlardan sonra para ödülü olmadan podyumda Bronz, Gümüş ve Altın madalya ile ödüllendirilecek. Diğer büyük turnuvalarının aksine e-Oyunlar'da, hiç bir para ödülü havuzu ve parasal değeri olan ödül yer almayacak. Uluslararası e-Oyunlar Komitesi, önümüzdeki aylarda bu potansiyeli ele alınacak ama hala takımların bu organizasyonda yer almaları sağlayacak teşvik için hala somut bir plan gözükmemekte.

Bir diğer husus ise, Uluslararası e-Oyunlar Komitesi sporcuları destekleyecek ve denetleyecek olan danışma kurulları kuracak ve bunlar katılımcı ülkelerde birer merkez olarak bulunacak. Uluslararası e-Oyunlar Komitesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden bağımsız olmasına rağmen, anti-doping konusunda, bu kurumu modellemeleri ve işleyişi örnek alınacak.

Komite aynı zamanda diğer önemli turnuvalarla çatışmamaların olmaması için oyun sürelerini, bu turnuvaların tarihlerinin dışında tutmak için çalışmalar yapacak.

eSpor

eSpor
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.