0
03 Mart 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

League of Legends’ın 6.4 Güncellemesi Sonrasında Koridorların Kabadayıları # Orman

Dün yeni yazı dizimize başlamıştık. Bundan sonra her büyük güncelleme sonrasında her rolün kabadayılarını beş günlük süreç boyunca analiz edip size seçebileceğiniz beş farklı alternatif sunacağız. Dünkü yazımızda üst koridoru incelemiştik. Bugün ele alacağımız rol ise oyunun en stratejik rolü orman.

Orman rolünde 6.4 güncellemesiyle birlikte gelen en önemli değişiklik yetenek gücüne dayalı orman oyuncularının kullandığı Rün Feryadı eşyasına yapıldı. %10 hareket hızı bonusu veren pasif, %7'e düşürüldü. Ancak bu şampiyonların güçlerine herhangi bir etkisi yok. O yüzden ormanı temizleme konusunda hala güçlü olan bu eşya, bir çok yetenek gücüne bağlı karakteri ormanda etkin kılıyor. 6.4 güncellemesinde dün bahsettiğimi hasar, işlevsellik ve rakibin düzenini bozma etkenleri neticesinde belirlediğim beş şampiyon şu şekilde; Lee Sin, Nidalee, Gragas, Elise ve Xin Zhao.

Lee Sin: Orman metası ne kadar değişikliğe uğrarsa uğrasın, Lee Sin her zaman kendisine yer bulan bir şampiyon olmuştur. Oyunun erken aşamasını baskılı oynayan ormancılar için en iyi tercihtir. Pasifinin sağlamış olduğu ekstra saldırı hızı sayesinde orman kamplarını temizlemekte sıkıntı çekmiyor. Ayrıca hasar konusunda da oldukça hatırı sayılır bir hasara sahip.

İşlevsellik konusunda en önemli ormancılardan biridir. Hem sağladığı görüş, hem de yapabileceği oyunlar ile oyunu kar topu efektine sürüklemesi onu ormancıların ilk tercihleri arasına itiyor. Ultimate yeteneği ile pozisyona göre beş oyuncuyu da havaya kaldırabilecek bir güce sahip olan Lee Sin tabi ki bu özelliklere rağmen oyundan düşme olasılığı da yüksek olan şampiyonlardan.

Biraz yetenek gerektiren bu şampiyon ile eğer istediğiniz avantajları yakalayamaz ve takımınızla sinerjiyi oluşturamazsanız, yaptıklarınız ya boşa gider, ya da hata ile sonuçlanır. Erken safhada oldukça geriye düşerseniz oyuna dönmeniz de oldukça zorlaşır.

Nidalee: Nidalee'nin bu listeye girmesindeki en büyük etken, çıkardığı ani hasar. Sadece Rün Feryadı ile bile çok yüksek hasar çıkarın Nidalee, günümüz metasında etkili olan yetenek gücü ormancılarından. Luden'in Feryadı'na ihtayacını orman eşyasından karşıladığı için Nidalee'yi ormanda görmekteyiz. Rakiplerini uzaktan avlaması artık daha kolay. Hem Nidalee, hem de Puma formunun çıkaracağı ani hasar, Rün Feryadı ile orman kamplarını hızlı temizlemesi onu bu dönemin en önemli ormancıları arasına sokuyor.

Dürtme kompozisyonları için listenin başında gelen Nidalee, eşya seti ile birlikte yetenek gücünü arttırıp, E yeteneği sayesinde takım arkadaşlarının azalan canlarını da yerine getirebilir bir işlevselliği bulunmakta. Koridorlara baskın yapmadan, sadece Q yeteneği ile rahatsız edebilecek hatta canı az olan rakiplerini yakınlaşmadan avlayabilme avantajı sayesinde rakibin düzenini bozma konusunda da önemli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

Gragas: Bence bu güncellemenin en güçlü seçimi Gragas. Yetenek Gücüne dayalı şampiyonların daha da ön plana çıktığı bu güncelleme ile birlikte Gragas'ta ormana tekrar gei döndü. W'suna yapılan iyileştirme de onun hem dayanıklı olmasını hem de ani hasar çıkarabilen bir şampiyon olmasını sağlıyor. Q'nun verdiği yavaşlatma etkisi, E'sinin mesafe kapatma ve sersemletme etkisi ve doğru kullanılmış ultimate yeteneği ile rakibine hem ağır bir hasar hem de kaçışını engelleyip kendilerine yaklaştırma sağladığı için bu dönemin en başarılı ormancısı Gragas diyebilirim.

Önceden Gragas'ın ormancı eşyası olarak Yanadöver'i tercih ediyordu. Bu da daha çok hasar tutmak, farkettirmeden de yakın mesafedeki düşmanlara ufak ufak hasar vermesini sağlıyordu. Ancak Rün Feryadı ile birlikte ve W yeteneğine gelen iyileştirme sayesinde orman kamplarını temizlemekte sıkıntı yaşamayan Gragas, oldukça yüksek hasarlar da çıkarabilmekte.

Kalabalık kontrol yetenekleri de onu oldukça işlevsel bir ormancı yapmakta. Gragas oyuncularının ayakkabılarını erken aşamada Titreşim ile efsunlayarak Sıçra-E kombosunu kısa aralıklarla kullanmasını sağlıyor. Gragas, her takım kompozisyonunda yer alabilecek bir ormancı olarak bu metada karşımızda.

Elise: Elise 6.3 ile düşer gibi olsa da bence hala günümüzün en güçlü seçimlerinden biri. Rün feryadı sayesinde hasar gücü de artan Elise'in yetenek seti itibariyle Yıldırımların Efendisinin Hükmü anahtar kabiliyetini rakibine işletmesi en basit ormancı olarak göze çarpıyor. Özellikle de Koza yeteneğini tutturduğunda ölümcül bir örümcek olabiliyor.

Oyunun erken aşamasını oldukça baskın oynayabilen Elise, sürpriz baskınlarla da rakibini oyun dışı bırakabiliyor. Tüm hasarı üzerine alıp, Örümcek İnişi yeteneği sayesinde ölümcül darbelerden kaçıp rakibin skor almayı umduğu pozisyondan skor vermesini sağlayabiliyor. Elise'in baskın oyunu rakip oyuncuların koridorda rahat oynamasına engel olması takımındaki koridor oyuncularını rahatlatıyor.

Hem çıkardığı hasar, hem üstünde tutabildiğini hasar hem de baskınları Elise'i günümüzde seçilebilir bir tercih olarak karşımıza çıkarıyor.

Xin Zhao: Xin Zhao yeni güncelleme ile birlikte her ne kadar W yeteneğinin saldırı hızını arttıran bonusu dengelense de iyi bir Xin Zhao oyuncusu bunu pek dert etmeyebilir. Ormancı eşyası Zıpkın'ı erken seviyede Kaplı Zıpkın'a çevirmesi ve çıkacağı Guinsoo'nun Hiddeti eşyasını birlikte kombinleyerek saldırı hızından bir eksiklik yaşamayacağını belirtebilirim. Aynı durum Master Yi içinde geçerli.

Neden Xin Zhao'u tercih ettiğimi soracak olursanız, Xin'in sağlamış olduğu kalabalık kontrol efektinin takım açısından daha işlevsel olduğu için. Q yeteneğinin üçüncü vuruşunda rakibini havaya zıplatması, E yeteneğinin sağlamış olduğu yavaşlatma efekti ve ultimate yeteneğini doğru kullanılması sonrasında yakalanan rakibi takım arkadaşlarından ayırması onu günümüz ormancıları arasında seçilebilir kılıyor. Oyunun erken aşamasında da baskın gücü yüksek olan Xin Zhao, rakibini gafil avlayabilir, ya da koridorundan kaçırarak üssüne geri dönmesine sebebiyet verebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında başta da söylemiş olduğumuz etkenlerden hem hasar, hem işlevsellik, hem de outplay etkenlerinin tümüne sahip olan Xin Zhao, orman seçimleri arasında kendine yer buluyor.

Bugünkü yazımızı okuyan herkese teşekkür ederim. Yarın, orta koridoru inceleyeceğiniz. İyi günler dilerim...
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.