0
04 Mart 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

League of Legends’ın 6.4 Güncellemesi Sonrasında Koridorların Kabadayıları # Orta Koridor

Yazı dizimizin dünkü bölümünde orman rolünü incelemiştik. Bugün ele alacağımız rol ise bire birin en güçlü olduğu orta koridor olacak. 6.4 güncellemesi ile birlikte oyuna eklenen yeni suikastçi eşyası olarak göze çarpan Draktharr'ın Gece Kılıcı ile birlikte fiziksel hasar veren suikastçi orta koridorlar yeniden revaçta.

Yazı dizimizin temelini oluşturan hasar, işlevsellik ve outplay etkenlerini ele aldığızmıda yeni güncelleme ile birlikte seçtiğim beş şampiyon şu şekilde; Lux, LeBlanc, Zed, Ahri ve Yasuo. Bu bölümde bir de onurlandırılması gereken bir tercih olarak Corki'yi de ekleyeceğim.

Lux: Orta koridor şampiyonlarının son zamanlarda işlevsellik yönleri de ağır basmakta. Yani hasar çıkarmasının yanında takımına sağladığı katkılar da önem kazanmakta. Bu durumundan en çok faydalanan şampiyon olarak Lux'ı görebiliriz. Yeni sezonla birlikte değişen kabiliyet sisteminde anahtar kabiliyet olarak göze çarpan Yıldırımların Efendisinin Hükmü kabiliyeti Lux için inanılmaz bir kabiliyet.

Lux'ın pasifi bildiğiniz gibi, herhangi bir düşmana ya da tarafsız canavarlar için kullandığınız yetenekleriniz rakibinizde bir iz bırakır ve belirtilen süre içerisinde yapılacak olan normal vuruş o izin patlamasına ve normal vuruşunuzun daha fazla büyü hasarı vurmasına neden oluyor. Yıldırımların Efendisinin Hükmü'nü ile oldukça güzel bir şekilde kombine edip, rakibinize yüksek hasar vermeniz çok yüksek.

Lux'ın zaten yetenek setinin ve pasifinin uyumu, ultimate yeteneği ile birlikte hasar konusunda asla sıkıntı yaşamayacağınız bir şampiyon. İşlevsellik konusunda da Q yeteneği ile sabitleme, W yeteneği ile takım arkadaşlarınıza kalkan sağlama ve E yeteneği ile yavaşlatma etkisine sahip olan Lux, oldukça işlevsel bir orta koridor. Bu yüzden de bu güncelleme ile birlikte adını buraya yazmakta zorlanmıyoruz.

LeBlanc: Belki de oyunun en sevilmeyen orta koridor şampiyonlarından biri de LeBlanc'tir. Sahip olduğu pasifi ve W yeteneği sayesinde oyun yapmaya çok müsait olan LeBlanc outplay konusunda biçilmiş bir kaftan.

Suikastçi bir orta koridor olan LeBlanc'in en büyük özelliği beklenilmeyen bir anda ortaya çıkması ve rakib takıma ağır hasar çıkartması olarak göze çarpıyor. Ayrıca sahip olduğu E yeteneği sayesinde de takımına işlevsellik sağlayabiliyor. Yani ele aldığımız üç etkene de sahip olan LeBlanc, orta koridor için her zaman korkulması gereken bir tercih olmuştur.

Yeteneklerden sıyrılabilen, rakibi ile oyun oynayabilen, ağır hasar çıkaran ve işlevsel olan LeBlanc, oyunun ilerleyen aşamasında sahip olduğu koridor temizleme gücü ile ittirme potansiyeline sahip bir karakter. Rakip takımdan bir kişiyi anlık hasarla aradan çıkarması onu dönemin tercih edilen şampiyonları arasına sokuyor.

Zed: Yukarıda bahsettiğimiz Draktharr'ın Gece Kılıcı ile birlikte Zed, yeniden metaya dahil olan orta koridor suikastçilerinden biri. LeBlanc ile hemen hemen aynı saldırı içgüdüsüne sahip olan Zed'in tek sıkıntısı takımı için işlevsel olamaması.

Outplay ve Hasar konusunda ise olduka yüksek bir potansiyele sahip. Yeni eşya ile birlikte hem hareket hızı, hem de yüksek hasar kazanan Zed, orta koridorun popüler tercihleri arasında yerini aldı.

Yeni sezondaki eşya güncellemeleri ile birlikte eşyalar sahip olunan zırh değerini değil, oyun içerisinde alınan eşyalarla birlikte oluşan ilave zırh değerini delen bonuslara sahip oldu. Yeni eşyada ise bu bonus yok. Doğrudan en baştan beridir sahip olunan zırh değerini delmesi Zed'in gücüne güç katıyor. Ölümün Dansı eşyasının sağlamış olduğu bekleme süresinde azalma, can çalma ve ağır hasar, Hayalet Dansçı'nın verdiği bonuslar ve Youmuu'nun Hayalet Kılıcı ile birlikte Zed inanılmaz bir suikastçi haline geliyor.

Ahri: Ahri'nin E yeteneği her ne kadar dengelemeye uğrasa da ki bu bence çok büyük bir değişiklik değil, ana etmenlerimizin üçüne de sahip bir orta koridor şampiyonu. Çıkardığı hasar, takımına sağladığı işlevsellik ve outplay oyunları ile Ahri, listemizde yer alıyor.

Ahri, karşısında oynarken dikkat etmeniz gereken bir şampiyon. Ne zaman ne şekilde agresifleşeceği hiç belli olmuyor. Ultimate yeteneği sayesinde çok çabuk mesafe kapatabilir ve bir anda tüm yetenek setini kullanarak bir kişiyi rahatlıkla ortadan çıkarabilir. Ayrıca yetenek setini defansif olarak da kullanması mümkün.

Q yeteğinin vermiş olduğu yürüyüz hızı, E yeteneğinin vermiş olduğu yavaşlatma ve rakibi outplay etme etkisi ve ultimate yeteneği ile birlikte baskınlardan rahat kaçabilecek, hatta bir anda hasarı ile birlikte patlamaya yapabilecek bir şampiyon Ahri. Onun yetenek setinin bu kadar işlevsel olması, çıkardığı hasar, takımına yarar sağlayacak kalabalık kontrol efektlerine sahip olması ve ultimate yeteneği ve E yeteneğinin rakibi outplay etmesine olanak sağlaması, Ahri'yi tercih etmemizin en büyük sebepleri.

Yasuo: Orta koridorun outplay yapmaya en müsait şampiyonlarından biri de Yasuo. Özellikle Yıldırımların Efendisinin Hükmü anahtar kabiliyetinin dengelenmesi sonrası metadan uzaklaşan Yasuo, 6.4 güncellemesi ile iyileştirilen Kumandanın Kan Hırsı anahtar kabiliyeti ile birlikte tekrar orta koridorun vazgeçilmez tercihleri arasına girdi.

Yetenekleri gereği çatışmaların göbeğinde yer alan Yasuo'nun bu anahtar kabiliyeti nedeniyle, hasar aldıkça artan çan çalma oranı ile hayatta kalma süresi uzayacak ve belkide Yasuo'nun en büyük sıkıntısı olan ultimate yeteneğini kullanmak için girdiği savaştan canlı çıkamama durumuna daha az tanıklık edeceğiz.

Takımı için de işlevsel yeteneklere sahip Yasuo, W yeteneği ile gelebilecek sürpriz yetenekleri engellerken, Q'nun ikici kullanımı sonrasında aktifleşen rüzgar ile rakiplerini havaya kaldırabiliyor. Bu da onu işlevsel bir şampiyon haline getiriyor. Ayrıca iyileştirilen Statik Hançer ki Yasuo'nun en önemli eşyalarından biri, Yasuo'unun hasar konusunda sıkıntı yaşamamasını da sağlıyor.

Onur Üyesi Corki: Geçtiğimiz sezonda, bir dönem orta koridorda Çarp sihirdar büyüsü kullanan Ezreal'ı hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Orman eşyasının sağlamış olduğu alan etkisi nedeniyle ve Ezreal'ın sahip olduğu yetenek setinin birleşmesi sonrasında bu tercihler oyunun vazgeçilmezi haline gelmişti.

Daha sonrasında yapılan dengelemeler sonrasında bu durum yavaş yavaş ortadan kalkmıştı. Bu sezon için bu duruma Corki'yi koyabiliriz. Corki'nin Q yeteneği, yenilenen W yeteneği alan hasarı çıkarabilen yetenekler. Bu da takım savaşlarında oldukça işlevsel olabiliyor. E yeteneği ile birlikte zırh ve büyü direnci de kırabilen Corki, orta koridorun bu dönem için vazgeçilmezi.

Bu yeteneklerin yanı sıra Corki, aldığı paketle hem normal saldırılarını güçlendirirken, hem de W yeteneği daha uzun menzilli ve daha fazla hasar veren bir alan sağlıyor. Ayrıca koridor dalgası temizleme, uzak mesafeden rakiplerini dürtme ve hem fiziksel hem de büyü hasarını yüksek seviyede çıkarması Corki'yi onur seçimi olarak karşımıza çıkarıyor.

Yazı dizimizin yarınki bölümünde, nişancı rolünde oynayabileceğiniz şampiyonları ele alacağınız. Okuduğunuz için teşekkürler. İyi günler dilerim...
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.