0
02 Mart 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

League of Legends’ın 6.4 Güncellemesi Sonrasında Koridorların Kabadayıları # Üst Koridor

Yeni yazı dizimizle birlikte karşınızdayız. League of Legends bildiğiniz gibi geliştirilen dengelemeler ve güncellemelerle birlikte sürekli değişen bir oyun. Yapım ekibinin uzun çalışmalar sonrasında, test sunucularında deneyip, daha sonradan resmi oyuna eklenen bu dengelemeler oyunun sahip olduğu meta üzerinde de değişiklikler yapıyor.

Böylelikle her ne kadar aynı oyunu oynasak da, aynı sonuçları yaşamıyoruz. Dengelenen şampiyonlar ile değişiklik gösteren meta konusunda bazı şampiyonlar ön plana çıkarken, bazıları da arka planda kalıyor. Bu yazı dizimizde de sizlere, Riot Games'in yayınladığı güncel paketlerin oyuna etkisi sonrasında koridorların kabadayılarının avantajlarını ve oyun tarzlarını anlatacağız. Her bir rolden beş şampiyon ile oyun tarzınıza alternatiflik kazandıracağız.

6.4 yaması ile birlikte bir çok şampiyonun potensiyelleri güçlendirildi, aynı zamanda aşırı güçlü olan şampiyonlara da dengelemeler getirildi. Şampiyonların yanı sıra bazı eşyalarda da dengelemeler yapıldı. Özet geçecek olursak; Ashe, Caitlyn, Illaoi, Jhin, Katarina, Rumble, Ryze, Shen ve Sivir şampiyonlarının potansiyelleri güçlendirilirken Ahri, Ezreal, Fiora, Gangplank, Kog'Maw, Lucian, Malphite, Tahm Kench, Udyr, Viktor ve Xin Zhao'nun güçlerine dengeleme yapıldı. Eşya olarak ise Merkür'ün Adımları ve Manamune güçlendirilirken  Rün Feryadı, Atiklik Çizmesi ve Sterak'ın Güvencesi'ne dengeleme yapıldı. Buzdoğan Eldiveni'nin bazı özellikleri güçlendirilirken, bazı özellikleri de dengelendi.

Bu bilgiler ışığında koridorlara bakacak olursak bugünkü yazımızda üst koridoru inceleyeceğiz. Bizim için bir şampiyonu koridorunda güçlü olmasını sağlaran etkenler olarak üç etken üzerinde duracağız. Bunlar hasar, işlevsellik ve outplay dediğimiz rakibin düzenini bozma. Bu üç etken neticesinde güncel yamayla birlikte üst koridorun kabadayıları; Malphite, Poppy, Fiora, Nautilus ve Dr. Mundo.

Malphite: Saldırı gücüne dayalı şampiyonların bu sezon popüleritesini yükseltmesiyle birlikte, bu şampiyonlara baskınlık kurabilen Malphite, yeniden aramıza katıldı. Malphite'ın oyunun kaderini değiştiren bir ultimate'e sahip olduğunu unutmamak gerek. İşvelsellik konusunda en etkili üst koridor şampiyonu olan Malphite, çıkaracağı sürpriz hasarlarla da takımına yardımcı olan bir karakter.

Ayrıca pozisyon dışındaki rakibini kolayca avlayıp, takımına katkıda bulunan Malphite, hem yetenek seti hem de eşya seti ile birlikte oldukça yüksek miktarda hasara göğüs gerebilir. Özellikle son dönemin popüler nişancısı Kog'Maw için ideal seçim. Hem kendi takımında sinerji oluşturmak ve onu korumak, hem de rakip takımda bulunanı yakalayıp, onu haritadan kaldırmak için.

Poppy: Poppy yenilenen hali ile birlikte ilk olarak ormanda kendine yer buldu. Ara ara üst koridorda da oynanan Poppy, gelen güncellemeler sonrasında destek rolünde daha işlevsel olduğunu için o role kaydı. Aslında oldukça esnek bir role sahip olan Poppy, yeni güncellemelerle birlikte tekrar üst koridorun kabadayısı olarak karşımıza çıktı. Poppy'i seçmemizde öne çıkaran unsurlar verdiği yüksek hasar ve sağladığı işlevsellik.

Poppy, rahat bir şekilde koridorda karşısına üstünlük kurabilecek bir güce sahip. Aynı zamanda yanlış oynarsa kolay lokma da olabilir. Poppy, rakibine üstünlük kurması için pozisyon almasını iyi bilmeli. Eğer rakibini E yeteneği ile duvara vurabilirse, Q yeteneğinin çift hasarını da garantiye getirir. Bu da kısa sürede inanılmaz bir hasar olarka karşımıza çıkar. Böylelikle rakibi üzerinde büyük bir baskıya sebep olur. Burada önemli olan unsur E yeteneğini doğru zamanda kullanmak. Bu yeteneği duvara çarptırarak kullanamazsak, Poppy'nin sahip olduğu potansiyeli düşürmüş oluruz.

Poppy'nin işlevsel kısmı ise onun sahip olduğu ultimate yeteneği. Takım savaşlarını değiştirebilecek bir ultimate yeteneğine sahip olan Poppy, istemediği bir savaşı sonlandırabilir, ya da takım savaşı sırasında rakibinden bir kaç oyuncuyu savaş dışına taşıyarak, savaşın kazanılmasını sağlayabilir. W yeteneği sayesinde denenecek olan suikast girişimlerini engelleyebilecek olan Poppy, çıkaracağı muazzam hasarla birlikte rakibin korkulu rüyası olacak.

Fiora: Fiora kesinlikle kendi alanında üst koridorun bir numaralı seçimi. Rakip takımın düzenini bozmak ve hasar çıkarmak konusunda Fiora'nın potansiyelinin üstüne çıkabilecek başka bir şampiyon yok. Ani hasarı güçlü olan Fiora, W yeteneğine kıstıracağı rakibi bir anda haritadan silebilir. Oyun yapma konusunda oldukça elverişli olan Fiora, rakibin sürpriz hasarını W yeteneği ile engelleyebilirken, ultimate yeteneği sayesinde kaybediyormuş gözüktüğü takası bir anda kendi lehine çevirebilir.

Fiora W'sunun sahip olduğu sersemletme efektinin süresi Malzahar ve Sona'nun sahip olduğu yetenekler ile aynı. Bu da rakibin asla yakalanmak istemeyeceği bir durum. Rakibin zayıf noktasına Q ve E kombolarıyla çıkaracağı hasar rakibi savaş dışında kalmasına yetebilecek düzeydi. Eğer ultimate yeteneğini de aktifleştirebilirse, takımının kaybettiği canı toplamasına da yardımcı olabiliyor.

Nautilus: Kimi zaman orman, kimi zaman da destek olarak karşımıza çıkan Nautilus, şimdi de üst koridorda etkili bir potansiyele sahip. Üst koridorda seçilen yakın dövüşçüler arasında bulunan Nautilus, rakibi ile gireceği takaslarda üstün çıkabilecek bir potansiyele sahip. Pasifi sayesinde normal vuruşu ile rakibini yerine mıhlarken, W yeteneği sayesinde hem hasar soğuruyor hem de rakibine bu süre zarfında fazladan hasar verebiliyor. E yeteneği ile rakibine hem hasar hem de yavaşlatma etkisi uygulayabiliryor. Sahip olduğu ultimate yeteneği de Malphite ulaşacağı hedefe giderken karşısına çıkan rakibi havaya zıplatan bir etkiye sahip. Aslında bir nevi Malphite'n ultimate yeteneği gibi.

Nautilus aslında bir şampiyonun sahip olabileceğim tüm kalabalık kontrol etkisine sahip. Q ile rakibi yakalayıp mesafe kapatma, E ile yavaşlatma, pasifi ile yerine mıhlama ve ultimate yeteneği ile rakiplerini zıplatma etkisine sahip. Bu da Nautilus'u işlevsel kılıyor. Minion temizleme ve ittirme potansiyeli de olan Nautilus, üst koridorun önemli tercihleri arasına adını yazdırıyor.

Dr. Mundo: Mundo bir çok üst koridor oyuncusunun en nefret ettiği şampiyonlar arasında yer alıyor. Eğer güvenli bir erken aşama geçirirse Dr. Mundo oyun sonunda ulaştığı potansiyelle birlikte hem inanılmaz bir hasar çıkarıyor, hem de ölmek nedir bilmiyor. Takım savaşlarında rakibin odağını üzerine alıp takımının hasar çıkarmasını sağlarken, kullanacağı ultimate yeteneği sayesinde rakip takımın çıkardığı hasarı hiçe sayıp, kendi de rakibe yüksek hasar çıkarabilir.

Mundo'nun tek sıkıntısı oyunun erken aşamasında outplaye olma olasılığı yüksek bir şampiyon olması. Çünkü Mundo konusunda genellikle olan yanılgı, yetenek setinin kendisine sağlayacağı avantajın tahmin edilememesi. Bu yüzden erken aşamada agresif bir oyun bazen istenilen sonucu vermiyor. Bu da Mundo'nun oyun sonunda sahip olması gerektiği potansiyele daha geç ulaşmasına neden oluyor. Yeni güncellemelerle birlikte oyunların daha erken bittiğini düşünürsek o son dönemin gecikmesi takımların işine gelmeyebilir. Bu yüzden Mundo ile erken dönemi güvenli bir şekilde geçirip, oyunun sonuna doğru artan potansiyelini, eşyalarıyla güçlendirerek rakip takıma sırf fiziksel hasar değil , mental anlamda da hasar vermesini sağlayacak. Bu durum Mundo'yu bu dönemin tercih edilmesi gereken üst koridorlarından biri yapıyor.

Yazı dizimizin yarın ki bölümünde ise ormancı rolünü ele alacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi günler...
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.