0
15 Eylül 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Multiplayer Dijital Analiz: 2016 Worlds’e Bakış: A Grubu – G2 Esports!

Dün başladığımız yazı dizimizin bugünkü konuğu Avrupa LCS 2016'nın şampiyonu G2 Esports. SK Gaming'te profesyonel olarak League of Legends oyuncusu olan ve Avrupa LCS'in efsanevi isimlerinden Carlos "ocelote" Rodríguez Santiago'nun emekli olduktan sonra kurduğu Gamers2 takımı zaman içinde evrilerek bugünkü hali olan G2 Esports'a ulaştı.

Geçen sene Yaz Sezonu'nda Avrupa LCS'e çıkmayı başaran G2 Esports, ilk senesinde adeta Avrupa'yı esir aldı. Hem Bahar hem de Yaz sezonlarını şampiyonlukla tamamlamayı başaran G2 Esports, böylece Avrupa'nın seribaşı takımı olarak Worlds 2016'ya katılmaya hak kazandı.

G2 Esports

G2 Esports

A Grubu'nda yer alan G2 Esports, ROX Tigers, CLG ve Albus NoX takımları arasında CLG ile ikincilik yarışı yaşayacak şeklinde yorumlanıyor. Kimi kesim CLG'nin sürpriz kupa performanslarını göz önüne alarak G2 Esports'u devre dışı bırakırken, kimileri de G2 Esports'un MSI'dan gerekli dersleri çıkardığı görüşünü savunmakta. G2 Esports MSI'dan sonra zaten üç isimle yollarını ayırarak hem tecrübeli iki isimi dahil ederken hem de Koreli genç yetenek ile üst koridorunu da sağlamlaştırdı.

G2 Esports'un güncel kadrosunda Koreli Dae-Han "Expect" Ki, ormanda Koreli Kang-yoon "Trick" Kim, orta koridorda Hırvat Luka "PerkZ" Perković, nişancı rolünde Danimarkalı Jesper "Zven" Svenningsen ve destek rolünde İspanyol Alfonso "Mithy" Aguirre Rodriguez yer alıyor. Takımdaki yedek oyuncu ise destek rolünde Bulgar Petar "Unlimited" Georgiev bulunuyor.

2016 yılı G2 Esports için hem en başarılı olduğu yıl olurken, hem de en büyük hayal kırıklığının yaşandığı bir yıl oldu. 2016 Avrupa LCS Bahar sezonunda ilk defa LCS arenasına giriş yapan G2 Esports, uzun bir süre yenilgisiz olarak götürdüğü lig aşamasını on beş galibiyet ve üç yenilgi ile kapatmıştı. Fnatic ve H2k takımlarına karşı üstünlük kurulamaması PlayOfflar için takipçilerin düşüncelerini endişelendiriyordu.

Ancak G2 Esports tam bir PlayOff takımı çıktı. Yarı Final'e doğrudan katılma hakkı elde eden ekip ilk olarak H2k Gaming ile karşılaştı ve rakibini 3-2 devirerek adını Final'e yazdırdı. Final'de xPeke'nin ekibi Origen'e karşı mücadele eden G2 Esports, 3-1'lik bir galibiyetle ilk sezonunda kupaya uzandı ve MSI 2016 biletini kaptı.

Buraya kadar her şey G2 Esports için mükemmel gidiyordu ancak MSI 2016, G2 Esports'un kesinlikle hatırlamak istemeyeceği bir şekilde geçti. Bunda oyuncuların uluslararası arenalarda tecrübesinin bulunmaması nedeniyle böyle sonuçlar elde edildiğini de söylenebilir. Keza Kikis, Trick, Perkz, Emperor ve Hybird'in uluslararası arenada çok tecrübesi yoktu.

G2 Esports turnuva boyunca yalnızca iki galibiyet alabildi ve bunları da temsilcimiz SuperMassive karşısında aldı. Diğer tüm maçları kaybeden G2 Esports, Avrupa LCS'in de ilk torbadan düşmesine sebep oldu. Bu durum hem Avrupa'da hem de Kuzey Amerika'da ağır şekilde eleştirildi.

G2 Esports yeteneğin artk yeterli olmadığını ve bunu tecrübe ile harmanlaması gerektiğinin farkına vararak Yaz mevsimi öncesinde kadro çalışmalarını güçlendirdi. Bu bağlamda Expect, Zven ve Mithy kadroya katıldı. Emperor Kore'ye döndü, Hybrid Origen'e geçti. Kikis takımda kaldı. Çünkü G2 Esports altı kişilik bir takım stratejisi düşünüyordu. Ancak Kikis altı kişilik kadro stratejisine sıcak bakmadığını takıma iletti ve sürekli oyuncu olarak oynamak istediğini söyledi. Bu kapsamda Kikis takımdan ayrılan son isim oldu ve Fnatic'e dahil oldu.

Yaz mevsiminde LCS'te kurallar değişti ve karşılaşmalar artık iki maç üzerinden oynanmaya başlandı. Bu bağlamda on sekiz karşılaşmaya çıkan G2 Esports on galibiyet elde ederken, sekiz beraberlik ile ligi tamamladı. G2 Esports'un bileği bu sezon bükülmedi. Bu karşılaşmalar için otuz altı maça çıkan G2 Esports yirmi sekiz galibiyet alırken, sekiz maçtan yenik ayrıldı.

Sezonu yine lider olarak tamamlamayı başaran G2 Esports, Yarı Final'de bu kez Unicorns of Love ile eşleşti. Rakibini 3-1 ile geçmeyi başaran G2, Final'de de Splyce ekibini yine aynı skorla 3-1 geçerek Avrupa LCS 2016 Yaz sezonu şampiyonu oldu ve Worlds 2016'ya katılım hakkı elde etti. Takımın oyuncularının bu seneki performanslarını inceleyecek olursak;

G2 Espots Kadrosu

G2 Espots Kadrosu

Dae-Han "Expect" Ki: Yaz mevsiminde takıma katılan Koreli oyuncu çok sıradışı yeteneklere sahip bir oyuncu değil. Koridor aşamasını güvenli olarak oynamayı tercih eden Expect, daha çok takım savaşlarında ön plana çıkan bir isim. Minyon kontrolü, teleport ve harita farkındalığı olarak üst seviyede olan Expect'in farmı, takımı sırtlayabilmesi ve şampion havuzu orta seviyede.

Expect'in favori tercihleri Gangplank, Shen, Trundle, Gnar. Irelia, Rumble, Fizz ve Fiora gibi seçimler de yapabilir. Ancak favori tercihleri gibi etkili olduğu söylenemez. Özellikle çok geniş olmayan şampiyon havuzu Expect'in büyük eksisi. Büyük ihtimal Gangplank yasaklamalarına maruz kalabilir. Shyvana, Ryze ve Gragas gibi tercihleri de Expect'ten beklememek gerek.

Kang-yoon "Trick" Kim: Takımın en yetenekli ismi diyebiliriz. İki sezon kazandığı MVP ödülleri ile birlikte Trick, G2 Esports'un bel bağladığı isim. Trick'in maçlardaki performansına göre G2 Esports'un kaderi belli olacak. Trick'in hem erken hem de geç safhada oyunu iyi okuduğunu söyleyebiliriz. Takımı taşıması, takım savaşlarındaki performansı, harita farkındalığı, karar alabilme yetisi zaten onu Avrupa'nın en iyisi yapan özellikleri.

Şampiyonlarına gelecek olursak, tipik bir Koreli olarak Elise, Nidalee ve Gragas üçlüsünü seven bunlara Rek'Sai, Graves ve Kindred gibi agresif ormancıları da ekleyen bir isim. Trick'in maçlarda Elise yasaklamasını görmesi büyük bir olasılık. Sürpriz olarak Olaf ve Hecarim tercihleri yapabilir. Tüm ormancı karakterler arası iyi olan Trick'in şampiyon havuzu oldukça geniş.

Luka "PerkZ" Perković: Hırvat yetenek, bu sezon Avrupa'da iyi işler çıkardı. Hasarı yüksek olan büyücülerle iyi oyunlar sergileyen isim, iş biraz yetenek isteyen büyücülere gelince potansiyelini tam gösterememekte. Daha çok suikastçi orta koridor şampiyonları ile öne çıkan ismin şampiyon havuzu geniş. Ancak oyun anlayışı Worlds seviyesinde değil. Geç safhada oyundan düşebilen Perkz, daha çok koridor aşamasında etkili olabiliyor. Karar mekanizması da iyi olmayan oyuncunun en iyi yanı tutarlı ve stabil olması.

Takımı taşıyabilme potansiyeline sahip olmayan oyuncu, takım savaşlarında çıkardığı hasarla takımına yardımcı olmakta. Zaten suikastçileri sevmesinin büyük bir nedeni de aradan çıkarılması gereken kişiyi çıkardıktan sonra işi takımına bırakması. Perkz'in favori şampiyonları LeBlanc, Azir, Ryze, Vladimir, Zilean. Ama taşıdığı şampiyonlara bakarsak Malzahar, Zed, LeBlanc, Fizz ve Lissandra olarak görebiliriz.

Perkz'ten beklemeyeceğimiz seçimler ise Ekko, Victor, Karma. Expect'in de Ekko performansları iyi olmadığını düşünürsek G2 Esports'tan bolca Ekko banlaması görebiliriz. Perkz'e yasaklama yapılacaksa bu da Zilean, LB ve Vladimir olabilir.

Jesper "Zven" Svenningsen: G2 Esports'un Trick'ten sonraki en etkili oyuncusu Zven. Trick'le birlikte skor yükünü çeken nişancı rolündeki Zven'in en büyük artısı karşılaşmalarda çok ölmemesi. Lane aşamasını iyi geçiren bir Zven'i durdurmak çok da kolay olmayacak. Takım savaşları, oyun yapma kabiliyeti, önemli maçlardaki performasları ve karar alma mekanikleri güçlü olan Danimarkalı oyuncu iyi günündeyse G2 Esports'un galibiyete yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Baskı karşısında da iyi oyun ortaya koyabilen Zven, yeni katıldığı takıma çabuk alıştı. Zaten yanında kendi desteği Mithy'nin de olması bunda bir artı sağladı. İşlevsel nişancılarla arası iyi olan Zven, Caitlyn ve Sivir oyuncuları ile göze çarpıyor. Ek olarak Lucian, Ashe ve Tristana'yı da tercih etmesi yüksek bir seçenek. Zven'den beklemediğimiz tercihler ise Ezreal ve Jhin. Zven'e yasaklama yapılırsa bu Sivir ya da Ashe olacaktır.

Alfonso "Mithy" Aguirre Rodriguez: Takımın destek oyuncusu olan Mithy, Zven ile birlikte takıma dahil oldu. Daha önce Origen'de Zven ile birlikte oynadığı için takıma uyum sağlamakta sıkıntı yaşamadı. Mithy'nin en büyük özelliği sağladığı skor katkısı. Takımın çıkardığı skorların %70'nde yer alan isim asistçi özelliği ile ön plana çıkabiliyor. Bu da oyunun herhangi bir aşamasında bir ormancı gibi sürpriz bir Mithy baskınını görebileceğimiz anlamına geliyor.

Mithy'nin şampiyon tarzı işlevsel ve tank ağırlı. Yaz sezonunda Braum ve Soraka ile iyi işler çıkaran isim bunlara ek olarak Karma, Tahm Kench, Bard, Taric ve Thresh seçenekleri de elinde bulunuyor. Mithy'den beklemediğimiz tercihlere bakacak olursak Leona ve Janna'yı yazabiliriz. Bunun dışında her hero ile destek oynayabilecek bir havuza sahip.

Mithy'nin takım savaşlarında sağladığı katkı, oyunu başından sonuna kadar düşmeden oynayabilen yapısı, önemli maçlardaki etkin performansı Zven'in potansiyelini çıkarmasında çok büyük bir etken. Zven ile birlikte geçen sene Yarı Final'e kadar yükselmeyi başaran Mithy, bakalım bu sene bu başarının üstüne çıkabilecek mi?

G2 Esports'un Oyun Anlayışı: G2'nun oyunu kesinlikle Zven ve Trick'in ne kadar etkili performans ortaya koyduğuna bakıyor. Bu sebeple ki Trick'in erken oyundaki baskınlarına tanıklık edebiliriz. Oyunun erken safhasını eline geçirmek isteyen G2 Esports, böylece koridorlarındaki oyuncuların koridor aşamasını rahatlıkla geçirebilmesi sağlanabilmekte.

Alt koridor ikilisi koridor aşamasını idare edebilecek oyuncular. Bu yüzden üst ve orta koridordaki oyuncuların ormancı ihtiyacı yüksek olduğu için rakip takımlar bu bağlantıları kesmeyi deneyecektir.Ancak Trick, ormanına giriş yapan ve bu bağlantıları kesmeye çalışanları cezalandırabilecek bir ormancı. Karşı baskınların bol olacağı maçlara tanıklık edebiliriz.

G2 Esports'un CLG ile oynayacağı iki maç oldukça önemli. Bence bu iki takım arasındaki maçlar grubun ikincisini belirleyecektir. ROX Tigers'ın liderliği bırakmayacağını düşünürsek, CLG ile G2 Esports arasındaki maçlar büyük heyecana sahne olacak. Tabi bu iki takımdan birisi ROX Tigers'tan puan alırsa işler değişebilir. Albus NoX'un da sürpriz yapma olasılığı da var. Oldukça keyifli bir grup bizi bekliyor.

Yazı dizimizin yarın ki konuğu A grubu takımlarından Kuzey Amerika LCS'in ikinci torba katılımcısı Counter Logic Gaming olacak. Keyifle okumanız dileğiyle iyi günler dilerim.
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.