0
23 Eylül 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Multiplayer Dijital Analiz: 2016 Worlds’e Bakış: C Grubu – ahq e-Sports Club!

Dün EDward Gaming ile birlikte C grubuna giriş yapmıştık. Yazı dizimizin yeni bölümündeki konuğumuz LMS 2016 Regional Qualifiers şampiyonu olarak Worlds 2016'ya ikinci torbadan katılım gösteren ahq e-Sports Club olacak.

C grubunda yer alan ahq, Çin LPL şampiyonu EDG, Avrupa LCS puan lideri H2k Gaming ve IWCQ 2016 şampiyonlarından biri olan INTZ eSports takımları ile Çeyrek Finallere kalma mücaledesi verecek.

2014'teki Worlds'te temsilcimiz Dark Passage ile aynı grupta yer aldığından dolayı tanıdığımız ahq, üç senedir düzenli olarak Worlds etkinliğinde aynı kadro ile yer alıyor. İlk senesinde grup aşamasında kalan, geçen sene Çeyrek Final'lerde elenen ahq, bu sezon daha da üst eşleşmelerde yer almayı hedefliyor.

ahq e-Sports Club

ahq e-Sports Club

Ancak bu sene LMS'nin geçtiğimiz yıllara nazaran daha düşük seviyede maçlar oynandığını göz önüne alırsak ahq'nun işi geçen senelere nazaran daha da zor olacak. LMS takımları genellikle tahmin edilememeyen oyun tarzları ile ünlüdür. Flash Wolves'un MSI 2016'da ortaya koyduğu performansı izledik. Ahq, Flash Wolves ile birlikte LMS'nin en güçlü takımları.

Ahq'nun kadrosuna baktığımızda bu sene altı oyunculu rotasyon sistemini izlediler. Orta koridorda şampiyon havuzu oldukça dar olan Liu "Westdoor" Shu-Wei'nin yanına Wong "Chawy" Xing Lei getirildi. Bahar sezonu boyunca bu ikili değişmeli olarak turnuvalarda yer aldı. Kadronun geri kalanı olduğu gibi kaldı. Üst oridorda Chen "Ziv" Yi, ormanda Xue "Mountain" Zhao-Hong, nişancı rolünde Chou "AN" Chun ve destek rolünde Kang "Albis" Chia-Wei yer aldı.

Ahq, Bahar sezonunu yenilgisiz kapatmayı başardı. Karşılaşmalardan on bir galibiyet çıkaran ekip, üç kez de berabere kaldı. Bu karşılaşmalar için yirmi sekiz maça çıkan ahq, yirmi beş galibiyet, üç bozgun aldı. PlayOfflar'a doğrudan Final aşamasından katılan ahq, Final'de ezeli rakibi Flash Wolves'a 3-0 kaybetti ve MSI 2016'ya katılamadı.

Bu sürpriz yenilgi sonrasında ahq'da işler değişti ve Chawy, Yaz sezonunda şans bulamadı. Tüm maçlara Westdoor ile çıkıldı. Ancak Yaz sezonu, Bahar sezonundan da kötü geçti. Dokuz galibiyet, üç beraberlik ve iki yenilgi alan ahq, sezonu üçüncü sırada tamamladı. PlayOfflar'a Çeyrek Final'den katılan ahq, Hong Kong Esports'u 3-0 ile devirdi. Yarı Final'de Flash Wolves'un rakibi olan ahq, rakibine 3-2 ile boyun eğdi ve elendi. Flash Wolves, Final'de sezon lideri J Team'i 3-0 ile devirerek Worlds 2016'ya ilk katılan takım oldu.

Ahq bu yenilgi sonrasında LMS 2016 Regional Qualifiers'ta yer aldı. Dört takımın katıldığı Regional Qualifers'ta ahq, yeniden Hong Kong ile eşleşti ve yine aynı skorla 3-0 ile rakibini devirerek Final'e kaldı. Final'de herkes J Team'i beklerken, Machi eSports, rakibini sürpriz bir şekilde 3-2 devirmeyi başardı ve Final'de ahq'nun rakibi oldu. Ahq için oldukça kolay geçen eşleşme, 3-0'lık skorla ahq'nun lehine sonuçlandı ve ahq, Worlds 2016'ya ikinci torbadan katılma hakkı elde etti.

Ancak tüm otoritelere göre LMS 2016 yaz sezonu, gelmiş geçmiş en zayıf lig olarak nitelendirildi. Bu durum, takımlar arasındaki uçurumun fazla olması nedeniyle ve bu bölgenin dinamo takımları ahq ve Flash Wolves'un kendilerini geliştirmek için yeterli seviyede takım olmamasından dolayı Worlds 2016'da çok iyi performans gösteremeyecekleri beklentisi yarattı.

Gelelim ahq e-Sports Club oyuncularının 2016 yılı içindeki bireysel performanslarına;

ahq e-Sports Club Kadrosu

ahq e-Sports Club Kadrosu

Chen "Ziv" Yi: Takımın üst koridor oyuncusu olan Ziv, etkisini takım savaşlarında ortaya koyan bir isim. Koridor aşaması zayıf olan Ziv, yeteğinden çok mental anlamdaki özelliklleri ile ön plana çıkıyor.

Önemli maçlada odağını koruyabilen, harita farkındalığı yüksek, kötü durumlarda morali bozulmayan, soğunkanlılığını koruyan, skor almayı sevdiği için taşıyıcı rolünü üstlenebilecek bir oyuncu. Ancak çok dar bir şampiyon havuzuna sahip olduğunu da belirtmek gerek.

Oynadığı şampiyonlara bakarsak, Fiora, Trundle, Nautilus, Maokai gibi özellikle tank gücü yüksek olan şampiyonlarla iyi.Bunların yanı sıra Ekko, Fizz, Gangplank seçimleri de yapabilir. Benim beklemediğim tercihler ise Irelia ve Poppy.

Xue "Mountain" Zhao-Hong: Takımın orman oyuncusu olan Mountain, çok yetenekli bir ormancı değil. Worlds seviyesi ormancılarının çok gerisinde olan isim, hata yapmaya çok yatkın. Koridor aşamasında çok etkili olmayan ismin, karar alma yetisi de çok gelişmiş değil. Takımı taşıyama gibi bir sorumluluk da alamayan ormancı ahq'nun zayıf karnı. Takım savaşlarında etkisi daha iyi olan oyuncu, önemli karşılaşmalarda daha da etkisiz olabiliyor.

Flash Wolves'a karşı oynanan ve kaybedilen karşılaşmaların çoğunda pay sahibi olan ismin, Worlds 2016'da göstereceği performans önemli. Eğer Mountain, bu performansını sürdürürse, ahq'nun çok ilerlemeyeceğini söyleyebiliriz. Şampiyon havuzuna gelecek olursak en iyi olduğu sadece iki şampiyon var. İkisi de benzer özelliklere sahip olan Gragas ve Rek'Sai. Elise ve Nidalee ile kazanma oranı çok yüksek olsa da iki şampiyonla sağladığı KDA 3.5. Sürpriz seçim olarak elinde Hecarim ve Graves bulunduruyor.

Liu "Westdoor" Shu-Wei: Takımın umut bağladığı isim dersek yanlış olmaz. Skor yükünün sorumluluğunu taşıyan bir isim. Skora sağladığı katkı %71. Westdoor'un yetenekleri uzun yıllar yer aldığı ahq'da Bahar sezonunda yedek gelen Chawy ile sınansa da Yaz sezonunda formasını kapmasıyla yeniden en önemli isim olmayı başardı.

Şampiyon havuzu ve minyon kesme konusunda eskisinden da zayıf olan ismin, geç oyunda sağladığı avantaj ve ortaya koyduğu oyun daha üst düzey. Takım savaşlarını çok iyi okuyabilen Westdoor, oldukça agresif bir oyuncu. Ancak bazı maçlarda sorumsuzca hareket ettğini de gördük. Bu yüzden Westdoor'un Worlds 2016'da en iyisini göstermesi gerek. Yoksa ahq, grup aşamasından yukarısını göremez.

Westdoor'un oynadığı şampiyonlar Malzahar, Kassadin, Twisted Fate ve Swain. Bunların yanı sıra Cassopeia, Vladimir ve Lissandra seçimleri de yapabilecek yetenekte. Benim seçmesini beklemediğim şampiyonlar Zed, Fizz, Talon, Taliyah, Diana ve Azir. Çünkü bu şampiyonlar seçileceği zaman genellikle Chawy maçlarda yer alıyor.

Chou "AN" Chun An: Takımın bel bağladığı bir diğer isim nişancı rolündeki AN. Koridor aşamasını çok iyi oynayan oyuncunun en büyük sıkıntısı, bir taşıyıcı rolde yer almasına rağmen, taşıma konusunda sıkıntı yaşaması. Süre ilerledikçe performansında da düşüş yaşayan oyuncu takım savaşlarında iyi pozisyon alabilen bir nişancı.

Önemli maçlarda odağını kaybetmeyen, skor almayı seven, agresif yapıda olan AN'in takım skorlarına katkısı %71. Tek maçlı karşılaşmalara nazaran, uzun serilerde daha iyi olan oyuncunun grup aşamasında göstereceği performans ahq için belirleyici olacaktır. AN'in oynadığı şampiyonlar, Jhin, Ezreal, Kalista, Lucian ve Ashe olarak söyleyebiliriz.

Geniş bir havuza sahip olan oyuncunun bu şampiyonların yanı sıra, Kassadin, Vladimir gibi sürpriz seçimler yaptığını da söylemekte fayda var. AN'in oynamasını beklemediğim şampiyonlar ise Kog, Caitlyn ve Corki.

Kang "Albis" Chia-Wei: Mountain ile birlikte takımın zayıf karnı olan bir diğer oyuncu destek rolünde yer alan Albis. Nişancının %71'lik skor katkısı yaptığı bir takımıda destek oyuncusunun skorların %65'inde yer alması elbette sorgulanması gereken bir durum. Erken oyunda çok etkisi olan bir oyuncu olan Albis, nişancı olan AN ile oldukça zıt bir karaktere sahip.

En büyük artısı takım savaşlarında iyi olması ve her oyunda aynı tutarlılığı gösterebilmesi. Gerçi çok yetenekli bir oyuncu olmadığı düşünülürse her oyun aynı tutarlılığı sergilmesi zor olmasa gerek.

Şampiyon havuzu da geniş olmayan oyuncunun bu sezon yaptığı seçimlere baktığımızda Alistar, Thresh ve Braum üçlüsünü görebiliriz. Karma, Tahm Kench ve Nami seçimleri de yapan oyuncunun seçmeyeceği şampiyon ise kesinlikle Bard olacaktır. Bard oynadığı maçların hepsinde çok kötü performanslar ortaya koydu.

ahq e-Sports Club Oyun Anlayışı: Tipik bir LMS takımı olan ahq'nun karşılaşmalarda nasıl bir tarza sahip olacağını kestirmek zor. Çünkü belli bir stilleri yok. Takım performansından çok bireysel performansların ön planda olduğu ahq'da işler Westdoor ile AN'in becerisine ve Mountain ile Albis'in kötü oyun sergilememesine bakıyor.

Keza Regional Qualifiers'ta Mountain'in kendi performansının üstüne çıkması iki maçında 3-0'lık skorlarla kazanılmasına sebep olmuştu. Ancak zaten tüm analistler tarafından en zayıf lig olarak değerlendirilen LMS 2016'da bu performansı sergilemek yeterli olmayacaktır. Gragas'ın da dengelendiğini düşünürsek, zaten dar bir havuza sahip olan Mountain'in işini zorlaştıracağını söyleyebiliriz.

Benim ahq'dan beklentim ilk ikiye giremeyeceği üzerine. Belki INTZ eSports ekibi ahq'nun üzerinde de bitirebilir. Yarın ki bölümümüzde Avrupa LCS 2016 puan lideri olan ikinci torba katılımcısı H2k Gaming'i ele alacağız. Keyifle okumanız dileğiyle iyi günler dilerim.
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.