0
24 Eylül 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Multiplayer Dijital Analiz: 2016 Worlds’e Bakış: C Grubu – H2k Gaming!

EDward Gaming ve ahq e-Sports Club'tan sonra bugün yazı dizimize C grubundan konuk olacak olan takım Avrupa LCS'te puan lideri olarak ikinci torbadan Worlds 2016'ya katılım hakkı elde eden H2k Gaming olacak.

Çin LPL 2016 şampiyonu EDG ve LMS 2016 Regional Qualifiers şampiyonu ahq e-Sports'un yanı sıra IWCQ 2016 şampiyonlarından Brezilya temsilcisi INTZ eSports ile aynı grupta yer alan H2k Gaming, ikinci kez Worlds'e katılma başarısı gösteriyor ve geçen sene olduğu gibi, bu sene de EDG ile aynı grupta.

H2k Gaming

H2k Gaming

Geçen sene de Worlds'e katılan ve grup aşamasında elenen ekip grup maçlarından iki galibiyet çıkarmayı başarmıştı. Bahar sezonunda H2k Gaming,  üst koridorda Andrei "Odoamne" Pascu, ormanda ROCCAT'ten transfer edilen Marcin "Jankos" Jankowski, orta koridorda yine ROCCAT'ten transfer edilen Ryu "Ryu" Sang-wook, nişancı rolüne Gambit'in LCS'ten ayrılmasıyla açıkta kalan Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou ve destek rolüne yine ROCCAT'ten transfer edilen Oskar "VandeR" Bogdan beşlisi ile başladı.

Bahar sezonunda H2k Gaming, on dört galibiyet dört yenilgi ile ikinci sırada tamamlandı. PlayOfflar'a doğrudan Yarı Final'den katılan H2k Gaming, Yarı Final'de Origen'e 3-2 kaybetti ve üçüncülük maçına düştü. Üçüncülük maçında da Fnatic'e 3-2 kaybeden H2k Gaming, Bahar sezonunu dördüncü olarak tamamladı.

Yaz sezonuna giriş yaparken nişancıları Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou ile sıkıntılar yaşamaya başladı. Önce askerlik problemi ortaya çıkan oyuncunun, daha sonra özel izin alınarak bu problemi çözüldü. Ancak daha sonra takımla iyi anlaşamadığını söyleyen FORG1VEN, Amerika'ya gitmek istedi. İstediği teklifleri alamayan Yunan oyuncu Origen'e dahil oldu. H2k Gaming de Yunan oyuncunun boşluğunu Aleš "Freeze" Kněžínek ile doldurdu.

Yaz sezonunda yedi galibiyet, altı beraberlik ve beş yenilgi alarak kötü bir sezon geçirdi. Karşılaşmaların yirmisinden galibiyet ile ayrılan ekip, onaltı yenilgi almıştı. Dördüncü sırada tamamladığı sezonda PlayOfflar'a Çeyrek Final aşamasından katıldı.

PlayOfflar ve normal sezonun son haftasında Aleš "Freeze" Kněžínek'nin bileğinden yaşadığı sakatlık nedeniyle H2k Gaming, eski oyuncuları Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou ile yeniden anlaşarak devam etti. Çeyrek Final'de Fnatic'i 3-0'lık net skorla deviren H2k, Yarı Final'de Splyce'a 3-2 kaybetti ve elendi. Üçüncülük maçı oynamak zorunda kalan H2k Gaming, rakibi Unicorns of Love'ı 3-1 ile devirince Fnatic ve Splyce'ın puan olarak önüne geçti ve Avrupa LCS puan lideri olarak Worlds 2016 biletini kaptı. H2k Gaming, Worlds 2016'da Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou ile oynama kararı aldı ve Freeze yedeğe çekildi.

Gelelim oyuncuların 2016 yılı içerisinde göstermiş olduğu performanslara:

H2k Gaming Kadrosu

H2k Gaming Kadrosu

Andrei "Odoamne" Pascu: Avrupa'nın en iyi üst koridor oyuncularından biri olan Odoamne, bir üst koridor oyuncusu olmasına rağmen, takımını sırtlayabilen bir oyuncu. Skor katkısında %73 gibi bir orana sahip olan Rumen oyuncu, geç aşamada ve takım savaşlarında potansiyelini bulan biri. Skor almayı seven ve agresif bir tarza sahip olan oyuncu, taşıyıcı olmak için bazen sorumsuzca hareketler de yapabiliyor.

Şampiyo havuzu kısmen dar olan oyuncunun, koridor aşamasında da ortalama bir oyuncudan çok iyi olmadığını söylemek gerek. Hızlı düşünen biri olmasa da Odoamne, takımının önemli isimlerinden biri. Sezon boyunca yaptığı tercihlere bakacak olursak, Rammus, Shen, Ekko, Gragas gibi hem hasar çıkaran hem de hasar tanklayan şampiyonlarla oldukça iyi performanslar ortaya koymuş.

Cebinde bu seçimlerin yanı sıra Gangplank ve Trundle'da bulunduruyor. Odoamne'nin başarısız olduğu şampiyonlar Gnar, Irelia, Maokai ve Rumble olarak söyleyebiliriz.

Marcin "Jankos" Jankowski: Takımın en önemli oyuncusu dersek yanlış olmaz. Ormancı rolünün hakkını veren ve Avrupa'nın en iyi ormancılarından biri olan Jankos, skor katkısı ve taşıyıcılık bakımından takımın en iyisi. %80 oranında skor katkısı sağlayan Jankos, hem erken aşamada, hem de geç aşamada potansiyelini fazlasıyla ortaya koyan biri.

Oyun yapabilen, oldukça agresif, takım savaşlarında iyi pozisyon alan, karar alma yetisi gelişmiş olan, önemli maçlarda kaybolmayan bir oyuncu olan Jankos, H2k Gaming'in gruptaki kaderini belirleyecek oyunculardan biri.

Oynadığı şampiyonlara bakacak olursak, çok geniş bir havuza sahip olmadığını söyleyebiliriz. Jankos, Graves, Nidalee ve LeeSin oynayışıyla isim yapmış biri. Bunların yanı sıra Kindred, Hecarim ve Elise de ekleyebiliriz. Olaf, Gragas ve Rek'Sai ile kendi potansiyelinin altında kaldığını söyleyebiliriz.

Ryu "Ryu" Sang-wook: Koreli bir oyuncu olmasına rağmen Ryu, uzun yıllardan Avrupa arenasında mücadele eden biri. Mekanikleri bakımından iyi bir oyuncu olmasına karşın, takım oyunundan oldukça uzak bir isim. Orta koridorda taşıyıcı olan oyuncunun pek taşıyıcılık ile alakasının olmadığını söyleyebiliriz. Skora katkısı %67 gibi düşük bir oran olan oyuncunun grup maçlarında en azından koridorunu kaybetmeyip rakip takıma avantaj sağlamaması bekleniyor.

Ağır bir oyuncu olan, harita farkındalığı zayıf, şampiyon havuzu dar ve minyon biçme konusunda sıkıntılı olan Ryu'nun iyi olduğu alanlar ise agresif, cezalandırıcı, yüksek hasar çıkarabilen bir oyuncu olması. Önemli maçlarda da pek ortalarda gözükmeyen oyuncunun zayıflığı H2k'i yarış dışı bırakabilir.

Oynadığı şampiyonlar; LB, Ahri, Corki, Vladimir olarak söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra Twisted Fate ile Lissandra eklenebilir. Kötü oynadığı şampiyonları sayarasak, Azir, Lulu, Ryze, Karma, Zilean, Taliyah ve Viktor.

Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou: Avrupa'nın en agresif nişancısı olan FORG1VEN, yıllardır Worlds'e katılabilmek için elinden geleni gösteren, bunun hayalini kuran bir oyuncu. İlk defa H2k ile Worlds'e katılacak oyuncu, turnuvada takımını vezir de yapabilir, rezil de. Ekstra motivasyonlar maçlara çıkacak olan oyuncunun kariyerinin son dönemlerinde olduğunu da söylemek gerekir.

Askerlik için çağrılan oyuncu sırf Worlds'te yer almak için özel izin aldı. Kariyerini güzel bir başarı ile sonlandırmak isteyen Yunan oyuncunun, Worlds'te iyi bir performans göstermesi bekleniyor. Son dönemde gösterdiği performansa bakacak olursak, başarıya aç ve hırslı bir oyuncunun nasıl bir performans göstereceğini de görmüş oluruz. Skor konusunda tereddüt yaşamayan oyuncu, dokuz karşılaşmada 11KDA'ya ulaşmayı başarmış.

PlayOfflar'a baktığımızda 6 KDA ile oynayan oyuncunun en iyi seçimi Tristana. Ayrıca Corki, Lucian ve Sivir de tercih eden oyuncunun Caitlyn ve Kalista'dan uzak duracağını söyleyebiliriz. Bakalım FORG1VEN için özel olacak bu turnuada nasıl bir performans ortaya koyacak.

Oskar "VandeR" Bogdan: Memleketlisi Jankos gibi skora katkı konusunda aşağı kalır yanı olmayan Vander'in bir destek olarak %77'lik bir skor katkısı sağlaması gerçekten iyi bir performans. Şampiyon havuzu konusunda da iyi derecede olan oyuncu, erken aşamada sıkıntı yaşayan biri.

Geç aşamada kendini bulan VandeR, gezgin ve agresif bir destek. Rakibinin pozisyon dışında yakaladığında affetmeyen oyuncunun, önemli maçlarda fazla gözükmemesi biraz sıkıntı. Ancak kötü durumlarda odağını kaybetmeyen ve kendine güvenen biri olan VandeR, süreklilik konusunda da sıkıntı yaşamayan biri.

Oynadığı şampiyonları ele alırsak, Janna, Thresh Tahm Kench, Braum, Trundle, Alistar, Zyra, Gragas ve Taric'i sayabiliriz. Bu şampiyonlara nazaran daha düşük performans ortaya koyduğu şampiyonlar Bard, Nami, Morgana ve Poppy diyebiliriz.

Hk2 Gaming Oyun Anlayışı: H2k Gaming'in turnuva boyunca izlemesi gereken yol sürekli odak noktasını korumak olacaktır. Jankos gibi bir ormancıya sahip olan H2k, oyunun erken aşamasında Jankos'un erken baskınları ile rakibi baskı altına almaya çalışacağı kesin. Buradaki ince nokta odak noktasını korumak. Çünkü erken baskınların getirisi yüksek olduğu kadar riski de yüksekdir.

Odağından bir anlık olsun kaçan oyuncu Jankos'un ya da kendisinin yanlış pozisyonda kalmasına sebebiyet verebilir ve karşı takıma avantaj sağlayabilir. H2k'in en büyük sınavı odak noktasını korumakla olacaktır.

H2k Gaming'in oyunlarda bir diğer startejisi de Odoamne'yi beslemek üzerine olacaktır. Takımın taşıyıcısı olarak göze çarpan üst koridor oyuncusu avantajı ele geçirdiğinde kar topunu süren en iyi üst koridor oyuncularından biri. Onun başarılı olması elbette H2k'in de başarılı olmasını sağlayacaktır.

H2k'i durdurmanın yolları ise Jankos'un ormandaki etkinliğini azaltmak, Ryu'nun tecrübesizliğinden yararlanmak, H2k'in üst koridorla iletişimi koparmak ve FORG1VEN'ı sinirlendirmek üzerine olmalı. Tüm bu durumlardan bir kaçını sağlanması durumunda H2k, pamuk ipliği gibi çözülmeye başlayacaktır. Demin de dediğim gibi odağını çabuk kaybedebilen bir takım olan H2k, erken aşamada istedği baskıyı kuramazsa, avantajı ele geçiremezse, telaşlı oynamaya başlıyor.

Yarınki bölümümüz de C grubunun son takımı IWCQ 2016 şampiyonlarından biri olan Brezilya ligi CBLoL temsilcisi INTZ e-Sports Club'ı değerlendireceğiz. Keyifle okumanız dileğiyle iyi günler dilerim.

 Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.