0
25 Eylül 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Multiplayer Dijital Analiz: 2016 Worlds’e Bakış: C Grubu – INTZ e-Sports!

Yazı dizimizin yeni bölümünde konuğumuz temsilcimiz BKM Express.Dark Passage'ı eleyerek IWCQ 2016'nın şampiyonlarından biri olmayı başaran Brezilya CBLoL temsilcisi INTZ e-Sports takımı olacak.

INTZ e-Sports, Çin LPL 2016 Yaz şampiyonu EDward Gaming,  LMS 2016 Regional Qualifiers şampiyonu ahq e-Sports Club ve Avrupa LCS 2016 puan lideri H2k Gaming ile birlikte C grubunda yer alıyor ve C grubundaki son incelememiz olacak. Bu da yazının sonunda grup sıralaması için tahminimize ulaşacağınız anlamına geliyor.

intz-e-sports

INTZ e-Sports

Geçen sene Bahar sezonunda şampiyon olmasına rağmen, Yaz sezonunda  paiN Gaming'e kaybederek, IWCQ'ya katılma şansını kaybeden INTZ, bu sezon hem Bahar hem de Yaz sezonunda şampiyonluğa ulaşmayı başardı ve hem IWCI hem de IWCQ turnuvalarında yer aldı.

Stage 1 sezonu öncesinde INTZ, geçen sene kadrolarından ayrılan ormancı Gabriel "Revolta" Henud ve destek oyuncusu Luan "Jockster" Cardoso yeniden kattı. IWCI 2015'e katılan kadroyu yeniden kuran INTZ üst koridorda Felipe "Yang" Zhao, orta koridorda Gabriel "tockers" Claumann, nişancı rolünde de Micael "micaO" Rodrigues'e yer verdi.

Bahar sezonunda üç galibiyet ve dört beraberlik elde eden kadro, toplamda on maçtan galip ayrılırken, dört maç kaybetti. Ancak kadrolarında iki eksik yer almasından dolayı puan cezasına çarptırıldı ve sezonu aynı puanla Keyd Stars'ın arkasında tamamladı. PlayOff'larda Yarı Final'den dahil olan INTZ, Operation Kino'yu 3-1 ile geçerek Final'e kalma başarısı gösterdi.

Final'de Keyd Stars ile karşılaşan INTZ, rakibini 3-0'lık net skorla devirerek CBLoL Stage 1'de şampiyonluğa ulaşan takım oldu. Bu şampiyonlukla birlikte IWCI 2016'ya katılma hakkı elde etti. IWCI 2016'da iyi bir performans gösteren INTZ, beş galibiyet, iki yenilgi aldı. Kaybettiği takımlar Hard Random ve The Chiefs takımlarıydı.

Bu puanla üçüncü sıraya yerleşen INTZ, Yarı Final'de Hard Random'ın rakibi oldu. Yarı Final'de Hard Random'a 3-0 kaybeden INTZ, MSI 2016'ya katılma hakkını elde edemedi. Hard Random da Final'de temsilcimiz SuperMassive'e 3-1 kaybetmiş ve MSI 2016'ya katılamamıştı.

MSI'ya katılamayan INTZ, CBLoL Stage 2'ye döndüğünde pek farklı bir performans göstermedi. Yine üç galibiyet ve dört beraberlik alan ekip, on maçtan galip ayrılmış, dört maçta bozgun ekranına tanık oldu. Yalnız bu kez CNB e-Sports Club'ın arkasından ikinci oldu ve Yarı Finaller'e katılma hakkı elde etti.

Yarı Final'de paiN Gaming'e karşı mücadele veren INTZ, zorlu eşleşmeden 3-2 galip ayrılmayı başardı ve Final'e yükseldi. Final'de sezon lideri olan CNB e-Sports Club ile eşleşen INTZ, rakibini 3-1 devirmeyi başardı ve Stage 2 şampiyonluğunun yanı sıra IWCQ 2016 biletini elde etti.

IWCQ 2016'nın Brezilya'da düzenlenmesi nedeniyle taraftar desteğini de arkasına alan INTZ e-Sports IWCI 2016'da da olduğu gibi beş galibiyet ve iki yenilgi alarak grup aşamasını tamamladı. Final eşleşmelerinde temsilcimiz Dark Passage ile eşleşen INTZ, oldukça çekişmeli ve zorlu geçen eşleşme sonunda 3-2 ile galibiyete uzanan taraf oldu ve Worlds 2016'ya katılma hakkı elde etti. Böylece 2014'ten beridir katılan Brezilya takımları kervanını sürdürdü.

Gelelim INTZ e-Sports oyuncularının 2016 yılındaki bireysel performanslarına:

INTZ e-Sports Kadrosu

INTZ e-Sports Kadrosu

Felipe "Yang" Zhao: Takımın üst koridorunda yer alan isim, kendi bölgesinde en iyi oyunculardan biri. Hem hasar tutan hem de hasar çıkaran şampiyonlarla arası iyi olan Yang, koridor aşaması oldukça zayıf olan biri. Takımı sırtlamak konusunda da sıkıntılı olan isim geç aşamada performansı artış gösteriyor.

Yang'i iyi yapan konular, takım savaşları, önemli maçlarda sorumluluk alabilen yapısı, hasar gücü yüksek şampiyonlarla oynaması ve oyun yapabilme özelliğine sahip olması. Kötü yanları ise koridor aşamasında ormancısına çok bağlı olması, erken aşamada ortalıkta gözükmemesi, diğer koridorlara fazla baskı kurmayan, kötü durumlar karşısında odağını kaybeden ve oldukça dar bir şampiyon havuzuna sahip olması olarak nitelendirebiliriz.

Yang'in oynadığı şampiyonlar Ekko ki ben Ekko'suna yasaklama geleceğini düşünüyorum. Ekko'nun yanı sıra Gragas, Trundle, Poppy ve Shen diyebilirim. Oynamasını beklemediğim şampiyonlar olarak Irelia, Maokai, Fiora ve Graves olarak sayabilirim. Bu şampiyonlarla sergilediği performanslar pek umut vadedici değildi.

Gabriel "Revolta" Henud: Revolta, INTZ takımının yıldız isimlerinden. Bu sene ligde sergilediği performans çok düşük de olsa IWCQ 2016'da ortaya koyduğu performans ile kendini affettirdiğini düşünüyorum. Çünkü lig performansı gerçekten düşük seviyede.

Bu sezon Revolta, çok dar bir şampiyon havuzu ile ligde yer aldı. Erken aşamada hiç bir varlık gösteremeyen oyuncu, deyim yerindeyse sadece takım savaşlarını bekledi. Belki de bu yüzden INTZ çok maç kazanamadı. Kötü durumlar karşısında yapacakları daha da kısırlaşan Revolta, önemli maçlarda ağırlığını hissettiren bir oyuncu.

Nitekim IWCQ 2016'da da bunu gördük. Ama benim düşüncem INTZ'in Worlds gibi bir arena için çok kısıtlı bir takıma sahip olduğu yönünde. Revolta'nın ortaya koyacağı performans belirleyici olsaktır elbette. Ancak Revolta'nın oynanacağı şampiyonları bilmeyen kalmadığı için Revolta'nın etkili olmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Revolta bir seneyi Gragas, Graves ve Rek'Sai ile geçirdi. Ek olarak Nidalee ve Elise seçimleri de yapan ismin, yetenekleri karşılaşacağı takımlara nazaran daha düşük seviyede olduğu için güvendiği seçimlerin dışına çok çıkacağını sanmıyorum.

Gabriel "tockers" Claumann: Orta koridorda yer alan oyuncu Worlds düzeyi için çok zayıf biri. Oyununcunun iyi olduğu yanları, takıma nazaran geniş bir şampiyon havuzuna sahip olması ama Worlds'e nazaran yine de dar bir havuz. Başka sayabileceğim bir özelliği yok maalesef ki.

Kötü yanları ise, erken aşamada hiç bir varlık gösterememesi, yavaş karar alması, rakip takımın dezavantajlı olduğu pozisyonları değerlendirememesi, minyon biçme konusunda çok geride kalması, kötü durumlarda oyundan düşmesi gibi özelliklere sahip.

Tockers, takımın zayıf karnı. Oynadığı şampiyonlar Azir, Corki, Twisted Fate, Vladimir ve Viktor.

Micael "micaO" Rodrigues: Takımın nişancısı olan micaO, diğer arkadaşları gibi takım savaşlarını bekleyen oyunculardan. Hasar konusunda takımın beklentisini karşılayan oyuncu, önemli maçlarda sorumluluk alan biri. Ancak bir nişancıye göre oldukça fazla hata yapan ve çok fazla yakalanan oyuncu, takımına maç kazandırmanın yanı sıra kaybettiredebiliyor.

Kötü durumlar karşısında soğunkanlılığını koruyamayan micaO'nun minyon biçme konusunda da büyk sıkıntılarının olduğunu söyleyebiliriz. Taşıyıcı olma niteliklerine pek yerine getirdiğini de söyleyemeyeceğimiz micaO'nun sezon boyunca oynadığı şampiyonlar, Kalista, Sivir, Ashe. Lucian, Ezreal ve Jhin tercihleri de yapabiliyor. Ancak ilk üçlü dışına çıkacağını sanmıyorum.

Luan "Jockster" Cardoso: Takımın skora en katkı sağlayan ismi bir destek oyuncusu olan Jockster. Ancak bu durumun ana nedeni, haritada fazlasıyla dolaşmaktan kaynaklanıyor. Şampiyon havuzu geniş olan oyuncunun, bir ormancı gibi haritayı gezmesinde başka olumlu olarak söyleyebileceğimiz bir yanı yok.

Genellikle de bu gezinmelerinde sorumsuzca hareketler etmesi, çok fazla yakalanması, hataya oldukça meyill olması, koridor aşamasında varlık gösterememesi, takım savaşlarında yokları oynaması, kötü yanları olarak sayabileceğimiz bir kaç özelliği.

Takımın en zayıf oyuncularından olan Jockster, ne olursa olsun, standartlarından ödün vermiyor. Gerçi çok yüksek standartlara sahip olmadığını düşünürsek, pek ödün vereceği standartı da yok. Hep aynı tarz oyun sergileyen oyuncunun sezon boyunca tercihleri Thresh, Braum, Alistar, Bard, Karma ve Nami olarak söyleyebiliriz.

INTZ e-Sports Oyun Anlayışı: INTZ'ın pek br oyun anlayışına sahip olduğunu söylemek zor. Daha çok rakibini beslememek, ölmemek ve oyunun sonuna kadar dayanabilmek üzerine. Böylece eşit eşya durumunda takım oyunları ile karşılık vermek isteyeceklerdir.

Mikro oyunda hiç bir beklentimin olmadığı INTZ'in makro oyunda da rakiplerine karşılık verebilecek düzeyde olduğu düşünmüyorum. Şahsen diğer IWC bölgesi takımı olan Albus NoX Luna'nın daha iyi oldukları düşüncesindeyim.

INTZ e-Sports Yang ve Revolta'nın göstereceği esktra performansa dayalı bir takım. Bu yüzden rakipler ilk olarak bu ikiliyi baskı altına alacak ve hata yapmalarını bekleyecek. Yaptıkları her hatada, oyundan daha da kopacak olan INTZ, böylece karşılaşmalarda varlık gösteremeyecek ve kaybedecek.

INTZ'ın bu turnuvada grup aşamasını geçmesi için bir mucizeye ihtiyacı var. Bu da ahq ile H2k Gaming'in çok çok kötü günlerinde olması ile birlikte zorlanacak bir Tiebreak aşaması. Böylece belki bir şansları oluşabilir. Bunun dışında INTZ'in sonuncu olarak turnuvaya veda edeceği görüşündeyim.

Hazır tahminlere gelmişken C grubu için tahminlerimi de alta yazayım. Yarın turnuvanın son grubu olan ve benim gözümde turnuvanın ölüm grubu olan D grubuna başlayayacağız. İlk konuğumuz Kuzey Amerika LCS 2016 Yaz sezonu şampiyonu Team SoloMid olacak. Keyifle okumanız dileğiyle. İyi günler dilerim.

C Grubu Sıralama Tahmini:

  1. EDG
  2. H2k Gaming
  3. ahq e-Sports Club
  4. INTZ e-SportsSercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.