0
24 Şubat 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Team Huma’da Büyük Fiyasko Yaşanıyor!

Ülkemizde başarılı bir performans sergileyip, bir çok şampiyonluk yaşadığı Dark Passage ile Dünya Şampiyonası tecrübesi de yaşayan Anıl "HolyPhoenix" Işık, bildiğiniz gibi sezon başında kariyerine Avrupa'da devam etme kararı alarak Avrupa Challenger Series için mücadele edecek olan Team Huma'ya katıldı.

Elemeleri başarılı bir şekilde geçmeyi başaran takım, Avrupa Challenger Series'te mücadele etmeye hak kazandı. Bugün yapılan karşılaşmalarla birlikte ligin son haftası tamamlandı ve Team Huma topladığı on puanla birlikte ikinci sıraya yerleşti. Bu sonuçla beraber ilk dört sırada yer almayı başararak PlayOfflara kalmayı başardı. Dörtlü Finaller'de ilk elemeyi Inspire eSports'a karşı yapacak olan Team Huma elemeyi geçmesi durumunda Final'e alacağı dereceye bakılmaksınız Avrupa LCS Yaz Sezonunda yer alacak son üç takımı belirleyecek olan PlayOfflara kalmayı başaracak.

Ancak Team Huma bu kadar başarılı bir performans sergilemesine rağmen aslında takım oldukça kötü günler yaşıyor. Sezon başında takıma koç olarak dahil olan Kublai “Kubz” Barlas, resmi sosyal medya hesabı üzerinden altı sayfalık bir döküman paylaşarak takımda yaşanan skandal olayları gün yüzüne çıkardı. Kubz'ın paylaştığı dökümanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşılan dökümanın içeriğine göre Team Huma'nın sahibi olan Behdad Jaafarian ve sevgilisi olan Nicole Manning'in takım üzerindeki kötü etkisi belirtilmiş. Babasının hesabını ve sahip olduğu gayrimenkulleri garanti olarak gösterip böyle bir oluşum kuran bu ikilinin kirli çamaşırları ortaya döküldü. İlk olarak Nicole Manning'i ağır bir şekilde suçlayan Kubz, Nicole'ün takıma verdiği sözlerin hiç birini yerine getirmedğini belirtti.  Eğer Avrupa CS'e kalmaları durumunda  $300,000'lık sponsor anlaşması sağlayacağını belirten Nicole, bu söz ile iglili olarak hiç bir anlaşma gerçekleştirememiş.

Anıl "HolyPhoneix" Işık

Anıl "HolyPhoneix" Işık

Nicole'un asla gerçek bir menajer olmadığını, verdiği sözleri yerine getiremediğini, takımın sahibinin sevgilisi olması nedeniyle takımda bulunduğunu belirten Kubz, ayrıca Nicole'u ırkçı olmakla suçladı. Saldırı gücü taşıyıcısı pozisyonunda Erik "Tabzz" van Helvert ile çalışmayı arzuladığı için, Anıl "HolyPhoenix" Işık'a ırkçı saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Takımın sahibi Jaafarian'a dönen Kubz, takımın sahibinin 22 yaşında İngiltere'de yaşayan bir genç girişimci olduğunu, eskiden İngiltere merkezli Nevo Gaming'in sahibi olduğun ve bu oluşumu G2 Esports'a katmak istediğini, ancak yönetimde on sekiz yaşın altında bir çok kişinin yer alması, yeterli profesyonellik ve güvenilirlik sağlayamadığı gerekçesi ile anlaşmanın gerçekleşmediğini söylüyor.

Takıma Riot onaylı kontrat sözü veren Jaafarian'ın bu sözünü de yerine getirmediğini belirten Kubz, yapılan kontratların Riot'un belirttiği kriterlere uymadığını bu sebeple sorun yaşadıklarını belirtti. Ayrıca oyunculara yapılan ödemelerin Ocak ayından beridir gecikmelere uğradığını belirten Kubz, ne hikmetse Jaafarian'ın sevgilisinin maaşının hiç aksamadığına dikkat çekiyor. Nicole'un tek görevinin takımın antrenman için diğer takımlarlayapacağı scrimleri ayarlamak olduğunu ancak bunda bile başarılı olamadığını, oldukça sorumsuz davranığını da açıklamalarda yer alıyor.

Takımın oyuncuların vize problemleri için oyuncuların kendi ceplerinden para harcadıklarını da belirten Kubz, Anıl "HolyPhoenix" Işık'ın maçlarda yer alabilmesi için dönüş biletine kadar alınmış olması gerektiğini, bu biletlerin paralarını kimi zaman kendi cebimizden kimi zaman oyuncunun kendisinden çıkıyor.

Riot'un Team Huma'yı diskalifiye etmesine ramak kala takım menajeri Karl "Dentist" Krey kendi avukatıyla birlikte hazırladığı Riot'un kriterlerini karşılayan sözleşmelerle oyuncuların sözleşmelerini yenilediler. Bunun için yapılan gideri de kendi ceplerinden ödemek zorunda kaldığını açıkladı. Ancak bu sözleşmeler sonrasında takımın sahibi Jaafarian, takımı daha fazla finanse edemeyeceğini belirtti. 

Jaafarian'ın takımı finanse edemeyeceğini açıklamasından sonra Kubz, Dentist ve Jaafarian arasında geçen görüşmede takımın satılmasının herkes için hayırlı olacağı görüşü gündeme geldi. Tüm bu problemlere rağmen oldukça başarılı bir performans çizen ve Avrupa LCS'e yükselme şansı bulunan takım için bir çok alıcı ortaya çıktı. Kasım ayından bu yana takım oyuncularının maaşları dışında hiç bir finansal katkı yapmayan Jaafarian, takımın satılması konusunda gösterdiği aç gözlülük sayesinde bir çok anlaşmadan olumsuz sonuç aldı. Takıma ilk etapda üç teklif yapıldı. Bu teklifler sırasıyla altmış bin, seksen bin ve son olarak yüz bini avroyu buldu.

Team Huma

Team Huma

Ancak her teklif sonrasında paranın daha da arttırılmasını isteyen Jaafarian, bunun yanı sıra takımdan pay ve aylık maaş da istediğini belirterek, işi yokuşa sürmüş. Daha sonra iki farklı teklif daha alan Jaafarian takımı satma fikrinden vazgeçmiş.

Son olarak Şubat ayında yapılan yeni teklifte, hali hazırda LCS takımına sahip olan ismi belirsiz yatırımcı, takımın %50 hissesi ve takımda yer alan Werbly ve Santorin'ini de kendi takımına katmak isteyen isme de olumsuz yanıt verilmiş. Tüm gelişmeler sonrasında Jaafarian, oyuncuların uçak biletleri için Riot'a başvurmuş. Daha oyun evlerinin kirasını karşılayamayan ve finansal problemler yüzünden bir çok sözü tutamayan birinin yaptığı başvuru ne kadar ciddiye alınır bilinmez, ancaktüm bu olumsuzluklara rağmen sağlam bir duruş sergileyip, iyi bir performans gösteren Team Huma'nın potansiyeli oldukça yüksek.

Açıklamasının son kısmında buna da değinen Kubz, Dentist, oyuncular, Kami ve kendisi de dahil bu birlikteliğin bozulmasını istemiyorlar. Birbirlerine alıştıklarını ve birlikte çalışmaktan keyif aldıklarını belirten Kubz, LCS'e katılmak için var gücü ile çalıştıklarını, bunu başardıktan sonra ellerinin daha da güçleneceğini belirtiyor. Böylelikle Jaafarian'ın skandallarını daha fazla çekmeyeceklerini de ekliyor.

Takımda yaşanan olaylara ışık tutmak istediğini belirten Kubz'un bu açıklamalarından sonra Riot'un nasıl bir tavır sergileyeceği de merak konusu. Bakalım Team Huma'nın geleceği nasıl şekillenecek? Umarız takımın başarılı performansı bu durumdan etkilenmez ve LCS'e çıkmayı başarıp, kendileri Jaafarian gibi güçsüz birinin elinden kurtarabilirler.

Anıl "HolyPhoenix" Işık'a da maruz kaldığı bu durum için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.