0
26 Ekim 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Worlds 2016 – Büyük Final: SKT T1 vs. Samsung Galaxy!

League of Legends'ın en büyüğü 30 Ekim sabahı 03.00'da oynanacak Büyük Final karşılaşmasıyla belli olacak. İki Kore LCK takımının yer aldığı final karşılaşmasında bir tarafta son şampiyon olan, kupa canavarı SK Telecom T1 yer alırken, diğer tarafta 2014'ten beri özlemini çektiği Worlds'e dönen ve ikinci kupasını kazanmak isteyen Samsung Galaxy yer alacak.

Bu karşılaşma öncesinde genel beklenti SK Telecom'un zaferlerine bir yenisini daha ekleyecek olması üzerine. Özellike ROX Tigers ile SKT T1 arasında oynanan efsanevi Yarı Final serisinde yaşanan hazzı bu karşılaşmada beklemek biraz hayalperestlik olabilir.

Ancak Samsung Galaxy'i de yabana atmamak gerekir. Turnuvanın en zorlu grubundan sadece tek yenilgi alarak çıkmayı başaran SSG, Çeyrek ve Yarı Final karşılaşmalarında ise tek bir maç bile kaybetmedi. SKT T1 ise grup aşaması biraz daha kolay olsa da, PlayOfflar'da RNG ile ROX Tigers'ı devirerek rakiplerine korku saldığını söyleyebiliriz.

SK Telecom T1

SK Telecom T1

İki takım da şuan da çok daha formda. Samsung Galaxy'nin takım uyumu çok üst düzeyde. SKT T1'a baktığımızda ise oyuncuların bireysel performansları daha çok göz önüne çıkıyor. Özellikle Bengi ile Faker'ın yakaladığı uyuma takım da ayak uydurunca durdurulamaz bir takım haline geliyorlar.

İki takımın bir ortak noktası daha var. Samsung Galaxy ekibi, destek rolünde CoreJJ ile oynamaya başladığından beridir hiç maç kaybetmedi. SKT T1 Telecom takımı da orman rolünde Bengi'yi kullandığı hiç bir maçtan sahadan yenik ayrılmadı. Yani iki oyuncu da Worlds 2016'da %100 galibiyet oranına sahip. 

Aslında bir nişancı olan CoreJJ, alt koridorda yaptığı agresif destek şampiyon seçimleri ile turnuvaya damgasını vurdu. Zyra, Karma gibi seçimlerin yanı sıra ROX Tigers'ın sürprizi olan Miss Fortune destek rolüne de bir nişancı olduğu için oldukça uyum sağladı. 

Samsung Galaxy'nin üst koridorunda yer alan CuVee, turnuvada en çok solo skor çıkaran üst koridor oyuncusu. Duke'un Looper ve Smeb karşısında çıkardığı performansı göz önüne alırsak, SKT T1, ROX Tigers'a geliştirdiği taktiği SSG'e de uygulaması gerekecek gibi. Duke, her ne kadar koridorunda rakibinin gerisinde kalsa da, taktiksel anlamda kattıkları ile ilk maçın kazanılmasında büyük bir pay sahibi olmuştu.

Orman karşılaşmasında eğer SKT T1, Blank ile devam ederse bu onlara büyük bir problem çıkartabilir. Peanut kadar olmasa da Samsung Galaxy'nin ormancısı olan Ambition, Regional Qualifiers'tan sonra çok etkili performanslar ortaya koymaya başladı. Özellikle erken oyundaki baskısı ile rakibini bunaltan ve takımını rahatlatan Ambition, Peanut'un Yarı Final serisindeki düşük performansını tekrarlamazsa SKT T1'a zor anlar yaşatabilir.

Ancak eğer SKT T1, veteran oyuncu Bengi ile karşılaşmalarda yer alırsa, Peanut'a karşı oldukça iyi bir performans ortaya koyan Bengi, Ambition'a da aynı merhametsizliği gösterecektir. Özellikle Faker'la sağladıkları uyumla bana göre dünyanın en iyi ikilileri olarak söylemem yanlış olmaz.

Orta koridorda Crown, turnuvanın en etkili performansına sahip oyuncularından biri. ROX Tigers'taki Kuro'nun Faker karşısında ne kadar çaresiz kaldığını gördük. Eğer Crown, kendi oyununun en iyisini sahaya yansıtamazsa Kuro'nun yaşadıklarından farklı bir şey yaşamayacak. En iyi performansını ortaya koysa bile bu Faker için yeterli olmayabilir. Çünkü Faker çok farklı bir oyuncu ve üç beş adım ilerisini düşünen bir oyuncu.

Crown, Kuro'nun denemediğini deneyerek, birebirde korida Faker'ı öldürmeye ve oyundan düşürmeye zorlamalı. Faker'ı bu şekilde durduramazsa ve vadide Bengi de varsa bu ikiliyi durdurmak çok zor olacaktır.

Samsung Galaxy

Samsung Galaxy

Gelelim bence karşılaşmanın en kritik bölgesi olan alt koridor bölgesine. Bana soracak olursanız da olay burada kopacak. Çünkü SKT T1'nın turnuvadaki en iyi alt koridor ikilisine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle Samsung Galaxy'nin nişancısı Ruler'ın çaylak bir oyuncu olduğunu da hesaba katarsak Bang ve Wolf ikilisi koridorlarında çok agresif bir oyun sergileyip, kar topu efektini diğer koridorlara yayarak galibiyete ulaşmaya çalışacaklardır.

Ancak Samsung Galaxy'nin bir artısı da CoreJJ'nin beklenmedik performansı. Agresif ve taşıyıcı destek rolünde olan oyuncu rakip takımının bu agresifliklerinden faydalanarak beklenmedik çıkışlar yapabilir. Ama ben Bang ve Wolf ikilisinin uzun süredir beraber oynamalarını, mikro hatalar yapmadıklarını ve çok tecrübeli olduklarını hesaba kattığımda bu durumun gerçekleşme oranını çok düşük buluyorum.

İki takımın objektiflere karşı ilgisi bulunmakta. Samsung ekibi de SKT T1 ekibi de objektiflere önem veren takımlar. Samsung Galaxy ekibi Worlds istatistiklerinde genelde bu alanlarda lider oranlara sahip olsa da PlayOfflar'da SKT T1'a nazaran daha zayıf rakiplerle karşılaştığını unutmamak gerekiyor. 

Benim düşüncem alt koridorunun ve Bengi ile Faker ikilisinin getirecekleri ile SKT T1 şampiyonluğa ulaşmayı başaracaktır. Benim beklentim karşılaşmanın 3-0 ya da 3-1 biteceği yönünde. ROX Tigers serisi gibi beş maça uzayacağını düşünmüyorum. ROX Tigers maçı efsaneydi, bir tekrarı daha bu sene olmaz gibi. 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.