HABERLER

E3 2014’ün Sürprizleri!

Büyük heyecanla beklediğimiz bir E3 daha iyisiyle kötüsüyle bitti. Ve elbette her sene olduğu gibi E3’ü beğenen de oldu beğenmeyen de. E3 2014’ün ardında neler bıraktığını incelemeye devam ediyoruz. Peki beklediğimiz oyunlar dışında beklemediklerimiz, şaşırdıklarımız olmadı mı? Elbette oldu, pek de güzel oldu! Gelin şimdi bizi şaşırtan E3 2014’ün sürpriz oyunlarını görelim, iyi seyirler.

Ori And The Blind Forest:

Microsoft konferansında tanıtılan Ori And The Blind Forest, Xbox cephesi için gerçekten sürpriz oldu. Aynı zamanda PC için de Moon tarafından geliştirilen bağımsız yapım orijinal görüntüsü ile hemen dikkatleri çekti. Orman ruhunu anlatan bir hikaye olarak tanımlanan oyun sanıyoruz Xbox One’nın değerli bir bağımsız yapımı olacak. Xbox One’da 1080p/60fps ile çalışacak oyun 10 saat kadar oynanış süresi sunuyor. Buyrunuz:

Inside:

Limbo’nun yapımcısı Playdead Studios’un yeni oyunu İnside, bir diğer bağımsız yapım olan Ori And The Blind Forest gibi sürpriz bir yapım olarak bizi selamladı. Sony’nin efsane oyunu ICO’yu da anımsatan oyun Xbox One sahipleri için farklı bir tecrübe olacak gibi… Limbo ve ICO karması gibi gözüken oyun bakalım ne kadar başarılı olacak, merakla bekliyoruz.

Rise of The Tomb Raider:

Tomb Raider serisinin yeniden yapımının ilk ürünü olan Tomb Raider, geçtiğimiz sene beğenimize sunulduğunda belki de beklenmedik bir başarı yakalayarak hem oyuncular hem de otoriteler tarafından övgüyle karşılanmıştı. Devam oyununun geleceğini biliyorduk ama E3 2014’te Microsoft konferansında ilk tanıtım videosunun gösterilmesi sürpriz oldu diyebiliriz. Lara’nın gençlik yıllarını tecrübe edeceğimiz oyun 2015 yılının sonunda beğenimize sunulacak.

Scalebound:

PlatinumGames’in Xbox One’a özel olarak geliştirdiği Scalebound oyunu E3 2014’ün bir diğer sürprizi oldu. İlk Devil May Cry ve Resident Evil oyunlarının yönetmenlerinden biri olan Hideki Kamiya’nın yöneteceği oyun sinematik tanıtım videosuyla oldukça ilgi çekici gözüküyor. Dev yaratıkların olacağını bildiğimiz oyunun ana karakteri de ilk Devil May Cry’deki Dante’yi andırmıyor değil… Bakalım önemli projelere imza atmış olan Hideki Kamiya’nın yeni oyunu nasıl bir oyun olarak karşımıza çıkacak?

Rainbow Six: Siege:

Ubisoft konferansında karşımıza çıkan yeni Rainbow Six oyunu Siege, bir diğer sürpriz oyunuydu bu seneki E3’ün. 2011 yılında duyurulan Rainbow Six: Patriots’un iptal edilip yerine Rainbow Six: Siege ‘in geleceğini de böylece öğrenmiş olduk. Takım bazlı oynanış temeline dayanan oyunda iletişim çok önemli olacak ve oyun PC, PS4 ve Xbox One için 2015 yılında beğenimize sunulacak. Ubisoft Montreal’in geliştirdiği oyun bakalım Rainbow Six markasına yakışan bir oyun olabilecek mi?

Bloodborne:

E3 2014’den önce Project Beast ismiyle sızan Bloodborne’un bu seneki E3’te duyurulması da sürpriz oldu diyebiliriz. Demon’s Souls ve Dark Souls serileriyle ünlü From Software’in yeni projesi olan oyun aksiyon-rpg türünde olacak ve önceki serilerin izinden gitse de onlarla doğrudan bir bağı bulunmayacak. PS4’e özel olarak geliştirilen oyunun 2015 yılı içinde çıkması bekleniyor. Project Beast isminden Bloodborne’a dönüşen oyunu heyecanla bekliyoruz. Film tadında harika bir video sizi bekliyor, iyi seyirler.

Dead Island 2:

Sony konferansının bir diğer sürpriz oyunu Dead Island 2 oldu. Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyunu Spec Ops: The Line’dan tanıdığımız Yager geliştiriyor. Dead Island 2, 2015 ilkbaharında PS4, PC ve Xbox One için beğenimize sunulacak. Gerçekten farklı ve bir o kadar da eğlenceli bir video ile duyurusu yapılan oyun fuarın belki de en değişik videolarından birine sahipti. Eminiz hiç böyle bir zombiye dönüşme hikayesi izlemediniz! Buyrun bu eğlenceli videoyu doya doya seyredin:

Magicka 2:

Paradox Interactive’nin PS4 ve PC için geliştirdiği Magicka 2 de bu seneki E3’ün süpriz isimlerinden biriydi. Sihirbazların dünyasına adım attığımız Magicka’yı hatırlayanlar olacaktır. Bizi yeniden sihirlerin dünyasına götürecek olan 2. oyunun duyuru videosu da en az Dead Island 2 kadar değişik ve ilgi çekiciydi. Bu farklı videoyu hatırlamak isterseniz aşağıda izleyebileceksiniz.

Grim Fandango Remastered:

Tim Schafer’ın klasikleşmiş oyunu Grim Fandango; E3 2014’ün en güzel hediyelerinden biri oldu. Tekrar yapım olarak karşımıza çıkacak olan oyun yenilenmiş grafikleriyle PC, PS4 ve PS Vita için beğenimize sunulacak. Küçük bir kız çocuğu’nun kendi eliyle Tim Schafer’a yazdığı bir mektupla başlayan tanıtım videosu fuarın en ilginç tanıtımlarından birisiydi… Henüz net bir çıkış tarihine kavuşamayan oyunu günümüz teknolojisiyle ve yepyeni bir görsellikle oynamak çok güzel olacak! Seni özlemişiz Manny Calavera!

Let it Die:

E3 2014’te Sony konferansında PS4’e özel olarak duyurulan Let it Die, oldukça vahşi ve kanlı görüntüleriyle dikkat çeken bir yapım oldu. Hack and slash türünde olacak oyunu Grasshopper Manufacture geliştiriyor. 2015’te PS4 için çıkacak oyun şimdiden fazla vahşet içerdiği gerekçesiyle eleştirilmeye başlandı. Bakalım nihayetinde nasıl bir oyun karşımıza çıkacak?

ABZÛ:

Sony’nin tanıtımını yaptığı bir diğer süpriz yapım; okyanusların derinliğinde geçen ABZÛ isimli bağımsız yapım oldu. Farklı tarzıyla hemen dikkatleri çeken oyun su altı dünyasının güzellikleriyle bizi buluşturmaya geliyor. Balinalardan köpekbalıklarına dek çeşitli okyanus yaratıklarını gördüğümüz oyun oldukça güzel bir görselliğe sahip. Daha önce de dediğimiz üzere merakla bekliyoruz.

Grand Theft Auto 5:

Grand Theft Auto 5… Kuşkusuz bu seneki E3’ün en büyük sürprizlerinden birisi oldu o. Sony konferansında gördüğümüz GTA 5 bizi şaşırtarak PS4’e sonbaharda çıkacağının müjdesini veriyordu! Oyunu Sony konferansında gördüğümüzde PC ve Xbox One’a çıkmayacak mı sorusu aklıllarımızda bir anlık belirmedi desek yalan olur. Elbette PC ve Xbox One için de geleceğini bildiğimiz oyunu Sony’de görmek bir anlık şaşırmamıza neden oldu! Ne diyelim, hemen hemen tüm oyuncuların isteği sonunda gerçekleşiyor, GTA 5 yenilenmiş grafikleri ve diğer yeni nesil özellikleriyle sonbaharda tekrar aklımızı almaya geliyor! Diren oyuncu…

Özcan Ilgın
the authorÖzcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Korku oyunları onun için yaratılmış...