HABERLER

Elite: Dangerous’ın Offline Modu Kaldırılınca Müşteriler Paralarını Geri İstedi

Elite: Dangerous’ın offline modunun kaldırıldığının duyurulmasının ardından ilk destekçilerinden oluşan pek çok müşteri paralarını geri istedi.

Frontier’ın söylemine göre kickstarter döneminde oyuncuların istediği bir özellik olan offline mod oyuna eklenmiş, ancak sonradan geçtiğimiz hafta kaldırılmıştı. Bunun üzerine öfkeli hayranlar oyunun forumlarında sinirli yorumlarda bulundular ve paralarını geri istediler. Frontier da bununla ilgili bir açıklama yaptı.

Oyun yönetmeni David Braben “kesin bir sonuç olan isteklere karşılık vermeye başladık” diyor. “Elite: Dangerous’ın tam sürümünü bizim sitemizden ön sipariş vermiş ve dolayısıyla henüz oyunu oynamamış olanlara para iadesi yapılacak. Ancak kickstarter’da veya bizim sitemizde ödeme yapmaları fark etmeksizin Alpha veya Beta’da oyunu oynamış olanlara para iadesi yapılmayacaktır.” diye net konuşan Braben, yine de tüm istekleri özenle inceleyeceklerini belirtiyor.

Buraya kadar her şey normal gözükse de, oyunun offline modunun kaldırılmasından sonra gelen şikayetler ihanet üzerine. Zira hayranların iddiası, Frontier’ın iddialarının aksine Kickstarter sürecinde oyunun “DRM free” yani sürekli bağlantı gerektiren korsan korumaları olmadan piyasaya sürülecek bir oyun olarak pazarlandığı yönünde. Kendi etik görüşleri nedeniyle DRM free olmayan oyunları satın almayan geniş bir oyuncu kitlesi olduğu ve tamamen onlara hizmet eden GOG gibi siteler olduğu da düşünülürse, eğer bu iddia doğruysa ortada ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu iddialar doğru mu ve/veya kendini mağdur görenler bu iddiayı kanıtlayıp yasal yollara başvuracak mı bunu ilerleyen günlerde göreceğiz.elite dangerous

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.