SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Fallout 4 İçin Heyecanlandıran 7 Sebep

E3 2015’in eli kulağında… Bethesda da bu yıl ilk kez E3’e katılacağını da duyurduğundan beri Fallout fanları olarak ayrıca heyecanlıyız, çünkü bizce Fallout 4’ün zamanı geldi de geçiyor bile…

Oyunun duyurulacağına inanıyor oluşumuzun elbet sağlam sebepleri var ancak bu yazı bununla alakalı değil.

Bu yazıda Fallout 4 için niçin bu kadar heyecanlı olduğumuza değineceğiz ve bizi heyecanlandıran yedi sebebi sıralayacağız.

Fallout 3

1. Skyrim ve Fallout 3 Gibi Fallout 4’ü Bethesda Geliştirecektir (Diye Umuyoruz)

Eğer New Vegas’ta olduğu gibi bir istisna olmazsa, yeni Fallout’u da Bethesda’nın geliştireceğini tahmin ediyoruz. Peki bu bizi niçin heyecanlandırıyor?

Öncelikle New Vegas’ın da gayet iyi bir oyun olduğunu ve benim kişisel olarak favorim olduğunu belirteyim. Ancak Bethesda’nın Fallout 3 ile gayet başarılı bir iş çıkartmış olması ve bunun üzerine Skyrim gibi bir baş yapıt yaratması Fallout 4 için kendilerini daha uygun bir ekip haline getiriyor.

Fallout 3’te başarıyla gerçekleştirdikleri ögeleri alıp New Vegas’ın sevilen yanlarıyla harmanlayabilecek ve Fallout 4’ü bir adım daha ileri taşıyabilecek kapasiteye sahip olduklarından eminiz. Bir de Skyrim ile edindikleri tecrübe ve oyuncu geri bildirimlerini değerlendireceklerini düşündüğünüzde gayet heyecan verici bir sonucun ortaya çıkması gayet olası.

2. Gelişen Teknolojinin Yararları

Fallout 3’ün çıkışının üzerinden 7, New Vegas’ın çıkışının üzerinden 5 yıl geçti. Bu yıllar içinde yeni nesil konsollarla tanıştık ve oyuncu donanımları çok çok hızlanıp güçlendi.

Bunun biz oyunculara etkisi Fallout 4’te çok daha büyük bir dünya, daha güzel grafikler, daha gerçekçi bir fizik motoru ve daha güçlü bir atmosfer olacaktır.

Sizi bilmem ama, biz artık Fallout’ta (ve Elder Scrolls serisinde) her kapıdan geçişimizde bir yükleme ekranı görmediğimiz teknoloji kullanılsa çok mutlu olacağız. 🙂 Bununla beraber daha büyük ve daha dolu bir dünyaya, gerçekçi kar/yağmur yağışlarına kim hayır diyebilir?

Fallout

3. Fallout 4 Yeni Bir Oyun Motoruyla Geliştirilebilir

Bethesda’nın yeni bir oyun motoru üzerinde çalıştığı söylentileri bir süredir ortada dolaşıyor ve bizim de tahminlerimiz artık önceki oyunlarda kullanılan motorları terk edeceği yönünde.

Bu da en başta bir önceki başlıkta bahsettiğim yükleme ekranı problemini çözecektir. Bununla beraber iyi geliştirilmiş bir oyun motoru demek, daha az bug/glitch demek. Eğer geliştiriciler tercihlerini bu yönde kullanırlarsa daha gelişmiş gece/gündüz döngüsü, hava koşulları, yapay zeka ve daha pek çok şey demek…

4. Elder Scrolls Online Faciası, Fallout 4’e Yarayacaktır

Hemen hemen tüm Fallout severleri ciddi biçimde korkutan bir olasılık varsa o da oyunun MMO türünde olması ihtimaliydi. Neyse ki Elder Scrolls Online’ın aldığı tepkiler sebebiyle bu ihtimal bizce ortadan kalktı.

Fallout 4’ün Bethesda için bir kez daha kendini ispat etmek için önemli bir fırsat olduğu aşikar. Bu da ESO’nun görece başarısızlığının, Fallout 4 gibi başarılı bir Single Player oyunla giderilmeye çalışılması ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ne olursa olsun, Bethesda, ESO’nun üzerine bir hayal kırıklığı daha yaratmamak için çok büyük çaba sarf edecektir.

Fallout 4’ü az evvel Single Player olarak niteledim, ancak hala küçük de olsa online bir modun gelme ihtimali de varmış gibi hissediyorum. Bunu da bir dipnot olarak belirtmeden geçmek istemedim. (Böyle bir online ya da online co-op moda sizin tepkiniz ne olur? Yorum yapın merak ediyorum. 🙂 )

fallout

5. Sevdiğimiz Oyun Mekanikleri Daha da Gelişecektir

Ofiste Murat “Ejderha” Sönmez hocamla sohbet ederken ikimiz de fark ettik ki, Fallout’un sahip olduğu VATS sistemine ikimiz de hastayız. 🙂 Fallout 4’te bir kez daha VATS’ı kullanacak olmaktan ötürü oldukça heyecanlıyız. Bununla beraber bu sistemin daha da gelişeceği, daha yararlı ve kullanması keyifli hale geleceği fikri bizi mutlu ediyor.

Sevdiğimiz bir diğer oyun mekaniği ise Fallout New Vegas ile tanıştığımız Hardcore modu… Hani sürekli heyecanla başına oturup, hayal kırıklığına uğradığımız hayatta kalma oyunları var ya… Bize öyle geliyor ki Fallout 4, New Vegas’ın hardcore modunu alıp üzerine eğilse ve bir adım daha ileriye taşısa, tüm o hayal kırıklığı yaratan hayatta kalma oyunlarından kat ve kat güzel bir hayatta kalma oyunu olur.

6. Yeni Vaultlar ve Daha Fazla Fallout Hikayesi…

Fallout evreni, tüylerimizi diken diken eden çok sayıda hikaye barındırıyor ve Fallout 4 ile daha fazla hikayeyi ilk elden tecrübe edecek olmak heyecan verici. Oyunun sahip olacağı ana hikayenin de (umuyoruz ki çok sayıda gelecek) yan hikayelerin de bizleri alıp Fallout evreninin içine bırakacağından eminiz.

Beni ise kişisel olarak özellikle yeni Vault’lar ve vault hikayeleri heyecanlandırıyor. Bildiğiniz üzere Fallout hikayesine göre savaş öncesinde 122 vault inşa ediliyor ve biz sadece az sayıda vault’un hikayesini biliyoruz. Bildiklerimiz arasında 999 erkek 1 kadından oluşan, 999 kadın 1 erkekten oluşan, ağzına kadar silahla doldurulmuş vaultlar gibi hikayeler var. Her yeni vault keşfedişimizin ardından hepimizin aklından “acaba bu vault’ta ne oldu” sorusunu Fallout 4’ün ilginç biçimlerde yanıtlayacağına inanıyoruz…

7. Sonuçta Fallout…

Yukarıda saydığım sebepler bir yana, Fallout başlı başına yeni bir oyuna heyecanlanmak için sebep. Seriyi yakından takip edenler zaten bu söylediğimi anlıyordur, ancak anlamayanlar için özetleyeyim.

Fallout serisi yıllardan beri kıyamet sonrası temalı oyunlar türünü şekillendirmiş bir oyun. Serinin en beğenilmeyen oyunu bile saatlerce vaktimizi almayı başarmış ve en kötü olduğu iddia edilen oyunu bile oyun dünyasına unutulmaz izler bırakmıştır…

Hal böyle olunca, “Fallout” ismini her gördüğümüzde heyecanlanmamız sizce mümkün mü? 🙂

Fallout Stand by

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.