SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

MAKALELERSpor

FIFA 13 İncelemesi

Yazar: Meciba

Yapımcı Firma(lar): EA Sports

Dağıtıcı Firma(lar): Electronic Arts

Tür: Spor

FIFA 13 İncelemesi

Super Final, karanlık kupalar, bozulan “konsantre”ler derken Spor Toto Süper Lig bitti ve “bilmem kaç ay bizi ne heyecanlandıracak?“ diyorsanız, oyuncu bir futbolsever olarak. Okumaya devam edin… (Hayır, konumuz Euro 2012 ve Real Madrid’den kim Türkiye’ye gelecek değil)

 

FIFA 13 şimdiden kafayı uzatıp bize göz kırpmaya başladı. Oyunun yapımdan sorumlu yöneticisi David Rutter’ın şu açıklaması, yenilikleri çok iyi özetliyor: “Bu değişiklikler futbol oyunlarını yeniden tanımlıyor. FIFA13 yepyeni bir yapay zeka, dripling, top kontrolü ve çarpışma motoru ile birlikte çok daha özgür ve yaratıcı hücümlara imkan verecek“

FIFA 13 İncelemesi

FIFA 11’den 12’ye geçerken belki de en büyük değişiklik çarpışma motoru ile birlikte oyunun savunma anlayışında ki gelişimdi, FIFA 12’den 13’e geçişte de EA hücumu ele almış gibi gözüküyor.

 

Önem verilen 5 konuyu sıralayıp, sonra da biraz detaya girelim:

1)    Hücum farkındalığı

2)    Komple çalım

3)    FIFA 13 İlk dokunuş/top kontrolü

4)    Oyuncu Çarpışma Motoru

5)    FIFA 13 Taktiksel Serbest Vuruşlar

FIFA 13 İncelemesi
Hücum Farkındalığı

Şimdiye kadar piyasaya sürülen FIFA’lardaki en sofistike yapay zekayı içerecek olan FIFA 13’te özellikle kontrol etmediğiniz oyuncuların ofans anlayışı üzerinde durulmuş. Bu yepyeni hücum yapay zeka sistemi oyuncuların boşlukları analiz edip, defansları yıkmak için daha zekice düşünüp daha çok çalışmasını sağlıyor. Deyim yerindeyse iki adım sonrasını düşünerek hareket ediyorlar. Rakibin defansındaki boşluklara sızan, fırsatlara göre koşularının yönünü değiştiren ve hatta takım arkadaşının önünü açmak için çapraz koşu yapan futbolcu bile vaat ediyor FIFA 13.

Komple Çalım

Dünyanın en iyi futbolcusu, Lionel Messi’den ilham alınarak geliştirilen bu özellik şu ana kadar yapılmış en kapsamlı ve doğal hisseden dripling sistemi. Rakibinize yüzünüzü dönmenizi sağlayan, topa hassas çalım dokunuşalarıyla birlikte 360° topu yönlendirme imkanı veren bu yenilik, rakiplerinle 1’e 1 kaldığında daha tehlikeli ve yaratıcı olmanı sağlayacak. En azından EA’daki abiler öyle iddia ediyor. Aynı zamanda oyuncular kapasiteleri doğrultusunda hem topla daha hızlı yön değiştirebilecek, hem daha ani patlamalı hızlanacak hem de savunma oyuncusundan topu omuz omuza mücadele ile daha uzun süre saklayabilecek.

FIFA 13 İncelemesi

FIFA 13 İlk Dokunuş/Top Kontrolü

Gelelim futbol oyunları hakkında bu yazarı en çok rahatsız eden konuya: Top kontrolü. Daha geçen gün FIFA 12 oynarken de aklıma geldi. Nasıl oluyor da bu oyunlarda dünyanın en iyi ilk dokunuşuna sahip futbolcusu (Xavi) ile alelade bir kaleci (isim sizden) topu, her seferinde, aynı şekilde ve mükemmel olarak kontrol edebiliyor? Bu nüans, gerçek futbol’da herşeyi değiştiriyor. Uzaklaştırılan bir topu tekniği zayıf bir savunma oyuncusu yaklaşık 3 metre ayağından açarak zor kontrol edebilir ve bunu öngören uyanık bir forvet baskı yapıp, topu kapıp, kaleciyle karşı karşıya kalabilir. Ya da dünya yıldızı bir forvet ilk dokunuşuyla iki savunmacıyı saf dışı bırakıp kendine gol pozisyonu yaratabilir, aynı durumda vasat bir forvet o topu kontrol bile edemez. Şimdiye kadar futbol oyunlarında, gerçek hayatta sıkça rastladığımız bu senaryolara yer yoktu. Artık var.

FIFA 13 gerçekliğe yaklaşmak adına ufak bir adım gibi gözüken ama belki de son senelerin en önemli hareketini yapmış. Artık her oyuncu mükemmele yakın top kontrolüne sahip olamayacak. Topun hızına, geliş açısına, oyuncunun yeteniğine ve savunmadan gördüğü baskıya göre top kontrolü olacak FIFA 13’te. Bu durumun yaratacağı belirsizlik ve farklılık kimi zaman topu kapmaya çalışanın avantajına gelişecek, kimi zamanda etkin bir adam geçme yöntemi olacak. Oyunun gerçeklik hissini nasıl etkileyeceğini merakla bekliyoruz.

FIFA 13 İncelemesi
Oyuncu Çarpışma Motoru

Motorun ikinci nesli, fiziksel oyunu genişleterek sadece çarpışmalar için değil, topsuz alanda mücadelelerde de topu kazanmak için verilen savaşı canlandıracak. Savunma oyuncuları pozisyon almak için itip kakabiliyor, fiziksel üstünlüklerini ve güçlerini kullanıp daha avantajlı pozisyon alabiliyorlar. Ya da top geldiğinde rakiplerini kötü top kontrolüne (bkz FIFA 13 ilk dokunuş) ve yanlış karar almaya itebiliyorlar.

 

FIFA 13 Taktiksel Serbest Vuruşlar

Serbest Vuruşlar. Şimdiye kadar gerçek futboldan yeterince beslenemeyen bu mevzu da FIFA 13’te geliştirilmiş. Oyunculara daha tehlikeli ve tahmin edilemez serbest vuruşlar yapmalarını sağlayacak bir araç sunulmuş.

FIFA 13 İncelemesi

Hücum eden tarafsanız:

Top başına üç oyuncuya kadar yerleştirebilme imkanı. Topa vuracakmış gibi sahte koşu yapan takım arkadaşı. Pas opsiyonlarını artıran seçenekler…

 

Savunma yapan tarafsanız:

Baraja adam ekleyip çıkarabilme. Çift vuruşlarda veya paslaşarak kullanılan herhangi bir frikikte savunmadan birisini topa doğru ok gibi fırlaması. Gerçek futbol’da ofansif takım izleyicisinin keyfini kaçıran ve sadece latin amerika’da hakemlerin topun olduğu yere – barajın bulunması gereken yere geçici sprey boya ile çizdiği çizgiler ile engellenen, barajın öne doğru gıdım gıdım ilerlemesini bile yaptırabilicekmişiz.
Son olarak öyle gözüküyor ki FIFA serisi gönlümüzdeki yerini kaptırmayacak ve en gerçekçi futbol oyunu serisi olarak, FIFA 13 ile bizleri yine şaşırtıp, mest edecek.

FIFA 13 İncelemesi

FIFA13 aynı zamanda şu özelliklere de sahip olacak:
– En tutkulu hayranlarının istekleri doğrultusunda Kariyer Modu’na büyük değişiklikler.
– Online oyunu geliştirecek çok yeni özellikler, bunlara dahil olarak çok popüler olan Kafa Kafaya Sezon moduna getirilecek yenilikler.
– EA SPORTS Football Club’a gelecek olan yenilikler ve ayrıcalıklar.
– 500’den fazla yasal olarak lisanslanmış futbol klüpleriyle gerçeklilik. (Bir senelik ara ve sadece Milli Takım ve Galatasaray ile temsil edilmemizden sonra FIFA 13, Spor Toto Süper Lig’i ile dönecek gibi gözüküyor. Ezeli rekabet ve büyük derbileri özlemiştik be FIFA, var ol.)

FIFA 13 İncelemesi
FIFA13 dünya çapında bu Sonbahar Playstation 3 ile Playstation Move desteği, Xbox360 ile Xbox360 Kinect, Playstation Vita, Wii, PC, PlayStation 2, Nintendo 3DS, PSP, iPhone, iPad, iPod touch ve diğer platformlara çıkacaktır. Oyun henüz sınıflandırılmamıştır.