SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

FIFA 20’DE NELER DEĞİŞTİ?

FIFA 20’nin çıkışına çok uzun bir zaman kalmadı. SPORTBible kaynaklı bir yazıda ise FIFA 20’nin FIFA 19 ile hangi yönlerden ayrıldığı incelendi. 27 Eylül 2020 tarihinde çıkışı gerçekleşecek olan FIFA 20’nin hangi alanlarda FIFA 19’dan farklılıklar göstereceği ise az çok belli oldu.

Daha Etkili Hazırlık Pasları

FIFA 19‘un en önemli problemlerinden birisi topun 1. bölge olarak adlandırılan defansif bölgeden 3. bölge olarak adlandırılan hücum bölgesine çok hızlı geçiyor olmasıydı. Oyuncular, FIFA 19‘da topun bulunduğu yerde gereksiz bir kalabalık olduğu yönünde geribildirimlerde bulunuyordu. EA yetkilisi Sam Rivera, bu durumun “futbol gibi görünmediği” konusunda oyuncularla hemfikir olduğunu belirtti.

FIFA 20‘de daha yavaş bir tempo ile daha fazla hazırlık paslarına şahit olacağız gibi görünüyor. Bu durum da tabi ki topa sahip olma üzerine oyun kurgusu olan oyuncuların işine yarayacak.

Defansta Yapay Zekanın Yeri Daralıyor

FIFA 20’nin en önemli değişikliklerinden birisi de yapay zekanın defans konusunda aldığı sorumluluğun kısıtlanıyor olması olacak. Birçok oyuncunun yapay zekanın defansa yaptığı yardımın oyuncular arasındaki “yetenek farkı” boşluğunu kapattığı konusunda şikayeti bulunmaktaydı. Bu durum da FIFA 20 ile çözülmeye çalışılacak.

Defans Değişiyor!

Top kapma mekanizmasında köklü bir değişikliğe gidileceği de söylenenler arasında. Geçtiğimiz yıllarda oyunun en çok değişen yönlerinden birisi olan defans mekanikleri, artık daha “zamanlama” odaklı olacak. Birçok top kapma animasyonu oyuna eklenirken, artık zamanlamayı tutturamayan oyuncular daha kolay gol yiyor olacak.

Frikik ve Penaltılar

FIFA 20 ile FIFA serisi frikik ve penaltılarda çok eskilere dönüyor. FIFA 2005’te kullanılan ve birçoğumuzun aklında yer eden “hedef belirterek” frikik atma mekaniği geri dönüyor. Artık frikiklerde topun hangi bölgesine ve kalenin neresine vuracağımızı seçerek topa vuruyoruz. Aynı mekanik penaltılarda da geçerli olacak.

VOLTA!

FIFA 20‘ye yeni eklenen oyun modu Volta ile sokak futboluna doyacağız. Özellikle arkadaşlarımızla oynarken oldukça eğleneceğimiz bir oyun modu olacak gibi görünen Volta’da bol bol top cambazlığı ve artistik hareketlerle uğraşıyor olacağız.

Alex Hunter ismiyle tanıdığımız Journey modunun sona ermesiyle birlikte, özellikle arkadaşlar arasında oynanabilecek bu modun ortaya çıkan boşluğu doldurabileceğini tahmin ediyoruz.

 

Baturhan Yondemir
1989 yılından bu yana Prince of Persia oynuyorum.