HABERLER

Football Manager 2015’in Çıkış Tarihi ve Yeni Özellikleri Duyuruldu!

fm2015

Sports Interactive, FM belgeselinin özel gösterimi sonrasında FM 2015’te yer alacak yeni özelliklerle ilgili bir video yayımlarken oyunun çıkış tarihini de duyurdu.

FM 2015, 7 Kasım’da oyuncularla buluşacak.

Aşağıda izleyebileceğiniz videoda oyunun emektar yönetmeni Miles Jacobson, her sene olduğu gibi yeni özellikleri anlatıyor. Yaklaşık yarım saat süren videoda, FM serisinin gördüğü en kapsamlı değişikliklere sahne olacak oyunun tüm yeni özellikleri anlatılırken ben de göze çarpanları sizlere bir sıralayayım dedim.

Öncelikle kullanıcı arayüzü bir kez daha gelişmiş ve eski oyunlardaki ‘sidebar’ dediğimiz kenar çubuğunu andıran ama çok daha verimli olan bir kenar çubuğu eklenmiş. Önceki oyunların aksine bu kenar çubuğunda her FM oyuncusunun sık sık ziyaret ettiği ama ziyaret etmek için birkaç menü değiştirdiği kilit ekranlara (bkz. finans) anında ulaşım sağlanıyor. Ayrıca ekranın en tepesindeki arama çubuğu bir internet taraycısının adres çubuğu gibi çalışıyor ve siz “Fe” yazdığınızda hemen “Fenerbahçe” “Ferencvaros” gibi olası sonuçları aşağı doğru listeliyor.

Belki de oyunun en belirgin ve ilgi çeken yeniliği ise teknik direktör türümüzü ve özelliklerimizi belirleyebilmemiz. Tracksuit Manager ve Tactical Manager diye iki seçenek arasında karakterimizin hangisine daha yakın olduğunu belirleyeceğimiz bir çubuk oluyor. Hareket ettirdikçe de videoda da görebileceğiniz gibi özelliklerimiz değişiyor. Tracksuit Manager kısmı teknik özellikleri etkilerken Tactical Manager kısmı oyuncuların size daha çok saygı duymaısnı ve daha iyi gelişmesini sağlayacak özellikleri etkiliyor. Tıpkı eski tip bir RPG oyun gibi bu puanlardan bazılarını azaltarak diğerlerini daha da artırabiliyorsunuz.

Bu teknik direktör tipi seçiminde gözetilen nokta, pek çok hocanın antrenmanlarda birebir çalışıyor oluşuymuş. Dolayısıyla Tracksuit Manager’a yakın bir seçim yaparsanız, takımınızın antrenman ekranında koçlar arasında siz de yer alıyorsunuz. Başlangıçta karakterinizin hangi özellik tiplerinde kaçar puan alacağını da geçmiş tecrübesi belirliyor. Gerçek hayatta olduğu gibi pek çok antrenör lisansı oyuna entegre edilmiş ve geçmiş tecrübe olarak Tracksuit Manager kısmında antrenörlük lisansınızı seçiyorsunuz, Tactical Manager kısmında ise her zamanki gibi futbolculuk tecrübenizi. Ama merak etmeyin, oyuna başladıktan sonra da antrenmanlara katılamamak gibi bazı şartlarla antrenör lisansınızı geliştirebiliyorsunuz. Oyuna çok güçlü başlamak ve doğal hissi bozmak istemiyorsanız da, seçtiğiniz takıma göre geçmiş tecrübenizi ve antrenörlük lisansınızı otomatik belirleyen bir seçenek eklenmiş.

Yetenek avı kısmında da önemli değişiklikler var. Öncelikle artık tanımadığımız oyuncuların özellikleri boş olmak yerine aralıklı olacak. Şöhretine göre daha fazla özelliğin daha belirgin olacağı bu sistemde o aralıktan, örneğin 12-16 arasıysa tam olarak kaç olduğunu anlamak için de scout’larımızı yollayacağız. Aynı zamanda yetenek izleme ağımızın genel bilgisi ve genişliği, oyuncu ararken bize yardımcı olacak. Üstelik illa uzun süre göreve yollamamız da gerekmiyor. Güzel bir arayüzle takımda hangi oyuncuya yedek veya alternatif aradığınıza kadar pek çok belirleyici seçenekle scout’larınıza talimat verdiğinizde ilk etapta bilinen futbolculardan size bir liste sunabiliyorlar. İzlemekte olduğu turnuva bittiğinde ya da sonlara yaklaştığında “Artık verimli olamam beni geri çağır patron” diyen scout’lardan “Şu turnuva başlıyor hocam, oradan genç yıldızlar çıkabilir bir bakayım mı?” diyenine kadar, scout’larla etkileşim de artık çok kuvvetli.

Benim bahsedeceğim son kısımlar finans yenilikleri ve iş görüşmeleri. FIFA’nın artık çok ciddiye aldığı Finansal Fair Play kuralları oyuna en sonunda gerçekten entegre edilmiş. Sezon başında ne tip finansal yükümlülükleriniz olduğu size bildiriliyor ve kulübü korumak adına alınabilecek önlemler de yönetim tarafından önerilebiliyor. Bu da oyuna bir dinamizm getirdiği gibi gerçekçilik de ekliyor. Bu meselenin, yepyeni ve derin iş görüşmelerinde de karşımıza çıkabileceğini düşünüyorum. İş görüşmelerinde “Sizin pek tecrübeniz yok, neden sizi kulübün başına geitrelim?” veya “Premier Lig, PTT 1. Lig’e benzemez hocam, emin misin bu işin altından kalkabileceğine?” gibi ecel terleri döktüren sorular sorulabiliyor. Oyunun gerçekçi ve derin atmosferini pekiştiren bu görüşmelerin oldukça heyecanlı geçeceğinden şüphem yok.

Ben bu başlıkları özetlemek istedim, ancak aşağıdaki videoda oyuncu rolleri, oyuncularla etkileşim vb. önemli konular da dahil olmak üzere tüm yenilikleri ve değişiklikleri görebilirsiniz. FM 2015, 7 Kasım’da piyasada olacak. İyi oyunlar.

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.