SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Football Manager 2016’nın Çıkış Tarihi ve Yenilikleri Belli Oldu

Rakipsiz serinin yeni oyunu 13 Kasım 2016 tarihinde raflardaki yerini alacak.

2016 Kasım ayı zaten oyunculuk tarihinin en yoğun aylarından biriyken FM 16’nın da o ay çıkacağı açıklandı. Bu sefer bir ticari farklılık da var. Daha önce Football Manager oyunlarında Football Manager Classic adlı bir oyun modu vardı. Bu mod yoğun simülasyonda her detaya bakmak istemeyenlere biraz daha rahat, daha hızlı ama yine de gerçekçi ve derin bir simülasyon vadediyordu. Son olarak geçen sene yeni nesil tabletler ve telefonlar için Football Manager Handheld’in yanısıra tek başına çıkmıştı. Bu sene bu modun ismi Football Manager Touch oluyor. PC/Mac ve Linux için kendi başına indirimli satılacak bu oyun, tabletlerle de cross-save özelliğine sahip olacak. Yani tabletteki oyununuza bilgisayarda devam edebileceksiniz. Tam Football Manager deneyimi isteyenler ise normal oyunu tam fiyatına satın alacak. Tam simülasyon modu, tabletlerdeki FM Touch ile uyumlu değil. Bununla beraber daha basit bir oyun isteyenler veya telefonu/tableti kaldırmayanlar için Football Manager Mobile (eski Handheld) çıkacak.

Oyundaki yeniliklere gelirsek, en önemli özellik yıllar sonra nihayet duran top organizasyonları iyileştirmesi. Sonunda bizi tek duran top organizasyonuna mahkum etmeyen oyun en az iki (sayısı henüz belli değil) duran top taktiği yapmamıza izin veriyor. Bir diğer önemli yenilik de Prozone entegrasyonu. Prozone, gerçek hayattaki teknik direktörlerin kullandığı bir istatistik yazılımı. Bu yazılım sayesinde maçlarda oyuncuların ve takımın istatistikleri çok daha iyi detaylandırılıyor. FM’nin zayıf karnı olan istatistikler de bu şekilde geliştirilmiş. Prozone ile anlaşan Sports Interactive, oyuna Prozone yazılımını entegre etmiş ve maçlarla ilgili göreceğimiz istatistik verileri gelişmiş.

Bunların yanında ana oyunla alakası olmayan önemli değişiklikler de var. Bunlardan ilki kendi takımını yaratma sistemi. Editörle uğraştırmak yerine oyun içine bu sistem eklenmiş ve mevcut bir takımı seçip kendi istediğiniz gibi değiştirerek takımınızı yaratabiliyorsunuz. Ancak bununla ilgili ekran görüntüsünde “choose dream squad” yani “rüya kadronu seç” yazısı mevcuttu. Bu da bana bu kolaylığın sadece Football Manager Touch modu için olabileceğini düşündürdü. Bir de Fantasy Draft Competition sistemi var. Sadece online çoklu oyunculu olarak oynanabilen bu mod, 32 takıma kadar çıkabilen özel bir turnuva içeriyor. Herkes kendi takımını kuruyor ve aynı bütçeye sahip oluyor. Bu bütçe ile tıpkı NBA draft’i gibi ya da internet sitelerinin fantezi futbol uygulamaları gibi her takım bütçesine göre rüya kadrosunu kurup maçlara bu kadroyla çıkıyor. Özellikle Twitch yayınları düşünülerek tasarlanan bu mod hemen beğeni toplamayı başardı.

Transfer görüşmelerine, oyuncu ve yönetim etkileşimlerine geliştirmeler getirilmiş, maç motoruna 2000’in üzerinde yeni animasyon eklenmiş ve yapay zeka geliştirilmiş. Sakatlıklara da el atan ekip, çok daha detaylı açıklamalar ve gerçekçi sürelerle oyunun bu yönüne en sonunda el atmış. Bütün bunlara ek olarak bir tatlı detay var, bu da kendi menajer karakterimizi yaratabilmemiz. Aşağıda göreceğiniz seçim ekranı ile kendi karakterimizi yaratıyoruz ve 3D maç izlerken saha kenarında karakterimizin hareketlerini görüyoruz. Zamanında 1 Nisan şakası olarak yorumlanan teknik direktörler için 3D hareket algılama kayıtlarının gerçekliği de böylece ortaya çıkmış oldu.

Oyun çıkmadan önce kalan iki aylık süre boyunca başka duyurular da geleceği söylendi. Şimdiye kadar paylaşılan ekran görüntüleri için Football Manager Facebook sayfasında paylaşılan albüme bakabilirsiniz. Yeni maç motorundan 4 kısa video için Football Manager Instagram hesabını ziyaret etmeniz yeterli. Oyunu dijital olarak ön sipariş ile satın alan oyuncular, oyun çıkmadan iki hafta önce betasını oynamaya başlayabilecekler. Kutulu alanlara da dijital alanlara da ayrıca Football Manager Documentary adlı belgesel film hediye edilecek. Steam üzerinden ön siparişi açılan oyunu 100TL’ye satın alabilirsiniz. Unutmayın, Football Manager 2016, 13 Kasım’da satışta.manager fm 16

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.