HABERLER

G2A’dan Riot’a: “Bu Ceza eSpora Zarar Verir”

Önceki gün paylaştığımız haberimizde Riot Games’in G2A’nın Profesyonel takımlara sponsor olmasını yasakladığını duyurmuştuk. G2A bugün yaptığı basın açıklamasında ise Riot’u oldukça sert eleştiriyor.

G2A’dan gelen açıklamadan satır başları şöyle:

(League of Legends geliştiricileri) agresif bir saldırı niteliğindeki bu yasak ile eSpor endüstrisini domine edip endüstriyi kontrol etme çabasında başarısız olduğu gibi, dünya çapında eSpor topluluklarına da zarar veriyor.

(Bu yasak) eSpor etkinliklerinden büyük beklentilerin olduğu tam da bu zamanlarda eSporcuların (hem izleyici hem de oyuncular kastediliyor) üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

G2A yaptığı açıklamada Riot Games ile pek çok dostane yol ile bu problemi çözmek üzere çalıştıklarını ve elo boost satan hesapları banladıklarını da belirtiyor ancak bu çabalarının Riot tarafından sürekli daha çok talep ile karşılandığını ekliyor.

Bununla birlikte basın açıklamasındaki bir diğer kısım da ilgi çekici:

Oyuncuların lehine olacak şekilde eSpor endüstrisini nasıl geliştirebiliriz yönündeki pozitif birtakım önerilerimize bir yanıt alamadık. Riot, G2A’da oyunculara yardımcı olan oyun rehberleri gibi yararlı içeriklerin bile kaldırılmasını istedi.

Ayrıca açıklamanın bir köşesine G2A’nın geçen yıldan bu yana eSpor sponsorluklarına 6 milyon dolar yatırım yaptığı da iliştirilmiş.

Riot ve G2A arasındaki bu çekişmenin bir güç savaşı olduğu aşikar. Kim haklı, kim haksız orasının kararı size ait… Bu çatışmaların sonu nereye varır, hep birlikte bekleyip göreceğiz…

G2A

G2A’nın yayınladığı basın bildirisinin tam ve orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.