SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Gabe Newell’ı Tehdit Etti, Oyunu Steam’den Kaldırıldı

Gabe Newell Minigun'ıyla...

Oyunlarda kadınların temsiliyle ilgili eleştirileri yüzünden Anita Sarkeesian’ın ölüm tehditleri alması konuşuladursun, bir başka ölüm tehdidi de Valve’ın kurucusu ve patronu Gabe Newell’a geldi.

CodeAvarice’in FPS oyunu Paranautical Activity, geliştirici Mike Maulbeck’in çoktan silmiş olduğu bir tweet’te Gabe Newell’ı öldüreceğini söylemesinin üzerine Valve tarafından Steam’den çekildi. Valve, oyunun topluluk merkezini kapatmadı, böylece oyunu önceden almış olan kullanıcılar oyunla ilgili sohbetlerine devam edebilecekler. Ayrıca oyuna yapılan güncellemelerin de Steam üzerinden oyuna sahip olan kullanıcılara erişmesi sağlanacak. Ancak oyunun Steam’e geri dönmesi beklenmiyor.

Olaylar biraz yatışınca konuyla ilgili açıklama yapan Maulbeck, hatasını kabul ediyor ancak Valve’ın da masum olduğunu düşünmüyor. Yıllarını verdiği projesi ‘Erken Erişim’den çıkıp tam sürümüyle çıkış yapmışken Valve bunu yeni bir ‘Erken Erişim’ oyunuymuş gibi göstermiş. Bunun hem satışlara hem de prestijine olumsuz etki edeceğini söyleyen Maulbeck, “İnsanlardan oyunun tam sürümüyle ilgili eleştirileri engellemek için bilerek tekrar erken erişim halinde gösterilmesini sağladığımı iddia eden tweet’ler ve e-mail’ler almaya başlamıştım bile.” diyor.

Maulbeck bu olayların ardından Valve’la direkt iletişime geçmek yerine twitter’da öfkesini kusup bir de Gabe Newell’ı ölümle tehdit ediyor. Valve da bunun üzerine bir e-mail ile müşterilerinin sosyal medyada dahil eleştiri belirtmesine hiçbir şekilde karışmayacaklarını, ama ölüm tehditlerinin sınırı aştığını söyleyip oyununu Steam’den kaldırdıklarının haberini vermiş. Maulbeck’in de pişmanlıkla kabul ettiği gibi, ölüm tehdidinin şakası olmaz.

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.