SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

ActionHABERLER

GOOGLE, STADIA’YI RESMEN DUYURDU

Uzun süredir dedikodusu dönen ve bir bulut sistemiyle çalışacak, oyunları stream ederek oynatacak konsol duyurusu dün gerçekleşen GDC etkinliğinde tanıtıldı. Uzun zamandır project stream adıyla anılan çevrimiçi oyun servisi stadia olarak isimlendirildi. Bu servis sayesinde akıllı telefonunuz, bilgisayarınız veya benzeri cihazlar ile uzak sunucu üzerinde çalışan oyunları oynayabileceksiniz. Yani elinizdeki cihazlar sadece görüntü aktarımı ve verdiğiniz komutların gönderilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu da ekran kartı, işlemci vb. pahalı donanımlara gerek kalmadan oyun oynayabilmenizi sağlayacak. Hatta bilgisayar için geliştirilen oyunları, akıllı telefonunuz ile oynayabileceksiniz. Ayrıca bu konsolun piyasadaki tüm konsollardan 2 kat daha güçlü olduğunu belirtelim. 

Konsolun rahatlıkla 1080p 60 fps kaldırdığını yapılan testlerde onaylanmış ve büyük bir sürpriz yaparak bu konsolun 4K 60FPS ve HDR desteğinin olacağını da söylemiş. Bu konsolu istediğiniz kontrolcü ile kullanabildiğinizi ancak Google kontrolcüsü varsa istediğiniz cihazdan stream servisi ile de oyun oynayabileceğiniz belirtildi. 

Stadia için özel olarak geliştirilmiş bir kontrolcü verdiğiniz komutların çok daha hızlı tepki vermesi amaçlanıyor. standart tuşlara ek olarak ekran görüntüsü alma ve google asistan’ı etkinleştirme tuşları bulunuyor. Kontrolcü üzerinde bulunan dahili mikrofon ile Google Asistan’ı kullanabiliyorsunuz. Sunumda ki en etkili şey ise Youtube‘dan bir Gameplay izlerken yandan çıkan Şimdi oyna seçeneği ile saniyeler içerisinde izlediğiniz oyunu oynamaya başlayabiliyorsunuz.