SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

GTA V Karmaşası! Oyun 2015’e Ertelendi mi?

jimmy

Milyonları peşinden sürükleyen seri Grand Theft Auto’nun son oyunu GTA V, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarına çıkış yapıp tüm rekorları alt üst etmiş ve 30 milyonu aşkın bir satış rakamına ulaşmıştı. PC oyuncuları ve yeni nesilin çıkışı ile birlikte Playstation 4 ve Xbox One sahipleri Rockstar Games’den gelecek o müjdeyi bekliyordu ki nihayet Haziran ayında gerçekleşen E3 2014 fuarında oyunun bu sonbaharda yenilenmiş grafikler ile birlikte PC, Playstation 4 ve Xbox One platformuna çıkacağı duyuruldu. Fakat o muhteşem duyurudan 3 ay geçmiş olmasına ve artık yavaş yavaş Sonbahara gelmemize rağmen Rockstar Games’den bir ses yok.

Son haftalarda oyunun çıkış tarihi hakkında onlarca dedikodu ortaya atıldı, oyunun iptal edildiğini söyleyenler dahi oldu. Henüz kesin bir durum olmasa da bu oyunu bekleyenlere en doğru tahminleri vermeye çalışacağız.

VARAN 1 – Rockstar Games’den resmi bir açıklama olmasa da oyunlarda sorun yaşayanlara yardımcı olan Rockstar Games Destek Ekibi oyunun ertelenmediğini söyledi fakat bu söylentileri bitirmeye yetmiyor. Aslında destek ekibinin söylediği açıklamayı da “Rockstar Games’den resmi açıklama geldi!” olarak algılamamak gerekiyor zira destek ekibi şu anda ellerinde olan ve duyurulan bilgiye göre kullanıcılara cevap veriyorlar.

VARAN 2 – Uzun süre önce Steam platformuna eklenen GTA V’in PC kullanıcıları arasında ön siparişe açılması sabırsızlıkla bekleniyor. Steam veritabanına baktığımızda son günlerde GTA V’in bazı kişiler tarafından oynandığını görüyoruz. Geçtiğimiz cumartesi günü saat 18:00 – 23:00 arası muhtemelen 2 tester GTA V’i Steam üzerinden test etmiş görünüyor. Steam üzerinden oyundaki kazanılan achievementları ve toplu giriş fonksiyonlarını test ettikleri tahmin ediliyor.

VARAN 3 – Avusturalya’nın en büyük perakendecilerinden biri olan Big W’nun Eylül bülteninde GTA V’in Xbox One ve Playstation 4 platformlarına çıkacağı gösteriliyordu. Fakat aradan geçen kısa zamanda Big W yeni bir bildiri yayınlarak Xbox One ve Playstation 4 sürümlerinin İlkbahar 2015’e ertelendiğini duyurdu.

VARAN 4 – Amerikan perakende firması NewEgg bir süre önce GTA V’in yeni nesil versiyonlarının çıkış tarihini 18/11/2014 olarak gösterdi. Fakat bu hafta içinde bu tarihler 31 Aralık 2014 olarak değişti ne yazık ki. 31 Aralık tarihi genellikle çıkış tarihi belli olmayan ürünlere koyuluyor.

Velhasıl, Steam platformuna ve destek ekibinin cevaplarına baktığımızda oyunun bu sonbaharda PC platformuna çıkacağına dair umutlanabiliriz. Fakat perakende firmalarının bu hafta içinde tarih değiştirmelerine bakarsak konsol versiyonunun erteleneceğini tahmin edebiliriz. Fakat PC ve konsol versiyonlarının ayrı ayrı çıkması pek muhtemel görünmüyor. GTA IV: Episodes From Libert City’nin çıkışında PC platformu hazır olmasına rağmen PS3 platformu henüz yetiştirilemediğinden dolayı 2 platformda 3 ay gecikmeli olarak çıkışını gerçekleştirmişti. Sonuç olarak GTA V’in yeni nesil konsol platformu ertelenirse mecburen PC platformu da ertelenmiş olacak. Ayrıca Rockstar Games’de erteleme artık bir klasik. Her oyunun en az 1 kere ertelendiğini düşünürsek GTA V’in yeni nesli içinde bu kötü haber gelebilir.

Anlaşılan o ki Rockstar Games’den kesin bir çıkış tarihi gelene kadar bu dedikodular bitmeyecek. Çok kısa sürede (muhtemelen bu ay içinde) bu tartışma noktalanıp kesin bir tarih verilecektir.

Bora ÇİTİM
the authorBora ÇİTİM
Rockstar Games ve Grand Theft Auto Hayranı, GTATurk & RockstarTurk Yöneticisi, Web Tasarım & Arayüz Geliştirici