SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

GTA V Yeni Nesil İlk İzlenimler

Grand Theft Auto 5 - GTA 5

Gecenin bu saatinde GTA V’in yeni nesil sürümüne kısacık bir ilk bakış yazısı yazıyorum, çünkü az önce yaklaşık 40 dakika süren kaçak bir yayın izledim.

Çok şanslıydım ki Hırvatistan’da yaşayan ve enteresan bir biçimde Sony çalışanı olduğunu iddia eden kişi PS4’ten GTA V yayını açtı, önemli forumlara düştü, 2000 kişi izledi ancak yayın kaldırılmadı. Kapatma nedeni uykusunun gelmesiydi. Ben de yayını baştan sona izledim ve sizler için aldığım notları kısaca paylaşayım dedim. Sürpriz olsun isteyenler okumayabilirler, ama meraklarına yenik düşenler, kısaca izlenimlerimi okuyabilir.

Öncelikle detay seviyesinin yüksekliği göze çarpıyor. Zaten karşılaştırmalı ekran görüntülerine de bakarsanız, örneğin Trevor’ın karavanının yanı eski nesilde oldukça boşken, yeni nesilde çöplerle dolu. Bu ufak detaylar aslında oyuna çok şey katıyor ve Rockstar’ın gerçek vizyonunun ortaya çıkmasını sağlıyor. Zira aslında Trevor çer çöp içinde yaşayan leş gibi bir adam olması gerekirken teknik imkansızlıklar bu hissin tam olarak verilmesine engel olmuştu. Tabi bunu ancak yenisini görünce fark ediyorsunuz, çünkü aslında eski nesil sürümünde de Trevor’ın ne olduğu gayet açık. Ancak yenisini görünce, “evet burası Trevor’ın evi olabilir gerçekten” hissi kaplıyor içinizi. Detaylarla birlikte hemen göze çarpan bir diğer nokta da çizim mesafesi. Hele ki şehrin biraz dışına çıkıldığında düzlükte göz alabildiğince uzaklar bile başarıyla çizilmiş oluyor. Eski nesile göre oyunun en önemli farklarından biri bu ve gerçekten kendiniz orada olsanız ve uzaklara bakıyor olsanız muhtemelen aynı detay seviyesinde görürdünüz. Özellikle uçuşları çok daha keyifli hale getirecek bir yenilik.

Yeni neslin en çarpıcı özelliği olarak gösterilebilecek olan first-person kamera sistemi ise gerçekten şahane olmuş gibi görünüyor. Ayarlardan kapatılabilecek olsa bile karakterimizin kafasının sallanması gibi detaylar çok güzel yedirilmiş. Maalesef oynayan kişi sadece pistol kullanabiliyordu ama onda bile animasyonlar çok başarılıydı. Elinde silahıyla koşarken ve zıplarken elleri, kolları ve silah o kadar gerçekçi hareket ediyordu ki Rockstar’a saygı duymamak mümkün değil. Pek çok FPS oyunda gösterilmeyen özeni gösterip gerekeni layığıyla yapmışlar. Hele bir polisle yüzünün dibine girerek konuşup dövmesi ve bir dükkan soygunu sırasında kasiyeri öldürmesi görülmeye değer sahnelerdi. Ayrıca en kalitesiz en ucuzuna kadar tüm arabaların benzersiz birer kokpiti var. Her arabanın içi farklı ve first-person modunda kullanırken farklı arabalarda farklı iç tasarımlar göz dolduruyor. Evet belki bir Forza değil, ama kesinlikle yeterli ve kaliteli.

Son olarak yeni hayvanlardan iki tane görme şansım oldu. Biri etrafta masumca dolaşan bir kediydi, diğeri ise su altında bir katil balina. Katil balina görmeyi gerçekten beklemiyordum, hele ki first-person’da şahane kol animasyonlarıyla dalarken karşısında onları görmesi güzel bir sahneydi. Ancak oyuncuya saldırmadılar. Katil yönlerini gösterecekler mi yoksa sadece süs mü olacaklar bilemiyorum. Bir de yelkenli kullandı ki onu da first-person modda gün batımına doğru sürüşü adeta bir film sahnesi gibiydi.

Kısaca GTA V yeni nesile bomba gibi geliyor. Çıkışına 5 gün kalan bu oyunu Multiplayer Live’da da yeni nesil sürümüyle muhtemelen bol bol izleyebileceksiniz. İyi oyunlar!

 

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.