0
09 Eylül 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

Civilization VI’da Norveç’e Harald Hardrada Liderlik Edecek

2K ve Firaxis Games 21 Ekim’de Windows PC için çıkacak olan Sid Meier’s Civilization VI’da Norveç’e Harald Hardrada’nın liderlik edeceğini duyurdu. Civilization serisiyle ilk kez buluşan ve Norveç’e liderlik yapacak olan isim Büyük Viking Kralı Harald Hardrada.

Norveç’in kralı olacak bu isim aslında tahta her zaman yakın değildi. Üvey kardeşi Olaf’ın başarısız olan seferine destek verdikten sonra 1030 yılında yurdundan sürülen Hardrada önce Kiev Dükalığına, sonra da Konstantinopolis’e sığınmıştı. Son derece yetenekli bir savaşçı olduğundan Vareg Muhafızları arasında yükselmiş ve bir ayaklanmayı bastırdıktan sonra da “Bulgarları Mahveden” ismini almıştı. 1042 yılında Norveç’e geri döndü ve ustalıkla yaptığı hamleler sonucunda I. Magnus ile tahtı paylaşmaya başladı. Magnus öldükten sonra Norveç’in tek hükümdarı olarak 1048 yılında Danimarka Kralı Sweyn ile savaşmaya başladı ve bu savaş barış anlaşması yaptıkları 1064 yılına kadar sürdü. Bundan sonra İngiltere tahtını ele geçirmeye çalıştı ve 1066’daki Stamford Köprüsü Muharebesinde hayatını kaybetti.

Tarihe ve sıra tabanlı strateji oyunlarına ilginiz varsa Civilization VI size göre olabilir. Serinin yeni üyesi olacak Civilization VI; 21 Ekim 2016 tarihinde Windows, Linux ve OS X platformları için beğenimize sunulacak.
Özcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...