0
06 Ekim 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

Civilization VI’da Rusya’ya Büyük Petro Liderlik Edecek

2K ve Firaxis Games; 21 Ekim’de Windows PC için çıkacak olan Sid Meier’s Civilization VI’da Rusya’ya Büyük Petro’nun liderlik edeceğini duyurdu. Geniş çaplı reformları ve modernleşme çabaları ile tanınan Büyük Petro’nun özgeçmişi başarılarla dolu.

Petro Rusya’yı ülke çapında modernleştirmiş ve ülkesinin hem ticaret hem de savaş için donanma kabiliyetlerini genişleterek Türkiye mandası altındaki Kırım Tatarlarının kontrolündeki Azak’ı alarak Karadeniz’e erişim sağlamış bir lider.  1967 yılında kimliğini gizleyerek Batı Avrupa’ya gitmiş ve uluslararası ilişkileri gözlemeye başlamış. Petro 21 yıl süren Büyük Kuzey Savaşında İsveç İmparatorluğuna karşı koalisyon devletlerine liderlik ederek 1709 yılındaki Poltava Savaşında tarihi bir zafer kazandı ama Baltık ancak 1721 yılında Rusya kontrolüne geçti.

“Tüm Rusya’nın İmparatoru” olan Büyük Petro gençlerin laik biçimde eğitimine önem verdi, ülkesinin takvim sistemini Avrupa standartlarına uyacak şekilde değiştirdi, endüstriyel üretimde yatırımlara öncelik verdi ve ülkesinin ticari ilişkilerini ciddi anlamda geliştirdi. Zekası ve sağlam iradesi sayesinde Rusya’da unutulmaz izler bıraktı. Siz de tarihi karakterlere ve sıra tabanlı stratejilere meraklıysanız Civilization VI size göre olabilir, iyi oyunlar.
Özcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...