0
23 Mart 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

DriveClub’ın Geliştiricisi Evolution Studios Kapatılıyor!

MotorStorm ve World Rally Championship serileri ve son olarak PS4'e özel olarak geliştirdikleri DriveClub ile tanınan oyun firması Evolution Studios kapatılıyor. Artan rekabetçi ortamda daha fazla yer edinemeyeceği düşünülen firma SCE Worldwide Studios tarafından kapatılacak.

SCE Worldwide Studios tarafından yapılan açıklamaya göre artık kaynakların; yüksek kalitesi, yenilikçi özelliği ve başarısıyla öne çıkan yapımlara harcanması gerekmekte. Şirketin son oyunu DriveClub PS4'ün çıkış oyunları arasında yer alacak ve oyunculara farklı bir sosyal yarış mantığı sunacaktı. Ertelemelerle beraber Ekim 2014'te beğenimize sunulan DriveClub ilk başta beklentileri karşılayamamış ve olumsuz eleştiriler almıştı. Oyunlarını güncellemelerle sürekli geliştiren firma ilk baştaki eleştirileri yumuşatsa da akıllardaki "beklenen oyun bu değildi" imajını silememişti. 1999 yılında kurulan Evolution Studios, 10 yılı aşkın süredir PlayStation bünyesinde oyunlar geliştirmekteydi. Firma bünyesindeki 55 kişinin geçen yıl işten çıkarıldığını da hatırlatalım. Bu tip kapatılma ve işten çıkarma haberleri elbette can sıkıcı. Avrupa stüdyolarında bir düzenlemeye giden SCE Worldwide Studios'un kararı böyle. Firmadan ayrılanların bir kısmı da Sony bünyesindeki diğer firmalara geçirilecek. Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından köklü oyun geliştirici Lionhead Studios kapatılmış ve bu durum yoğun eleştirilere neden olmuştu. Bakalım her geçen yıl daha da artan rekabet oyun dünyasında daha nelere sahne olacak?

drivec
Özcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...