0
17 Ocak 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

E-Spor, Okullarda Ders Olarak Okutulacak!

Günümüz oyun dünyasının büyüyen ve gelişen arenası e-Spor, eğitim sektörüne de giriş yaptı. Bundan önceki yıllarda Asya  ülkelerinde ve bazı Amerika üniversitelerinde e-Spor başarılarına dayalı öğrenciye burs tanınıyordu.

Şimdiki haberimizde ise e-Spor başlı başına bir ders olarak eğitim sisteminde yer alması üzerine. Artık bir fenomen halini alan e-Spor arenası için oyuncuların genç yaşta eğitilmeye başlamış olması gerçekten de her oyuncunun isteyeceği bir durum. Geçtiğimiz Ağustos ayında Norveç'ten Garnes Lisesi, geleneksel sporlar sınıfı için alternatif ders olarak e-Spor'u öğrencilerine sundu.

Bu oluşumdan sonra, bir çok Norveç lisesinin yanı sıra İsveç'ten de bazı liseler aynı uygulamaya gitti. Garnes Lisesi, 2016-2017 okul sezonunda başlayacak olan pilot uygulama için otuz öğrenci kabul edecek. Eğer bu eğitim sisteminde başarı sağlanırsa, diğer tüm öğrencilere de açılacak.

Derslerin içeriğine gelecek olursak, saatlerce oturup oyun oynanacağını düşünmeyin. Öğretmenler, e-Spor platformuna geliştirecekleri sporcuları, hem zihinsel hem de fiziksel olarak hazırlayacaklar. Stratejiler kurmayı, takım oyun sergileyebilmeyi, reflexlerini geliştirmeyi, uzun soluklu turnuvalara dayanıklı olmayı ve odaklanma üzerine çalışmalar yapılacak.

Ayrıca derslerin işlenmesi için, özel oyuncu koltukları, yüksek sistemlere sahip özel oyuncu bilgisayarları, oyunculara özel olan ekipmanlar gibi aksesuarlar da sınıfta hazır bulunacak.

Okul, öğrencilerin yapmış olacağı tercihlerden en çok seçilen iki oyunu sınıflarında okutacak. Bu oyunlar ise son zamanların en popüler e-Spor oyunları olan Starcraft II, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 ve League of Legends.

Bu program ile başarılı olan öğrencilerin hem ortalamalarını yükseltmelerini sağlarken, hem de Norveç'in hala yaşanması en güzel ülkeler arasında yer almasını sağlayacağı kesin.

e-spor

e-Spor
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.