0
08 Ocak 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Güle Güle Takım Kurucu, Merhaba Yeni Şampiyon Seçim Ekranı

Riot Games'in geliştirdiği League of Legends'ta ilk sezondan beridir oyuncular koridor kavgaları yaşamakta. Herkes tek bir role talip olunca, oyuncular ya mecburen istemedikleri bir role geçiş yapıyor ya da takım arkadaşlarının oyundan keyif almasını engelleyecek kötü davranışlarda bulunuyordu. Bu da bir çok stratejinin kurulmasının önüne geçiyordu.

Buna çözüm arayan Riot Games ilk olarak 2013 yılında Takım Kurucu'yu oyunculara tanıttı. Public Beta sunucusunda denenen sistem, daha sonra oyuna getirilmiş ve ayrı bir mod olarak oyuncuların denemesine sunmuştu. Uzun vadede yapılan geri dönüşlerle birlikte tüm oyun modlarına getirmek istenen Takım Kurucu sistemi pek istenilen seviyeye ulaşamadı.

Takım Kurucu modunda oyuncular oyun aramadan önce oynayacağı karakteri ve rolü seçip nasıl bir oyun tarzı sergileyeceğine karar verdikten sonra oyun aramaya başlıyordu. Lakin bu durum oyun öncesi kurulacak olan bir çok stratejiyi engelliyordu. Wombo Combo dediğimiz şampiyonların birbirleriyle uyum sağlamaları ve sinerji kurmaları, diğer takımı üyelerinin hangi şampiyonları seçeceğini bilinmediği için çok ender bir şekilde denk geliyor olması sebebiyle Takım Kurucu sistemi uygun bulunmadı.

Riot, bu sezon öncesi yeni bir seçim ekranı duyurdu. Oyuncular bu sefer seçimlerini oyun aramadan önce değil sonra yapacak. Amaç seç adını alan bu sistem oyuncular oyuna bağlanmayı kabul ettikten sonra yeni bir şampiyon seçim ekranı ile karşılaşacak. Bu ekranda oyuncular ilk olarak oynamayı planladıkları şampiyonları ve oyun tarzlarını belli edip diğer takım arkadaşlarının da görmesini sağlayacak.

Oyuncular oyun aramadan önce iki rol belirleyecek. Bunlardan ilki düşündükleri ana rol, ikincisi de alternatif olarak seçilen rol. Ya da tek bir seçenek ile "Neresi boşsa oraya geçerim"  seçimini de yapabilmeleri mümkün. Bu seçimler yapıldıktan sonra oyun arayan oyuncular, oyun bulununca toplanacakları lobide ilk olarak oynamayı planladıkları şampiyonları seçerek takım arkadaşlarını bilgilendirecek. Tabi ki bu seçimler rakip takım tarafından görülmeyecek. Bu süre zarfında stratejilerinizi belirleyebilir ve yanlış yasaklamaların önüne geçebilirsiniz.

Yasaklamalarda da değişikliğe gidildi. Bu sistemde yapılacak olan yasaklamalar, sadece tek bir oyuncuya yüklenmeyecek ve takıma dağıtılacak. Yasaklamaları son üç sıraya yer alan oyuncular yapacak. Ancak rol seçim hakkı da ilk iki sırada yer alan oyunculara tanınacak. Böylece ilk iki oyuncu takım için önemli olan şampiyonları hemen seçebilecek. Son üç oyuncu da bu seçimlere zarar verebilecek yasaklamaları gerçekleştirebilecek. Tabi yasaklamaların hepsi gerçek seçimlerden önce gerçekleşecek.

Riot Games bu sistemi 13 Ocak'ta ilk olarak Kuzey Amerika ve Türkiye sunucusunda deneyecek. Olumlu geri bildirimler sonrasında diğer bölgelerde de deneyecek olan Riot, istediğine ulaştığı zaman dereceli sıralara da bu sistemi geçirmeyi amaçlıyor. Yeni şampiyon seçim ekranın tüm detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Riot'un yeni şampiyon seçim ekranı 13 Ocak'ta NA ve TR sunucularında aktif olacak.

Riot'un yeni şampiyon seçim ekranı 13 Ocak'ta NA ve TR sunucularında aktif olacak.
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.