0
19 Mayıs 2016 tarihinde Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir tarafından yazılmıştır.
 
 

Riot Games’ten AFK Kalanlara Yeni Bir Çözüm!

Bildiğiniz gibi internet üzerinden oynanan oyunların genelinde yaşanan sıkıntılardan birisi de oyuna bağlanamama sorunudur. Özellikle takım oyunu gerektiren oyunlarda, kendi takımınızın rakip takıma nazaran daha az oyuncuya sahip olması büyük bir dezavantajdır.

Bu konuda çalışmalarını sürdüren Riot Games, ilk olarak AFK (Klavye başında olmayan) oyunculara belirli süre ceza vererek oyundan uzaklaştırıyordu. Ancak bu yöntem pek verimli olmuyordu. Çünkü alınan cezaların çok caydırıcı bir özelliği yoktu.

Riot Games bu nedenle yeni bir sistem üzerinde duruyor. Yeni sistemin adı Yeniden Kurma. Herkesin eşit şartlarda mücadele etmesi gerektiği fikrini önemseyen Riot Games, bu sistem ile birlikte eksik oyuncuyla mücadele eden takımları koruma altına alıyor ve rakibin bu avantajı kullanmasına engel oluyor. Peki nedir bu Yeniden Kurma?

Yapılan açıklamaya göre, oyunun ilk üç dakikası sona erdiğinde takımların herhangi birinde bir oyuncunun bağlantısı kopmuşsa ya da bir oyuncu doksan saniyeden fazla AFK kalma statüsüne girmişse, eksik olan takım oyuncularına mesaj yoluyla yeniden oyun kurma istekleri sorulacak.

Bu sorudan sonra bir dakika cevap süresine sahip oyuncular sohbet kısmından /iptal komutu yazarak oylamaya katılabilecekler. Eğer dört oyuncudan ikisi, bu komutu yazarsa, oynanan oyun iptal edilip, yeni oyun kurulması sağlanacak.

İptal sayısı yeterli olan oyunlarda oyun sonu ekranına geçilecek ve oyun oynanmamış olarak kabul edilecek. Böylelikle oyuncuların istatistiklerinde hiç bir değişiklik yaşanmayacak. Zafer, bozgun, LP, IP, deneyim puanı gibi puanlarda değişiklik yaşanmayacak. Ancak oyun iptal edilirse, buna neden olan AFK kalan ya da oyunda bağlanmayan oyuncular, oyunu kaybetmiş sayılacaklar ve dereceli oyunda olduysa LP kaybına uğrayacaklar.

Dereceli için not: Rekabet bütünlüğünü korumak adına; Elmas V ve üzerinde yer alan oyuncular, bağlantısı kopan oyuncu önceden hazırladıkları grupta yer alıyorsa bozgun almış sayılacak. Bu düzenlemenin daha düşük liglere de genişletilmesinin gerekip gerekmediği yapılacak testler sonrasında karar verilecek.

Konuyla ilgili olarak detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

League of Legends

League of Legends
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir

 
Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.