0
19 Nisan 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

Sistem Özellikleri Sızan Yeni PlayStation’ın Kod Adı Neo Olabilir!

Geçtiğimiz haftalarda Sony'nin son konsolu PlayStation 4'ün donanımsal olarak güçlendirilmiş yeni bir versiyonu olacağı söylenen PlayStation 4.5 ya da PlayStation 4K söylentilerini sizlerle paylaşmıştık. Yeni gelen söylentilere bakılırsa bu yeni PlayStation konsolunun şu anki kod adı Neo.

Donanımsal olarak güçlendirilen bu yeni konsolun sistem özellikleri bir tablo şeklinde paylaşılarak PS4 ile karşılaştırılması yapılmış. Giant Bomb'un haberine göre PlayStation 4.5 ya da 4K'da (kod adı Neo) Base ve Neo olmak üzere 2 ayrı mod bulunacak.  Açıklamalara göre Base modu PS4 gibi çalışarak PS4'e çıkan şu anki oyunları aynı görsellikle çalıştıracak. Daha güçlü bir mod olarak gelen Neo'da ise oyunlar daha fazla FPS oranında ve upscale edilmiş 4K 'da çalışacak. Yani daha iyi görsellik ve daha hızlı oyunlar Neo modunda bizi bekliyor olacak.  Aşağıdaki tablodan görebileceğiniz gibi PS4'ün 8 çekirdekli Jaguar işlemcisinin hızı 1.6 GHz'den 2.1 GHz'e yükseltilecek. Ayrıca ekran kartında AMD'nin yeni sınıf GCN mimarisi kullanılacakken 18 işlem ünitesine sahip olan GPU, yeni konsolda 36 işlem ünitesine sahip olacak. 800 Mhz'lik işlem hızı ise 911 Mhz olacak. Ram kısmına baktığımızda ise yine 8GB GDDR 5 kullanan sistem, saniyede 176 GB veri yerine saniyede 218 GB veri işleyebilecek. Bu noktada şunu ayrıca belirtmekte fayda var. Neo modunda oyunlar doğal 4K çözünürlükte değil, yükseltilmiş 4K çözünürlükte çalışacak.

Haberde yer alan diğer bir önemli konu ise Neo moduna özel oyunların çıkmayacağı. Sony'nin bu konuda oyuncuları birbirinden ayırmak istemediği vurgulanıyor. Yeni PlayStation 4.5 ya da 4K yine aynı online altyapıyı kullanacak ve PlayStation mağazası değişmeyecek. Ayrıca eskiden 4 oyuncuya kadar olan Co-op desteği yeni konsolda 8 oyuncuya kadar çıkabilecek. Evet yenilenmiş olarak geleceği söylenen, kod adı Neo olacak PlayStation 4.5'un sistem özelliklerinin bu şekilde olacağı söyleniyor. Bakalım Sony'den yakın zamanda bununla ilgili resmi bir açıklama gelecek mi?

ps4kneoÖzcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...