SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

İlk SteamVR Oyunu Belli Oldu

SteamVR için geleceği açıklanan ilk oyun, Job Simulator oldu.

Dün, Valve’dan önce davranan HTC, Valve ortaklığıyla SteamVR teknolojisini kullanan sanal gerçeklik başlığı HTC Re Vive’ı tanıtmıştı. Bunun üzerine SteamVR teknolojisini kullanacak olan ilk oyun da ortaya çıktı. Shoot Many Robots ve Aaaaa! For the Awesome! gibi başarılı oyunların geliştiricisi Owlchemy labs, bu sisteme oyun yaptığını açıklayan ilk oyun firması oldu. Oyun, 4 Mart’tan itibaren Valve’ın GDC köşesinde oynanabilir olacak. Yazdıkları bir blog postunda oyunu oldukça tarz bir şekilde tanıtıyorlar:

Sene 2050. Robotlar pişirme, temizleme, hizmet etme ve organize etme gibi bütün temel topluluk ihtiyaçlarını gideriyor. İnsanların meslekleri artık geçmişte kalan bir anı; mavi yakalı işler çoktan geçmişte kaldı. Mükemmel otomasyonlu toplumumuzda yaşayan insanlar, işe yaramaz ilkel atalarını ve onların tarihlerini unutmamalı. Bu yüzden Job Bot(Meslek Robotu) doğdu. Job Bot, insanlara “meslek icra etmenin” ne demek olduğunu öğretmek için Job Simulator’ı geliştirdi. İnsanlık tarihinin koruyucusu Job Bot sen çok yaşa!

Bu sözlerle aktarılan oyunun çok kısacık (7 saniye) videosunda aşçılık mesleğini görüyoruz. İlginç bir fikir olmakla beraber sanal gerçeklik başlıklarıyla uyumlu olabilecek olan bu oyunun duyurusunda önemli bir nokta var. Belirgin olarak HTC Re Vive’dan bahsedilmiyor. Zaten HTC Re Vive, tüm beden hareketlerinizi algılamak için SteamVR “base tracker”larını kullanıyor. Yani aslında Valve’ın alete katkısı, hareket algılamayı sağlayan aparat seviyesinde. Bu da SteamVR teknolojisini kullanan başka cihazların da Valve’ın kendi sunumunda duyurulabileceği ihtimalini artırıyor. Daha sonra Oculus Rift’e de gelecek oyunun yapımcısı Owlchemy, Oculus Rift’e yaptığı oyunlarla büyük takdir toplayan bir geliştirici. Sanal gerçeklik cihazlarının gerçekten evlerimize girmesinin yaklaştığı şu günlerde böyle haberler okumak insanı heyecanlandırıyor. Peki sizin hayalinizdeki sanal gerçeklik oyunu ne?

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.