MAKALELER

İnceleme: Kona

kona inceleme

Son zamanlarda, bazı bağımsız oyun yapımcıları, oyun severlere sadece bir oyundan ziyade, oyun ile harmanlanmış hikaye deneyimi yaşatmayı kendilerine vizyon edinmeye başladı. Bu yolda Parabole firması da Kona isimli oyunu ile oyunculara bu deneyimi yaşama fırsatı veriyor. Bir kickstarter projesi olan Kona, oldukça keyifli bir deneyim sunuyor.

Oyun macera, dedektiflik, hayatta kalma ve hafif dozda gerilim öğeleri içeriyor. Atmosfer olarak da oldukça başarılı. Oyunun hikâyesine de değinecek olursak, Carl isminde bir dedektifi canlandırıyoruz. Her şey, bizi yaşanan barbarlıklar ile ilgilenmemiz için çağıran, Hamilton isimli bir iş adamı ile buluşmaya gitmemiz ile başlıyor. Hikaye 1970 de Kanada’nın uzak bir noktasında geçiyor. Hamilton ile görüşeceğimiz noktaya vardığımızda bir sürpriz ile karşılaşıyoruz, ardından birbirini izleyen ilginç olaylar başlıyor. Kasabada kimsenin olmaması, yer altından çıkan esrarengiz buzul kristaller, donmuş insanlar ve bulduğumuz ilginç notlar…

kona inceleme
Kona

Oyunda loot, craft, silah kullanma gibi mekanikler mevcut. Ancak oyun tamamen bunların üzerine kurulu değil. Oyunda yine bulmaca öğeleri de karşımıza çıkmakta ve bu bulmacaları çözerek hikâye ilerlemekte. Oyun aslında oyunculara Fire Watch ve Long Dark oyunlarından tanıdık gelecektir.

Kona’da hikâyeyi, üçüncü bir kişi tarafından yani bir anlatıcının dilinden duyuyoruz. Ana karakterimiz pek konuşmuyor bir anlatıcının dilinden sanki bir hikayeyi oynuyormuş şeklinde verilen hissiyat oldukça başarılı. Oyunun geçtiği dünyanın tasarımları da oldukça başarılı. Long Dark oyunundan alışık olunan, Kanada’nın karla kaplı bol yeşillikli ve kurtların olduğu bir dünya içerisinde hikâyemiz akıyor. Kona oynanış süresi olarak ortalama 4 saatlik bir süre vaat ediyor bize. FPS bakış açısı ile oynadığımız oyunda zaman zaman araç kullanımı da mevcut.