HABERLER

İyi, Kötü, Çirkin… Steam’in Mod Satışının Olası Etkileri

Steam Haftalık İndirimleri

Steam, dün itibariyle mod yapımcılarına yaptıkları modları ücretli olarak satma fırsatı vereceğini duyurdu. Bu durum, tüm dünyada oyuncular tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Oyuncuların tepkileri genellikle negatif yönde, ancak bir takım avantajların da olduğuna dair cılız sesler de bulunuyor.

Ben de aşağıda elimden geldiğince bu yeni sistemin iyi, kötü ve çirkin yanlarını sıralayacağım.

İyi

Konuya olumlu yanlardan girmekte yarar var, çünkü olumsuz yanlar yeteri kadar dile getiriliyor. Konuya farklı bakış açılarıyla yaklaşmakta yarar var.

 • İyi bir mod yapmak, tahmin ettiğinizden çok daha zor bir iş ve çok fazla emek istiyor. Mod yapımcıları bugüne kadar hep ücret talebinde bulunmadan günlerini ve hatta aylarını bu işe ayırıyorlardı. Ancak tahmin edersiniz ki bu insanların ödemesi gereken kiraları, faturaları var. Bu sistemin en büyük artısı, başarılı modçulara finansal destek sağlaması.
 • İşin içine para girince, herkes bundan yarar sağlamak isteyecektir ve hayatını devam ettirecek parayı kazanabilmek daha da yetenekli mod yapımcılarını mod yapmaya teşvik edecektir.
 • Daha çok ve daha yetenekli mod yapımcılarının gelmesi de demek oluyor ki oyunculara oynanacak daha fazla mod ve oyun süresi olarak geri dönecek…
 • Eğer oyunlarınızı modlayan insanlardansanız muhakkak başınıza bir kez gelmiştir… Bazen mod yapımcıları ailevi ve maddi durumlardan dolayı geliştirdikleri modları yarıda bırakırlar ve hayranlarını epeyce üzerler. Bu sistem, yarıda kalan mod sayısını azaltacaktır.
 • Bir kez daha altını çizeyim, mod yapmak başlı başına ciddiye alınması gereken bir İŞ ve eğer ortada bir İŞ varsa, ücretin de olması gayet kabul edilebilir ve hatta olması gerekendir.
 • Mod satın alan oyuncunun modu deneme fırsatı olacak… Eğer satın aldığınız modu beğenmezseniz 24 saat içinde para iadesi alabileceksiniz.
 • Mod fiyatlarını Steam değil, mod yapımcıları belirleyecek. Bu da zaman içinde modların makul fiyatlardan satılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca “İstediğin kadar öde” gibi bir sistem ile 2,5tl gibi minimum bir rakam ödeyerek satın alma opsiyonu da sunuluyor.

Kötü

Gelelim işin kötü yanlarına… En çok duyduğum ve beni de endişelendiren problemler şöyle:

 • Parayla mod satılabilmesi, bu durumu suistimal etmek isteyen kişileri de harekete geçirecektir. Hiçbir işe yaramayan, bozuk, kötü modları satmaya çalışan insanları görmek mümkün olacak ve Steam Workshop çöpe dönüşebilecek.
 • Bildiğiniz üzere modlar bazen oyunların versiyonlarıyla uyuşmayabilir. Mod yüklediğiniz bir oyuna güncelleme geldiğinde, modun çalışmama problemi ortaya çıkabilir. Bu durumun nasıl aşılacağı belli değil. Steam diyor ki: “Problemi mod yapımcısına iletin ve nazikçe düzeltmesini isteyin.”. Bunun bir çözüm olmadığını anlamak zor değil…
 • Keyifle oynadığınız bir mod az evvel bahsettiğim gibi bir uyumsuzluk durumunda çalışmamaya başlarsa, 24 saat kuralı geçtiği için paranızı iade alamayacaksınız gibi gözüküyor. Peki mod yapımcıları desteği kestiği için oyuncular niçin mağdur oluyor?
 • Reddit’te dile getirilen mevzulardan bir tanesi de “Early Access Modlar”… Söylemesi bile kabus gibi değil mi? 🙂
 • Ücretli satılan modları, satın almadan “Rate” edemiyorsunuz. Yani yıldız veremiyorsunuz. Bu da ilk etapta mantıklı gibi görünse de suistimal edilerek oyuncuların kandırılmasına yol açabilir.

Çirkin

Bir de konunun çirkin yanları var tabi… Onları da şöyle sıralayabilirim:

 • Steam, yapılan mod satışlarından %75 gibi -çok afedersiniz- hayvani bir pay alıyor… Bu da doğal olarak Steam’i aç gözlü ve para hırsına kapılmış gibi gösteriyor. Açıkçası durumun gerçekten böyle olduğuna inanmasam da %75’lik bir kesinti yenilir yutulur cinsten değil.
 • Mod yaparken işin içine bir de telif hakkı gibi fikri haklar da giriyor. Ya birisi sizin yazdığınız modu çalıp kendi modu içine koyarsa? Ya da bu zamana kadar para kazanılmadığı için göz yumulan “Star Wars, Lord of the Rings, Game of Thrones” gibi oyun modları yaparak para kazanılmaya çalışılırsa?

Hâlâ hararetli olarak tartışılan bu mevzunun daha da tartışılacağından eminim. Umarım yukarıda altını çizmeye çalıştığım noktalar ile kafanızdaki soruları yanıtlamayı becerebilmişimdir. Unuttuğum ya da atladığım noktalar varsa yorumlara yazmayı unutmayın.

Steam Haftalık İndirimleri

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.