SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

ActionAdventureHABERLERMAKALELER

MACROTIS İnceleme

 Macrotis için keseli bir tavşanın hüzünlü mücadelesi desek sanırım yanlış olmaz. Macrotis, Proud Dinosaurs isimli yerli oyun yapım şirketi tarafından yapılan bir platform puzzle oyunu.Oyun basit temellere dayanan ortalama bir zorluğa sahip.Ve görsel olarak bir platform puzzle oyunundan beklentilerinizi tam olarak karşılayacak düzeyde.

Macrotis isimli bu oyunda Bilby, yani bir keseli tavşanı kontrolünüz altına alıp maceraya başlıyorsunuz. Renkli bir görsel palete sahip olan Macrotis, oyunun ilerleyen safhalarında sizi daha gri daha boğuk atmosferlere taşıyor. Geçmiş olduğunuz bu atmosferlerde sizi bekleyen puzzle ögelerinin de daha ağır ve daha zorlayıcı bir hal aldığını da anlayabiliyorsunuz.

 Macrotis, renkli bir grafik paletine sahip olmasına rağmen hikaye olarak çok da renkli değil. Ana karakterimiz Bilby, üçüncü çocuğunun doğumunu gerçekleştirirken kuvvetli bir yağmur baş gösteriyor. Yağmurun hızı gittikçe artıyor ve bu durum karşısında bölgedeki tüm hayvanlar bölgeyi terk ediyor. Bilby, yeni doğan çocuğunu geride bırakmak istemiyor. Ancak yeni doğan çocuğu bu yolculuğa hazır olmadığı için, bölgede kalıp bu durumla mücadele etmeye karar veriyorlar. Evlerini yağan yağmura karşı korumaya çalışan bu aile, devam eden yağış sebebi ile sele maruz kalıyor. Ailecek sele kapılıp sürükleniyorlar. Bu sırada anne bir delikten düşüp yer altına sürükleniyor. Çocuklarından ayrı kalan Bilby çocuklarını aramaya koyuluyor. Oyunumuz da tam bu noktada başlıyor. Sele kapılıp kaybettiğimiz çocuklarımızı bulma mücadelesi içerisinde oyunda ilerliyoruz.

Macrotis, bir platform puzzle oyununa göre yeterli sayıda oynanış mekaniğine sahip. Oyun size önce oynanış mekaniklerini öğretiyor. Daha sonra da bu mekanikleri tam anlamıyla kullanabilmeniz için size iyi bir şekilde sindirtiyor bu mekanikleri. Platform ögeleri açıkçası çok zor değil. Puzzle çözme konusunda da başarılı iseniz oyun gayet akıcı bir şekilde devam ediyor. Zorlandığınız birkaç puzzle ve platform ögesi karşınıza çıkacaktır ancak bunları ikinci yada üçüncü denemenizde geçebilecek hale geliyorsunuz. Bölümler çok uzun değil oyunun oynanış süresi de 4 ila 6 saat arası demek yanlış olmaz.

 Oyunun platform ve puzzle ögelerinin zor olmadığından her ne kadar bahsetmiş olsam da oyun, gittikçe oyuncu için zor bir hal alabiliyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde komplike ve zaman alan puzzle ögeleri ve zorlayıcı parkur ögeleri ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaşmış olduğunuz bu zorlayıcı ögelerin sayısı maalesef ki çok fazla değil. Fakat oyun aksın, bana hikâye versin diyorsanız, yani bir mücadele değil serüven ve hikaye arıyorsanız, bu gözünüze batacak bir öge değil.

 Oyunda ölmeniz durumunda hızlı bir şekilde oyuna tekrar başlıyorsunuz. Bu durum, sizi oyundan soğutmayan bir hal almayı sağlıyor. Ses efektleri, başarılı bulmasam da ortalama diyebileceğim bir seviyede. Ses efekti olarak daha fazla, daha güçlü ögeleri barındırmasını insan aramıyor değil. Checkpoint sistemi oyuncuya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Checkpoint mesafelerinin arası uzun değil. Hikâye anlatımı ise ne yazık ki zayıf. Oyun size hikayeyi altyazı olarak herhangi bir ara sahne olmadan yada bir anlatıcı olmadan veriyor. Bu durum hikâyenin ve duygunun size tam olarak geçmemesine sebep olabiliyor. Ancak oyunun yapımcıları hikâye anlatımında değişikliğe gideceklerini ve bu durumun farkında olduklarını belirtiyor. Oyunun müziği ise genel olarak doğru bir tonda.Müzik size yalnızlığınızı ve çaresizliğinizi hissettiriyor.

 Bu tarz yerli yapımların sektörde daha çok yer alması hepimizin temennisi. Ülke olarak henüz oyun yapım sektöründe çok genç sayılırız. Macrotis gibi henüz ufak sayılabilecek ama başarılı olan oyunları görmek, oyun yapımına meraklı olan, istekli olan gençler ve stüdyolar için feyz alınabilecek bir durum. Son olarak oyunun henüz beta aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var. İlerleyen zamanlarda yapımcı firma Proud Dinosaurs oyunda iyileştirmelere elbette gidecektir ve mevcut oyunu daha iyi hale getirmek için elinden geleni yapacaktır. Eğer oyun ile ilgili yeni gelişmeleri takip etmek isterseniz https://store.steampowered.com/app/823840?snr=2_9_100000__apphubheader adresinden oyunu takip edebilirsiniz.