HABERLER

METRO EXODUS’UN YENİ DURAĞI EPIC GAMES STORE OLACAK

4A Games‘in geliştirdiği 2019‘un en çok beklenen oyunları arasında yer alan Metro Exodus‘un çıkış tarihi, ilk olarak  22 Şubat 2019 olarak belirtilmişti. Ardından, yapımcı firmadan sevindirici haber bir haber gelmiş ve oyununun çıkış tarihi olarak 15 Şubat 2019 belirlenmişti.  Rusya’nın tekinsiz metrolarında, ve karlı ürkütücü arazilerinde hayatta kalmaya çalışacağımız Metro Exodus, çıkışına bu kadar az bir süre kalmışken gündemimize bomba gibi düştü. Metro Exodus’un dağtımını üstlenen  Deep Silver firması tarafından Epic Games ile yapmış olduğu anlaşma sonucu oyunun Steam versiyonu platformdan kaldırıldı.  Eğer oyunu Steam’den ön sipariş ettiyseniz, güncellemelere ve gelecek indirilebilir içeriklere Steam üzerinden erişebileceksiniz. Ancak bundan sonraki tüm satın alımlar sadece Epic Games mağazası üzerinden yapılacak. Oyunun Steam‘den kaldırılması üzerine bir açıklama yapan Valve ; 

“Bugün ilerleyen saatlerde, yayıncının oyunu başka bir PC mağazasına özel yapma kararı nedeniyle Metro Exodus’un Steam’deki satışlarına son verilecek. Yayıncı ve geliştirici bize, oyunun Steam’deki satışlarının Steam’de gerçekleştirilmiş olarak kalacağının ve Steam sahiplerinin oyuna, güncellemelere ve gelecek indirilebilir içeriklere Steam üzerinden erişebileceklerinin garantisini verdi. Oyunun kaldırılma kararının Steam müşterileri için haksızlık olduğunu düşünüyoruz, özellikle uzun bir ön sipariş döneminden sonra. Oyunun 15 Şubat tarihinde satışa sunulmasını bekleyen Steam müşterilerinden özür dileriz ancak biz de bu karar hakkında kısa bir süre önce bilgilendirildik ve herkese bildirmek için sınırlı bir süre verildi.” sözleriyle, şaşkınlıklarını dile getirdi. Bu açıklamanın yanı sıra oyunun Steam’e ne zaman geri döneceği de netlik kazandı. Valve, Metro Exodus’un 14 Şubat 2020′de Steam‘de tekrar yayınlanacağını açıkladı.

Eren Babayeğit
the authorEren Babayeğit
Silent Hill'e habersizce düşmüş, God of War'da kin kusmuş, The Last of Us ile bütünleşmiş biri. Kitap okur, duymadığı müzikte dans eder. Yaramaz bir çocuk olursanız, belki bir gün siz de kendisini görebilirsiniz.