SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Microsoft, YouTube ve Twitch Yayıncılarını Sevindirdi

Microsoft, YouTube ve Twitch yayıncılarına destek verdiğini resmi olarak açıkladı.

Şirketin yeni yayımladığı Oyun İçeriği Kullanım Kuralları‘na uyduğunuz sürece, YouTube’a video yükleyebilir, Twitch’ten canlı yayın yapabilir ve reklam gelirinizin tamamına sahip olabilirsiniz. Önceden videoların kaldırılması veya paranızın kesilmesi gibi bir durum da söz konusu değildi, ancak Microsoft izni resmiyete dökmüş oldu, tabi bazı kurallarla birlikte.

16 tane kural olsa da bunların çoğu genel sağduyuyla gelen kurallar. Ancak bazı özel kurallar YouTube ve Twitch kullanıcılarının ilgisini çekebilir, bu yüzden onlardan bazılarını sizler için belirtmek istedik:

  • Hazırladığınız içerik için para talep edemezsiniz. Paralı abonelere özel yayınlar, videolar gibi şeylerin önü tamamen kapanırken, bazı YouTube yayıncılarının ücretli mobil uygulamalarda videolarının yayınlamalarına da engel gelmiş oluyor.
  • YouTube ve Twitch gibi sitelerle anlaşıp onların kuralları çerçevesinde reklam gelirinizi kazanabilirsiniz.
  • İsteğe bağlı bağış tuşlarının bulunduğu sayfalarda videonuzun bulunmasında bir sakınca yok.
  • Microsoft, videolarında oyunlarının adını kullanmanızı istemiyor. Örnek olarak “Halo [kendi başlığınız]” şeklinde bir video başlığı istemiyor, çünkü müşterilerin kafasının karışmasından endişeleniyor. Bu tip bir kafa karışıklığı yaşayacak müşterilerin varlığına inanmak istemesek de Microsoft oyunu videosu çekecekseniz dikkat etmenizde fayda var. “Halo Oynuyoruz – Bölüm 1” gibi başlıklar bu sınıra dahil mi belirtilmemiş.
  • Müzikler ve ses efektleri konusunda ise üçüncü partiler müzik yaptığı için her zaman kullanamayabileceğinizi belirten Microsoft, oyunun topluluk sitesinde bu tarz bilgilerin yazacağını ve kontrol etmenizde fayda olduğunu söylüyor. Halo 3’ün müziklerinin anlaşma çerçevesinde olduğunu ve kullanılabileceğini de belirtiyor. YouTube ve Twitch yayıncılarının kabusu olan bu saçma telif hakkı ayrılıklarının yeni bir düzenlemeyle ortadan kalkmasını umut ediyoruz.

Önemli kurallar bu şekilde, eğer Microsoft oyunlarının videolarını çekecekseniz, bu kurallara uymaya özen göstermenizde fayda var. Kural seti mükemmel olmasa bile Nintendo gibi sorun çıkaran şirketlerin yanında böyle bir hamle bizleri sevindirdi. Darısı diğer şirketlerin başına.

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.