SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Microsoft’da Büyük İşten Çıkarmalar Yaşanacak

Microsoft tarihinin en büyük işten çıkarma operasyonuna hazırlandığını resmen açıkladı. Yeni CEO Satya Nadella’nın firmanın başına geçmesinin ardından firmanın hangi çizgide ilerleyeceği merak ediliyordu. Bu işten çıkarma operasyonu ile Microsoft’un yol haritası da yavaş yavaş şekilleniyor.

Microsoft dünya çapındaki yazılım, programlama ve geliştirme departmanlarından toplam 18.000 personeli işten çıkaracak. Bu rakam şirketin toplam iş gücünün %14’ü nü oluşturmakta. Gelecek 6 ayda mobil kısmından 12.500 kadarının da işine son verilmiş olacak. Mobil kısımdaki işten çıkarmalarda aslan payı elbette Nokia’da. Şirket 2009 yılında da 5400 kişinin işine son vermişti.

Bu gelişme elbette oyuncuları da yakından ilgilendiriyor. Zira Xbox departmanı da bu dev işten çıkarma operasyonundan nasibini alıyor. Alınan kararla Xbox Entertainment Studio’nun kapatılacağı açıklandı. Başta Quantum Break ve Halo dijital dizisi olmak üzere pek çok proje üzerinde çalışan departmanın kapatılması Xbox’ın stratejisinin tamamı ile değişeceğine yorumlandı. Ancak Microsoft Halo dizisinin iptal edilmeyeceğini açıkladı. Xbox kısmındaki işten çıkarmalar sadece Xbox Entertainment Studio ile sınırlı değil. Microsoft’ Studios’a ait oyun yapım şirketlerinden de işten çıkarmalar söz konusu. Dedikodular Microsoft’un Xbox’ı elden çıkarabileceği yönünde.

Şirket Google ve Apple gibi rakiplerle mücadele etmek adına stratejilerini değiştiriyor. Microsoft politikasını her alanda var olmak yerine yazılım, sunucu çözümleri ve mobil gibi güçlü alanlara yoğunlaşarak devam etme amacında. Bu gelişmeler Xbox’ın kaderini etkileyeceği kesin. Bakalım ilerleyen günler neler gösterecek.

xboxone

 

Volkan Demirler
the authorVolkan Demirler
Oyun oynarken ve film izlerken kendini ana karakterin yerine koyan adam.