HABERLER

MILLY ROCK’TAN FORTNITE’A DAVA

Epic Games tarafından geliştirilen Battle Royale oyunu Fortnite, oynanışıyla olduğu kadar sevinme danslarıyla da çok konuşulmuştu. Kültleşmiş birçok dans hareketini oyuna ekleyen yapımcılar, bu sefer ilginç bir davayla karşı karşıya kaldılar. Ünlü Amerikalı rapçi Milly, klibinde kullandığı dansın izinsiz şekilde Fortnite‘ta kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı. 

Fortnite‘ta yer alan dans hareketlerinin bazıları uzun süredir tartışılıyordu. Özellikle çok izlenen televizyon dizisi Scrubs’da Christopher Turk tarafından yapılan ve Turk’s Poison ismiyle bilinen dansın Fortnite‘a eklenmesinin ardından, Epic Games‘in dans hareketlerini çaldığı ve bunların orijinal sahiplerini belirtmediği konuşulmaya başlanmıştı.

Milly RockFortnite‘da ‘Swipe It‘ olarak bilinen dansı için açacağı davayı, Pierce Bainbridge Beck Price & Hecht LLP’nin yasal hizmetlerine dayandıracağını belirtirken,  konuyla ilgili ilk açıklamasındaBu durumu başkalarına anlattığımda şöyle tepki veriyorlar: ‘Dostum senin dansını oyunda gördük’ ancak olan olay pek de bu değil. Benim hareketimi parayla satıyorlar. Ancak emin olun bu durum çok uzun sürmeyecek.” cümlelerini sarfetmişti. Rapçi, dava ile ilgili son açıklamasındaysa, “Epic Games tarafından asla ve asla telif haklarımı almadım. Dansımı oyunda kullanmak için benden izin dahi istemediler.” diyerek, dansının Fortnite‘a eklenmesinden dolayı yeterli miktarda tazminat almayı bekliyor.

Bununla beraber, iş ve eğlence avukatı Merlyne Jean-Louis bu konuya açıklık getirdi. Koreografik eserlerin telif hakkı için emsal teşkil eden bir içtihat yasası bulunmamakta ve ABD Telif Hakkı Bürosu şu anda yaratıcı koreografik ifade ve bireysel dans hareketleri için telif hakkı patentlerini kabul edememekte. Jean-Louis: Müziğin telif hakkıyla ilgili birçok dava var. Sözler ve  sesler ile ilgili bu davalar ile günümüzde çok kez karşılaşabiliyoruz. Bununla ilgili tam bir içtihat hukuku var. Ama koreografik çalışmalarla ilgili yok.” dedi. Bir diğer rapçi Chance The Rapper, olayın ahlaki boyutundan bahsederek en azından hareketin sahiplerine ait şarkıların Fortnite danslarının arka planına eklenebileceği fikrini öne sürdü. Böylece hareketin sahipleri desteklenebilecek ve karı paylaşabilecek.

Davaya konu olan dans figürünü aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

 

 

Eren Babayeğit
the authorEren Babayeğit
Silent Hill'e habersizce düşmüş, God of War'da kin kusmuş, The Last of Us ile bütünleşmiş biri. Kitap okur, duymadığı müzikte dans eder. Yaramaz bir çocuk olursanız, belki bir gün siz de kendisini görebilirsiniz.